U vrijeme kada se sve više važnosti pridaje negativnom utjecaju umjetnih sladila na ljudsko zdravlje, u Fitness kavi je kao sladilo dodana sukraloza - za zdravlje potpuno sigurno sladilo s 0 kalorija.
U vrijeme kada se sve više važnosti pridaje negativnom utjecaju umjetnih sladila na ljudsko zdravlje, u Fitness kavi je kao sladilo dodana sukraloza - za zdravlje potpuno sigurno sladilo s 0 kalorija.
Savjetujem da eventualno pogledate da li u Vašem preparatu imate umjetnih sladila te da ih izbjegavate (acesulfam, aspartam, sukraloza i sl) odnosno da naručite preparat koji je neutralnog okusa (Neutro 95 od Extremea).
Sukraloza (splenda) je derivat klorirane sukroze.
Sukraloza ide uz klor, a proizvođači tvrde da je isti sličan atomu klora u molekuli kuhinjske soli (NaCl) što zapravo i nije istina.
Sukraloza je vodeći zaslađivač na svijetu pošto se pokazala puno zdravija od štetnog aspartama.
Sukraloza je sladilo proizvedeno od običnog šećera i 600 je puta slađe od njega.
U ovu grupu pripadaju saharin, ciklamati, sukraloza, neotam, taumatin, acetosulfam K Oni su slađi od samog šećera u rasponu od 30 do 13000 puta.
Jednostavno rečeno, kada je unosimo, Sukraloza izaziva osjećaj slatkoće, ali tijelo je ne može apsorbirati, zbog čega se ne mijenjaju razine šećera i inzulina.
Dozvoljena je upotreba 5 zamjenskih sladila: acesulfam kalij, aspartam, neotam, saharin i sukraloza pri čemu je vrlo važno pridržavati se prihvatljivog dnevnog unosa (ADI).
Najopasniji među njima najvjerojatnije je aspartam, iako je kao zamjena za šećer u porastu i sukraloza.
Sukraloza je klorinirani organski spoj koji pripada skupini spojeva koji sadrže nekoliko tvari za koje se zna da su opasne za biljke i životinje i koje se povezuju s deformacijama kod prenatalnih i postnatalnih stanja.
Pojavom ostalih, kao aspartam, acesulfam kalij, ciklamat, sukraloza itd, danas se na tržištu javlja široka paleta umjetnih zaslađivača koji se primjenjuju kako u prehrambenoj industriji, industriji dijetetskih proizvoda, tako i u medicini, farmaceutici, kozmetici, proizvodima za osobnu higijenu i dr.
Naime, ta studija o potencijalnoj karcinogenosti aspartama tek je dio opsežnih dugoročnih istraživanja koje talijanski institut u Bologni već 20 - ak godina provodi s različitim proizvodima prehrambene industrije: na toj su listi su Coca-Cola, Pepsi-Cola, voda u PVC bocama, hrana ozračena gama-zrakama, aditiv sukraloza (E955)...
Noviji proizvodi su sorbitol, ciklamat, aspartam i sukraloza.
Sukraloza je umjetno sladilo koje je od šećera slađe 600 1000 puta, a dobiva se složenim postupkom kloriranja šećera.
Sukraloza se u organizmu ne probavlja stoga ne donosi kalorije, no daje isti osjećaj slatkoće na okusnim pupoljcima.
Zaslađivači kao što su aspartam, sukraloza, saharin i ciklamat se mogu redovito upotrebljavati.
Prirodne i umjetne arome, sukraloza, bezeg (prah), acesulfam-kalij.
Sukraloza je umjetni zaslađivač novije generacije (otkriven 1976. godine) koji još nije prisutan na tržištima svih zemalja, a jedini je proizveden iz običnog šećera.
Omjer među ugljikohidratima u ovom proizvodu je slijedeći: 2 x glukozni polimeri, 1 x sukraloza i 1 x fruktoza, međutim bjelančevine se nalaze u omjeru 2 x hidrolizirani izolat sirutke, 1 x micelarni kazein i 1 x bjelančevina jaja.
Svjetski registar obuhvaća 13 dozvoljenih sladila, od kojih su sintetički: acesulfam K, aspartam, saharin i sukraloza.
Umjetni zasladjivaci imaju bolji okus kad se dobro iskombiniraju (a pogotovo sukraloza).
Umjetni zaslađivači dozvoljeni: saharin, sukraloza, ciklamat, acesulfam-K, aspartam (manje od 9 tbl.dnevno jer inače može usporiti proces mršavljenja ali samo kod ponekih ljudi).
Stvarno ne znam, samo te zelim upozoriti da iako je sukraloza neusporedivo bolja od aspartama jos uvijek nije najsretnije rijesenje - pogotovo za redovitu konzumaciju
Jesu ti saharin, sukraloza, ciklamat, acesulfam K ok?
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com