Napominjem da je Stepinac zatočen u Lepoglavu u studenom 1946. Mirić dolazi u Lepoglavu tek 1948. da bi Stepinčev čuvar postao u svibnju 1950.
Napominjem da je Stepinac zatočen u Lepoglavu u studenom 1946. Mirić dolazi u Lepoglavu tek 1948. da bi Stepinčev čuvar postao u svibnju 1950.
Iz svega što se može znati o Stepincu su sljedeće stvari: - Stepinac je surađivao s ustaškim režimom - Stepinac nije bio fašist; on je bio projugoslavenski i prohrvatski (što se u ono doba moglo biti istovremeno) te antikomunistički orijentiran najbliže tome opisu odgovara i premijer četničke londonske vlade Ivan Šubašić - Stepinac je suradnju s ustaškim režimom vodio po nalogu od samog pape - Rittig je, s druge strane, suradnju s partizanima vodio po nalogu od samog pape - papa je htio imati nekoga sa svake strane kako bi obranio stečene tekovine (čitaj imovinu) bez obzira na ishod rata Crkvu i papu je zanimao samo i isključivo novac, sve ostalo su floskule - Stepinčeva je specijalna zadaća bila sačuvati život Rittigu po potrebi; vrijedi i obrat - Stepinac je znao da mu neće pasti ni vlas s glave (što mu je garantirao Rittig); zbog toga je namjerno izazivao sukobe, bio drzak i bezobrazan i pozivao (npr. pastirskim pismom) na otpor zakonima nove države za to bi mu se sudilo u svakoj zemlji (recimo, u sadašnjem Kaznenom zakonu postoji kazneno djelo poticanja na činjenje kaznenog djela) - Stepinčev je cilj bio od sebe stvoriti mučenika (što mu je u dijelu javnosti i uspjelo), a zapravo je bio ekstremno privilegiran (preblago osuđen i smješten u dvije zatvorske ćelije dok se inače u jednoj nalazi više od jedne osobe).
STEPINČEV PUT - (6. ETAPA) - PODSUSED-GORNJE VRAPČE-ŠESTINE-TUŠKANAC
4. Stepinčev grob Izričita želja pape Benedikta XVI. da za vrijeme svoga posjeta Hrvatskoj hodočasti na grob kardinala Alojzija Stepinca, potiče nas da u duhu svoje vjere u ovo korizmeno vrijeme dublje promislimo o značenju toga groba za naš narod i za cijelu Crkvu.
U sklopu inicijative " Misije u gradovima " na svojoj trećoj postaji hodočašćenja po dekanatima grada Zagreba, " Stepinčev križ " je u petak 2. ožujka križ je stigao iz župe Retkovec u župu Sesvetska Sela.
Poznato je da postoji i više postaja, u nekim molitvenicima se navodi čak 37. Kada je u našoj župi 2012. stigao ' Stepinčev križ ' kojega je Stepinac nosio u Svetoj zemlji, pripremio sam pobožnost od 33 postaje (1. Svi učenici su pozaspali dok se Isus nalazi u krvavom znoju i moli se Bogu Ocu; 2. Juda poljupcem izdaje Isusa; 3. Isus ozdravlja uho sluge velikog svećenika i uči učenika Petra: svi koji se mača laćaju od mača i ginu; 4. Veliko vijeće sudi Isusu na temelju lažnih svjedočenja;...).
Uz tradicionalni hodočasnički put kojim su u prošlosti uglavnom hodočastili stanovnici podsljemenske zone, vodič donosi putove kojima većina vjernika hodočasti danas te tematske »Zagrebački romarski put« i »Stepinčev put«.
Među prilozima nalazi se - po prvi put objedinjen na jednom mjestu - " Stepinčev imenoslov ", odnosno popis sakralnih i kulturnih subjekata posvećenih bl. Alojziju koji potvrđuje koliko u hrvatskom narodu, Crkvi i svijetu živi Stepinčev duh.
Objavljeni su i vrlo zanimljiv i pregledan kronološki Stepinčev životopis u kontekstu važnijih zbivanja u Hrvatskoj i Europi, zatim dosad najopširniji popis arhivske i bibliotečne građe o bl. Stepincu, te bogata fotodokumentacija iz Stepinčeva života, među kojima su i neke prvi put objavljene fotografije.
Na Stepinčev nagovor nadbiskup Bauer osniva Caritas zagrebačke biskupije.
Stepinčev križ u sklopu inicijative Misije u gradovima bit će tijekom korizme u deset zagrebačkih župa, a liturgijska slavlja predvodit će zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić i pomoćni zagrebački biskupi mons. Valentin Pozaić, mons. Ivan Šaško i mons. Mijo Gorski.
Stepinčev Dnevnik 28.3.1941. (dan nakon puča u Beogradu protiv vlade Cvetković-Maček): Sve u svemu Hrvati i Srbi dva su svijeta, sjeverni i južni pol, koji se nikad ne će približiti osim čudom Božjim.
Stepinčev duh je, dakle, tu, živ i aktualan.
Mi smo predstavili našu udrugu i sve aktivnosti i projekte, pozivajući ih da nam se priključe već iduće subote na Zagrebačkom putu svetosti, Tom ih je pozvao na izlete sa " Stankom Kempnyjem ", posebno na Stepinčev put, a s.
" Stepinčev kip pred crkvom, bio je lijep već i ispod zelenog pokrova i plašta - nekako se naziralo njegovo dostojanstvo, poniznost, istovremena usmjerenost i prema Bogu i prema puku, ma nešto veličanstveno, samo po pozi, koja se jedina mogla nazrijeti ispod pokrova... A članovi Zrinske garde, su nakon uvodnih riječi i pozdrava, nekako ganutog i ponosnog lepoglavskog župnika, uz svečane zvuke, svukli pokrov s visokog spomenika, koji je izronio u svoj svojoj - Veličini
Osvrćući se na lik novoga hrvatskog blaženika kardinala Alojzija Stepinca, u poslanici se ističe kako je dobri glas o kardinalu Stepincu bio prvo svjetlo koje je poslije drugoga svjetskog rata osvijetlilo tmurnu sudbinu hrvatskih iseljenika; " Jer sve dok nije u svjetskoj javnosti zablistao Stepinčev lik, protuhrvatska klevetnička propaganda uvelike je uspijevala ozloglašavati hrvatsko ime među narodima ".
Rekao sam da je Stepinac svetac, da ga kao sveca štuje hrvatski narod i da sam svaki put kad bih izišao u grad Zagreb odlazio na Stepinčev grob gdje sam se molio za uspjeh u životu, a posebice u svome pozivu.
Stepinčev križ u našu župu dolazi ove nedjelje 18. 3. 2012.
Potom nas je Provo zaprepastilo množinom gostionica, ali nas je zato Stepinčev spomenik u zelenilu mjesne crkve sv. Petra oduševio.
Krstulović svjedoči da se ondje može naći svega, ali ne masonskoga jer je Meštrović bio franjevački trećoredac i Stepinčev prijatelj.
Stepinčev zbornik, kojem je izdavač Biskupski ordinarijat u Varaždinu, objavio je nakladnik " Glas Koncila " u biblioteci " Ljudi i događaji ".
(10.2.2011. A. K.) U župnoj crkvi u Širokoj Kuli (nedaleko od Gospića) je na spomendan Bl. Alojzija Stepinca, 10. veljače 2011., na večernjoj sv. misi blagoslovljen Stepinčev kip, koji je na pokrajnjem oltaru postavljen vjernicima na štovanje.
Dolaskom policije na mjesto nesreće, Tomislav Kralj je završio razgovor i bacio mobitel na Stepinčev trg, da bi se oko 20.13 sati ustao i počeo hodati po skeli.
Voli se Stepinčev biograf, mons Juraj Batelja, jednako vjerodostojan kao i onaj Tuđmanov, H.
Zvon jutarnjih zvona umiljavao se u zraku, a prve zrake sunca bljeskale su se po pozlaćenim križevima na zvoniku Sanctae Reginae, kliznule niz kupole svetišta i spustile se na sjajeći Stepinčev oltar Crkve na otvorenom, na hotel Kaj i gradić koji se budilo iz maglica.
Stepinčev model bila je neovisna hrvatska država, duboko katolička, protivna i jednoj i drugoj ideologiji.
STEPINČEV PUT (2. etapa KRAŠIĆ-DOL-SLAVETIĆ-GORICA SVETOJANSKA)
Putokazna tabla za Stepinčev put koji je markiran neplaninarskim markacijama (u obliku križa, kao na putokaznoj ploči), no, na žalost, putokazne table su ne baš primjerenog izgleda za njihovu namjenu - po izgledu i veličini bi bile prikladnije za autoput.
Za njega je jedino upitno to što Glas Koncila sada kritizira komuniste, a šutio je tijekom 90 - ih dok je, kako kaže, na vlasti bio Stepinčev tamničar Josip Manolić.
Stepinčev blagdan u Subotici U subotičkoj franjevačkoj crkvi 10. veljače svečano je proslavljen blagdan bl. Alojzija Stepinca.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com