Mirom sklopljenim u Srijemskim Karlovcima g. 1699. nisu bile ostvarene želje Imoćana, da se konačno otresu turske vladavine, ali su ipak poslije toga mogli barem odahnuti od tako dugotrajnih ratnih nevolja.
Mirom sklopljenim u Srijemskim Karlovcima g. 1699. nisu bile ostvarene želje Imoćana, da se konačno otresu turske vladavine, ali su ipak poslije toga mogli barem odahnuti od tako dugotrajnih ratnih nevolja.
Gubitak turskih teritorija i njihove vojne moći potvrđeni su u Srijemskim Karlovcima (1699.) i Požarevcu mirovnim ugovorima.
To se mijenja mirom u Srijemskim Karlovcima 1699. g. kada u novom Nuštru ponovno počinje život. 1698. g. bilo je tek 24 katolička kućanstva - Hrvata.
Tako su Ponoćni svirači odsvirali i neke antologijske pjesme (Milkina kuća na kraju, Za jedan časak radosti Lijepo ti je u našemu Srijemu), za koje mnogi ni ne znaju da im je autor pjesnik, glazbenik, dramski pisac i svećenik Ilija Okrugić Srijemac, rođen 1827. u Srijemskim Karlovcima, a nije izostala ni slavonska himna Pjevat će Slavonija čije je stihove napisao najveći živući srijemski pjesnik Miroslav Slavko Mađer, rođeni Hrtkovčanin, a koju je prvi put otpjevao legendarni Vice Vukov na festivalu Zlatne žice tamburice u Požegi.
Tu završava pučku školu i četiri razreda gramatikalne gimnazije, dok peti pohađa u Srijemskim Karlovcima.
Mirom u Srijemskim Karlovcima 1699. godine određeno je da Dubrovačka Republika u Malostonskom zaljevu graniči s Turskim Carstvom, kojemu je tako potvrđen koridor koji će razdvojiti dubrovački i mletački teritorij.
Želeći da svoju sreću i ljepotu stvaranja podjele sa drugima, izlagale su i gostovale u Janjevu, Ilači, Nijemcima, Vinkovcima, Tavankutu, Subotici, Slankamenu, Slavonskom Brodu, Beogradu, Srijemskim Karlovcima, Rumi i Zadru.
Zastupnik u Srpskomu saboru u Srijemskim Karlovcima.
Kada su Srijemski Karlovci 1941. ponovo ušli u sastav hrvatske države slijedom crkvene jurisdikcije manastira u Srijemskim Karlovcima član toga samostana postao je godine 1942. metropolit obnovljene Hrvatske pravoslavne Crkve.
9. Croatia rediviva i mir u Srijemskim Karlovcima 1699. zemljovid 6 zemljovid 7 Osmanlije su posljednji put 1683. skupile golemu vojsku i opkolile Bec, ali su ga ovaj put spasili Poljaci.
Prema prvom povoljnom, zapravo pobjednickom, miru u Srijemskim Karlovcima 1699. oslobodjena je citava Ugarska.
Nakon Morejskog rata i mirovnog ugovora potpisanog u Srijemskim Karlovcima 26. siječnja 1699. šibenskoj se biskupiji vratio sav prvotni teritorij, ali je i proširena onim dijelom stare kninske biskupije koji je ostao s ove strane granice prema turskom carstvu.
Kad su nas smjestili u logor, u Srijemskim Karlovcima, tek smo tada dobivali redovne obroke.
Početkom svibnja u Srijemskim Karlovcima održana je skupština koja je donijela odluku da se, dijelovi južne Ugarske i Srijema nastanjeni Srbima povežu u Srpsku Vojvodinu kao državnu jedinicu neovisnu o ugarskoj vladi.
Turska nije bila zadovoljna mirom koji je bio sklopljen 1699. godine u Srijemskim Karlovcima, pa se ponovno odlučila na rat.
God. 1664. Osmanlije su zauzeli Ugarsku, a 1683. izveli veliku opsadu Beča; no, ratovi protiv njih uspješno su završeni sklapanjem mira u Srijemskim Karlovcima 1699. Kada su se potkraj XVII. i poč.
U Mitrovici su rođeni Mara Švel-Gamiršek, Adalbert Kuzmanović, Stjepan Musulin, Vladislav Kušan, Mitar Dragutinac, Juraj Lončarević; u Petrovaradinu (uz bana Josipa Jelačića) rođeni su Miroslav Vaupotić i Jasna Melvinger; u Rumi Slavko Mađer; u Srijemskim Karlovcima Ilija Okrugić Sriemac, Pavao Rakoš, August Đarmati; u Sidu Izidor Iso Velikanović, Dionizije Sabadoš, Eugenija Barić; u Vinkovcima Josip i Ivan Kozoarac, Vladimir Lunaček, Joza Ivakić, Vladimir Kovačić, Stjepan Pavičić, Stjepan Tropsch, Josip Bogner, Vanja Radauš, Dionizije Švagelj, Vladimir Reinhofer; u Vukovaru Ernest Benišić, Nikola Andrić, Adam Kostelić (Hugo Sedlaček), Pavao Pavličić; u Zemunu Rudolf F.
Poslije poraza goleme osmanske vojske pod Bečom 1683. i velikog oslobodilačkog rata do mira u Srijemskim Karlovcima 1699. godine, granice Bosanskog pašaluka vraćene su na desnu obalu rijeka Save i Une.
Učenom ocu Fotiju bi trebao biti poznat službeni Katalog autokefalnih crkava, objavljen u Ateni 1855., prema kojem je tada bilo deset autokefalnih crkava i da se na sedmom mjestu spominje Hrvatska (sa sjedištem u tada hrvatskim Srijemskim Karlovcima) dok tada nema srpske jer je Srbija u to vrijeme bila sastavni dio Turske, te je nadležnost nad srpskim vjernicima imala Carigradska crkva.
Nakon rata za oslobođenje (1683 - 1699.) i mira u Srijemskim Karlovcima (1699.), teritorij srednjovjekovne Požeške županije bio je oslobođen.
Ante Pavelića, već na inicijativu i molbu Hrvata pravoslavne vjere; obnovljena je slijedom crkvene jurisdikcije manastira u Srijemskim Karlovcima.
Krajiška uprava na ruševinama samostanske crkve svetog Petra uređuje nakon mira potpisanog u Srijemskim Karlovcima 1699. godine veliki zidani čardak s krovom.
Autobus hrvatske karate reprezentacije u četvrtak navečer je u Srijemskim Karlovcima kamenjem napala skupina mlađih osoba, koje je novosadska policija uspjela uhititi, doznaje se u petak iz hrvatskog veleposlanstva u Beogradu...
Nakon mira u Srijemskim Karlovcima 1699. godine Mletačkoj Republici pripalo je dalmatinsko zaleđe do crte Knin-Vrlika-Sinj-Zadvarje-Vrgorac-Čitluk.
18. Geopolitičke pretenzije i utjecaje velikih sila, izražene i potvrđene tijekom povijesti u političkim pregovorima od mirovnih ugovora potpisanih u Srijemskim Karlovcima 1699. i na Berlinskom kongresu 1878. sve do Dejtonskoga mirovnog sporazuma iz 1995., potrebno je ograničiti i definirati u sklopu strategije koja će Bosnu i Hercegovinu integrirati u politički, pravni i gospodarski okvir Europske Unije.
Austrija, računajući na mogući rat oko španjolskog nasljedstva, nije željela nastaviti ratovanje na istoku, pa je 1699. sklopljen u Srijemskim Karlovcima mir kojim je okončano šesnaestogodišnje ratovanje.
Šulc je još rekla da su preostale ikone iz ikonostasa pravoslavne crkve u Boboti deponirane u Patrijaršijskom dvoru u Srijemskim Karlovcima te da će nakon restauracije i one, tijekom iduće godine, biti vraćene u Hrvatsku.
Osnivanjem Vojne krajine, poslije mira u Srijemskim Karlovcima 1699. godine bilo Dilja poprima funkciju međe, zbog toga što je na sjever od glavnog bila formirano područje Slavonije Pronuncijala ili Paurije, a na jug područje slavonske Vojne krajine Granice.
Najveće časti dobio je gl. tumač Tomaso na mirovnim pregovorima s Osmanlijama 1689. u Beču i u Srijemskim Karlovcima.
Ima još živih članova obitelji u Novom Sadu, Srijemskim Karlovcima, Vrdniku, a bogme i u blizini Požarevca.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com