Zanimljiv je komentar dao blaženikov sin Otto Habsburški: »Ja sam političar, no za mene je važno da je proglašenje blaženim bilo isključivo vjersko slavlje.
Zanimljiv je komentar dao blaženikov sin Otto Habsburški: »Ja sam političar, no za mene je važno da je proglašenje blaženim bilo isključivo vjersko slavlje.
U propovijedi je, s obzirom na spomendan Alojzija Stepinca, istaknuo blaženikov primjer kao dostojno nasljedovanje Krista. Njega Crkva u Hrvatskoj štuje kao zaštitnika pred nevoljama i nedaćama, a njegov primjer pokazuje kako živjeti vjeru i ostati vjeran Gospodinu unatoč svim protivštinama vremena. Blaženi Stepinac brojnim je osobnim primjerima ukazao i na nužnost zauzimanja za potrebne. Bio je poput zrna koje umire da bi drugi mogli živjeti.
Zato meni nikada nije prestalo zvoniti zvono zagrebačke katedrale onim istim zvucima kojima je svijetu javljalo da je s onu stranu rijeke otišao u zagrljaj nebeskom Ocu onaj koji ' in te, Domine, speravi; non confundar in aeternum '.« U nastavku je dr. Čorić podsjetio na blaženikov jasan, principijelan i kršćanski stav prema svim totalitarizmima, te na bitne odrednice njegova pastoralnog i socijalnog rada.
Toplinu prisutnosti i snagu blizine bl. Ivana Pavla trajno će u kapeli svjedočiti i njegov kip. U njemu je progovorio blagi blaženikov duh, oživio korak evanđeoskog putnika, očitovana patnja Isusova supatnika kazao je biskup zahvalivši Mariji Ujević i njezinim suradnicima.
Žar ljubavi prema Bogu i ljudima gorio je u srcu našega blaženika ", istaknuo je dr. Nagy, zaželjevši da spomen ploče njemu u čast budu trajan spomen župljanima na blaženikov posjet župi.
U predavanju ' Crkva i komunizam u učenju blaženog Alojzija Stepinca ' dr. Roberto de Mattei s Europskog sveučilišta u Rimu rekao je da blaženikov odnos prema komunizmu nije bila tek jedna epizoda u povijesti Crkve u Hrvata, nego model, čak bolje idealna alternativa onome što su u godinama nakon njegove smrti zastupali određeni katolici u Jugoslaviji i još nekim zemljama.
Prije sviju najstariji blaženikov sin i bivši zastupnik u Europskome parlamentu prijestolonasljednik Otto von Habsburg te njegova još živuća braća, nadvojvoda Stephan koji živi u Mađarskoj, nadvojvoda Karl Ludwig iz Belgije te nadvojvoda Felix koji trajno boravi u Meksiku.
Sudionike je uime Odbora za proslavu 10. obljetnice beatifikacije kardinala Stepinca pozdravio dr. Željko Tanjić koji je istaknuo da se znanstvenim skupom na poseban način želi osvijetliti blaženikov lik i djelovanje u teškim povijesnim okolnostima totalitarizama u kojima je štitio i promicao dostojanstvo svake ljudske osobe, bez obzira na rasu, spol i nacionalnost, učio kako se ljubi Boga te kako se zalaže za bolji i pravedniji svijet.
Nadalje u rubrici Vijesti, prezentirani su aktualni događaji vezani uz blaženikov lik i štovanje, između kojih su najvažniji oni koji se odnose na Međunarodni simpozija o blaženiku, održanom u Zagrebu od 14. do 16. listopada 2011.
Sagledavši martirij svoga hrvatskoga naroda u kontekstu uspostavljena boljševičkoga monolitskoga totalitarizma, kakav se nikada kod nas nije pojavio, sistematske ideološke tiranije što predstavlja sintezu poluinteligencije, koja živi od fanatizma i od proganjanja svake slobode nasiljem balkanskih policajaca i ubojica (str. 384.), i književnik je Radica kasnije stao uz slavni, suprotiva Krvnikom izrečeni, Blaženikov credo, iskazavši ga svojim riječima: živjeti, naime, u vlastitomu domu, kao gospodar svoje sudbine u okviru svoje državne nezavisnosti.
MERĆEVO SVEĆANO PROSLAVLJENO U MLADOJ ŽUPI ŠPANSKO-ORANICE Zagreb, (IKA) Svoju župnu svetkovinu, bl. Ivana Merza, mlada župa u Španskom Oranicama, prva u Zagrebačkoj nadbiskupiji posvećena tom blaženiku, svečano je proslavila 10. svibnja na blaženikov spomendan.
Napomenuo je kako izložba poziva na trostruko hodočašće: u Svetu Zemlju Kristovim tragom, u zagrebačku prvostolnicu gdje je i blaženikov grob, ali i na hodočašće u vlastitu nutrinu i dušu.
Glasnovića te predložak za propovijed tijekom euharistijskog slavlja na blaženikov spomendan dominikanca Marijana Biškupa.
Današnji blaženik, bliski nam je svjedok kako u životu nije potrebno ništa više doli Krist uskrsli ", te je blaženikov život podcrtao njegovom izjavom: " Ako ovaj crveni kardinalski grimiz označuje krv, onda me veseli da podnesem mučeništvo ".
Ona u sebi sadrži kratak Blaženikov životopis te pruža niz molitava kojima se u svako doba može uteći za pomoć i zagovor svetom trogirskom dominikancu i zagrebačkom biskupu.
Također je podsjetio na blaženikov život u Domovini i istaknuo kako je on obilazio svoju biskupiju, poučavao, pobrinuo se za tzv. zagrebački obred, za ustanovu katedralne škole, borio se da iskreno i hrabro vodi svoj narod putem vjere u Isusa Krista.
Nakon mise brojni mladi obišli su blaženikov grob i pomolili se, a kardinal Bozanić pridružio im se ispred katedrale gdje su se krijepili čajem i sokom.
Dr. Nagy istaknuo je kako je upravo na Marakovićev poticaj Merz počeo pisati dnevnik, koji je vrlo vrijedan dokument koji nam danas oslikava blaženikov lik, a svoga profesora spominje u brojnim dnevničkim zapisima.
Potporu za to daje i Generalna postulatura Reda propovjednika u Rimu te Dominikanska provincija sv. Tome Avinskoga u Italiji, koja pokriva područje Lucere, gdje se nalazi blaženikov grob.
Slijedi rubrika Vijesti, koja donosi aktualna događanja vezana uz blaženikov lik i štovanje.
Godine 1747. u Zagrebačkoj katedrali smještene su dvije slike i podignut je Blaženikov kip, a kasnije i oltar.
Zagrebački pomoćni biskup dr. Ivan Šaško predavao je o Kažotićevoj liturgijskoj obnovi u katedrali i Biskupiji zagrebačkoj ocijenivši blaženikov doprinos iznimnim, prije svega redaktorskim, što se osjetilo i u mnogim stoljećima nakon njegove smrti.
Najveće okupljanje biskupa, svećenika i Božjeg naroda i ove se godine zbilo u zagrebačkoj katedrali, u kojoj se nalazi blaženikov grob.
U »Knjizi« molitava, uslišanja i zahvala na internetskim stranicama Glasa Koncila, koju vrlo često ispunjavaju mnoge majke tražeći blaženikov zagovor, tako je nedavno zapisana sljedeća molitva: Blaženi Alojzije, ti znaš za moju veliku nevolju i još neuslišanu molitvu sretnog majčinstva.
Stavljajući kardinala Stepinca u kontekst današnjega vremena i prostora, predvoditelji devetnice svojim homilijama donose blaženikov lik kao uzor koji nadilazi vrijeme i prostor i ponovno uče vjernike da je Alojzije Stepinac svojom nepokolebljivom vjerom, neuništivom nadom i nadasve velikom ljubavlju najveći uzor, a kada mu se utječemo u molitvi najpokorniji sluga. »prenosi zagrebačka nadbiskupija.
U muzeju, koji je vrlo originalno i reprezentativno osmislila arhitektica Ana Nada Krpelnik, osim predmeta vezanih za blaženikov život, u multimedijalnoj dvorani moći će se pogledati i 35 - minutni dokumentarni film Marija Raguža o Stepinčevu životu.
Ivan Tomko Mrnavic (1759 1639) napisao je latinski blaženikov životopis.
Od stranih pisaca spomenimo dominikanskog povjesnicara Sigismunda Ferrariusa koji je u Becu 1637. izdao blaženikov životopis.
Barjak s likom blaženog Ivana Pavla II. sadrži poznati Blaženikov lik koji pozdravlja hodočasnike te natpis Blaženi Ivane Pavle II. moli za nas U dnu Papinog barjaka stavljeni su grb službeni Republike Hrvatske te 1992. godina kada je Republika Hrvatska ponajprije zaslugom Velikog Pape 13. siječnja t. g. priznata od Države Vatikan.
Don Marin je u propovijedi istaknuo sve one vrline koje su resile blaženog Ivana Merza te pozvao sve stipendiste da mole za blaženikov zagovor ali i da ga nasljeduju u ljubavi prema liturgiji, molitvi i euharistijskom životu.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com