Rekao je da je slicnih pogibija u slicnim uvjetima (pa i uz ovakvo malo goriva) bilo, dapace da je za VECINU skupnih stradavanja vatrogasaca u pozarima otvorenih prostora par zajednickih cimbenika: nagib terena i kanjon (usjek).
Rekao je da je slicnih pogibija u slicnim uvjetima (pa i uz ovakvo malo goriva) bilo, dapace da je za VECINU skupnih stradavanja vatrogasaca u pozarima otvorenih prostora par zajednickih cimbenika: nagib terena i kanjon (usjek).
U Slobodnoj Dalmaciji od 30. travnja 2013. godine nenamjernom greškom objavljeno je ime zastupnika optužbe Zvonka Ivića umjesto imena odvjetnika obitelji Mara Mihočevića u kontekstu izjave da je član MUP-ove ekspertne grupe koja je utvrđivala uzroke stradavanja vatrogasaca na Kornatima, svjedok Branko Šimara, izabran u ekspertni tim političkom odlukom ministra ".
Možda za mjesec dana, ako konačni tekst bude prihvaćen - kaže Branko Šimara, član istražno-ekspertnog tijela koje bi Hrvatsku, navodno, trebalo izvijestiti o egzaktnim činjenicama koje su dovele do kolektivnog stradavanja vatrogasaca u kolovozu prošle godine.
U vezi nastanka tzv. eruptivnog požara valja istaknuti da prema multidisciplinarnom vještačenju i izraženom mišljenju prema saznanjima s kojima raspolažu, vještaci mogu utvrditi da je došlo do fenomena koji je poznat kao izgaranje nehomogene plinske smjese, koji je bio uzrok stradavanja vatrogasaca.
Jedino ovakva dva scenarija objašnjavaju ono što se na Kornatu događalo neposredno nakon tragedije i stradavanja vatrogasaca.
Naime, neposredno nakon stradavanja vatrogasaca, a prije same akcije spašavanja stradalih, na Kornat su došli pripadnici bojne za specijalna djelovanja Hrvatske vojske, koji se inače i u vojnom žargonu mogu nazvati " čistačima " (takav naziv koristi i mafija).
Tada je MUP naveo da je njena zadaća " utvrditi okolnosti požara i stradavanja vatrogasaca na otoku Kornatu 30. kolovoza ove godine ".
Ne prenose se zapovjedi ili informacije iz VOC-a prema zapovjedniku vatrogasne intervencije da mu dolazi kanader i da ga treba iskoristiti i to 40 minuta prije stradavanja vatrogasaca, nego se odlazi u konobu na pivu.
U samom uvodu izvješća u kojemu stoji kako je 14. prosinca 2007. godine provedena djelomična rekonstrukcija u klancu koji čine brda Meja i Veli vrh, neposredno iznad uvale Šipnate te je njome utvrđeno kretanje vatrogasaca od mjesta iskrcavanja iz helikoptera do mjesta stradavanja, usporedba sačuvanih fotografija koje su snimili vatrogasci sa stanjem na licu mjesta, fotografiranje mjesta događaja, pregled mjesta stradavanja vatrogasaca koji su se u trenutku nesreće nalazili u tri grupe, posebno piše kako je potrebno napomenuti da je mjesto događaja gdje su stradali vatrogasci izmijenjeno na način što je tijekom akcije spašavanja kao i svih ostalih nanadnih aktivnosti vezanih uz akciju spašavanja, pregleda i osiguranja terena, po mjestu događaja prošlo mnogo ljudi.
KORNATI: ' RAZVODNJENA ' ISTRAGA-Sud odbio saslušanja za kornatsku tragediju Upisao mrdakovica u 01. Srpanj 2009. 14:26:11 Odbijanje saslušanja sudac Branko Ivić je obrazložio riječima kako državni odvjetnik »zaboravlja protiv koga se vodi kazneni postupak i za koje kazneno djelo«, jer »nije jasno što bi se to odnosilo na odgovornost okrivljenog Dražena Slavice, a što bi navedeni svjedoci mogli kazati« Istraga kornatske tragedije nije donijela neoborive odgovore o uzrocima stradavanja vatrogasaca Ostale vijesti
Helikopter, kako je istaknuto u priopćenju istražnog suca Branka Ivića, koji je kritičnog dana vatrogasce prevozio na Kornat nije bio ni u kakvoj uzročno-posljedičnoj vezi sa stradavanjem vatrogasaca, nije bilo nikakvih eksplozija zaostalih eksplozivnih naprava - granata ili mina, a nije bilo ni izgaranja fosfora što se nakon tragedije i tijekom istrage u javnosti navodilo kao mogući uzrok stradavanja vatrogasaca.
Podaci u nalazu tima vještaka o uzroku stradavanja vatrogasaca na Kornatu morat će biti dodatno obrazloženi
Sam Stipe Božić govorio je o tome kako na mjestu stradavanja vatrogasaca nema nikakvog raslinja osim niske trave.
Nema govora niti osnove o bilo kakvom curenju goriva, eksploziji ili sličnome, nego je riječ o stradavanju isključivo od toplinskog udara izazvanog eruptivnim širenjem požara, u svojemu posljednjem izvješću za javnost poručio je Branko Smrekar, voditelj Interdisciplinarne ekspertne radne skupine za razrješenje okolnosti požara i stradavanja vatrogasaca na otoku Kornatu.
Vještaci, uz ostalo, moraju utvrditi kinetiku i dinamiku izbijanja požara na Korantu, brzinu i smjer širenja vatre, visinu i položaj plamena, procjenu oslobođene toplinske energije, toplinsku snagu i raspored temperatura na mjestu stradavanja vatrogasaca.
Sve intervencije obavljene su bez pritužbi vlasnika, nadležnih inspekcijskih službi te povreda ili sustavnog stradavanja vatrogasaca.
Iz audio snimke koju je vještačio, dr. Winton Afrić, stalni sudski vještak za telekomunikacije, može se zaključiti da su u razdoblju koje se navodi kao vrijeme stradavanja vatrogasaca, između 15 i 15.40 sati, iznad njih bili kanader, pilatus i dva helikoptera, te da je unatoč tome akcija spašavanja vatrogasaca počela u 18.30 sati.
Slučajno, prema toj procjeni jedan je trebao biti sagrađen baš u blizini mjesta stradavanja vatrogasaca.
Zašto su odmah nakon stradavanja vatrogasaca otok preplavili vojni specijalci nije odgovorio ustvrdivši da je »bojna za specijalna djelovanja došla sukladno zakonu i uz odobrenje najviših istanci«. - Teško je.
Time su potvrdili nalaze iz svog kemijsko-fizikalnog vještačenja provedenog nekoliko dana nakon stradavanja vatrogasaca, tijekom kojeg je ispitivano porijeklo lako zapaljive tekućine koje je pronađena na njihovoj odjeći te na mjestu gdje se tragedija dogodila.
Isti je uhićen zbog sumnje da je počinio teško kazneno djelo protiv opće sigurnosti, za što je predviđeno do 12 godina zatvora, a potom je ministar unutarnjih poslova donio Odluku o osnivanju Interdisciplinarne-ekspertne radne skupine sa osobama iz 20 - tak državnih tjela i paradržavnih strukovnih i sličnih pravnih osoba, čija je zadaća utvrditi okolnosti požara i stradavanja vatrogasaca na otoku Kornat 30. kolovoza, nakon čega će podnijeti izvješće Vijeću za nacionalnu sigurnost Republike Hrvatske, koje će valjda potom utvrditi objektivni sliku, temeljem koje će se valjda rješiti ne samo pitanje Slavice nego i svega, naravno kroz nezavisne sustave i stupove pravosuđa, medija, javnosti i svih daljnjih izraza.
U sklopu programa obilježavanja prve obljetnice kornatske tragedije, koji je organizirala Šibensko-kninska županija, trebala se održati komemoracija u Šibenskom kazalištu, a nakon toga misa na otoku Kornatu i obilazak mjesta stradavanja vatrogasaca.
Istražiteljski tim jučer je utvrđivao brzinu i smjer širenja vatre, visinu i položaj plamena te raspored temperatura na mjestu stradavanja vatrogasaca.
Serdarev je prepričao detalje svojih sjećanja na šokantan prizor koje je zatekao kada je zajedno sa svojim kolegama stigao na mjesto stradavanja vatrogasaca koje je sve poznavao.
Najprije su, pregledom terena iznad kruške, pronašli mrlje za koje su pretpostavili da su uljne, obzirom da su bile masne, a niti dan nakon stradavanja vatrogasaca uslijed jakog juga nisu se osušile.
Smrekar: Skupina nastavlja s istragom kornatske tragedijeVoditelj interdisciplinarne stručne radne skupine za razrješenje okolnosti požara i stradavanja vatrogasaca na otoku Kornatu Branko Smrekar izvijestio je kako skupina nastavlja s radom te da, svjesni zakonskih odredaba, ne ulaze u proces sudske istrage.Smrekar navodi kako su se u javnosti pojavile ' neke dezinformacije ', te tvrdi da skupina ' radi velikom predanošću svih svojih članova ' te da se ' svekolika pomoć skupini pruža i u organizaciji njena rada '. ' Skupina je svjesna zakonskih odredbi RH i u cijelosti ih poštuje te ne ulazi u proces sudske istrage ', stoji u priopćenju.Smrekar kaže kako je skupina do sada s Kornata izuzela uzorke biljnog pokrova te provela razna ispitivanja, primjerice mjerenje brzine i smjera strujanja zraka te ostalih elemenata koji su mogli utjecati na tragediju.Prikupljena je i odjeća, obuća, zaštitna i druga oprema kakvu su vatrogasci nosili na otoku Kornat.
Plinska smjesa nastala je kao rezultat višesatnog požara koji je do trenutka stradavanja vatrogasaca poharao područje od uvale Vrulje do uvale Šipnate, u duljini većoj od 6,5 kilometara.
Kako je kazao, prema analizi modela, zapaljiva smjesa koja se navodi kao uzrok stradavanja vatrogasaca, nije nastala od vegetacije nego je donesena vjetrom.
Navedeno je i kako kod gorenja trave ne nastaju temperature plamena veće od 550 stupnjeva Celzijevih, a na mjestu stradanja vatrogasaca su bile temperature i veće od 660 stupnjeva koje su izazvale taljenje aluminijskih dijelova opreme leđnih nosača i aluminijskih spojnica. Kemijskom analizom tragova izuzetih s mjesta stradavanja vatrogasaca utvrđeno je da, osim tragova naftnih derivata (benzina) nema drugih tvari koje bi gorenjem stvarale ovako visoke temperature.
Na sudskim je vještacima, da po preuzeću spisa, utvrde kinetiku i dinamiku požara, visinu i položaj plamena, brzinu i smjer širenja vatre te procjene oslobođenu toplinsku energiju, toplinsku snagu i raspored temperatura na mjestu stradavanja vatrogasaca, čime bi trebali biti objašnjeni različiti stupnjevi opeklina koje su zadobili vatrogasci.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com