Gospodin Ghislain Van Rossem, pokazao nam je kako se svira taiko-japanski bubanj.
Gospodin Ghislain Van Rossem, pokazao nam je kako se svira taiko-japanski bubanj.
U ADZ postoji interventni demo tim i već smo 2 x bili pozvani i radili demo 3 x su nas zvali u Hotel Explanadu da odradimo demo a poslje nas bi trebali biti ekipa japanskih taiko bubnjara Yamato Nažalost kako su nas pozvali tako su nas i otkazali sa obrazloženjem da organizatori sudjeluju sa Hrvatsko Japanskim društvom a oni pak sa Hrvatskim Aikido Savezom jednako Tonči Tadić jednako Aikikai branša.
Uz ritmove japanskih tradicionalnih taiko-bubnjeva obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige u ogranku Narodne knjižnice u najvećem dubrovačkom naselju bilo je glasno i veselo.
Nakon središnje shinto molitve i tradicionalnog plesa kojima se bogove moli za bogatu žetvu i uspješnu trgovinu, počinje mimohod mikoshi svetišta, obiteljskih oltara na nosiljkama uz zvuk taiko bubnjeva i povike sudionika.
Istaknuo je dosadašnje uspjehe Udruge građana Heki posebno na području razvoja infrastrukture i uređenja mjesta Heki (asfaltiranje prometnice, obnova zgrade bivše škole, obnova i proširenje javne rasvjete, asfaltiranje mjesnih parkinga, uređenje šetnica, uređenje željezničke postaje, zasađeni drvoredi 400 stabala, uređenje parkova), na području kulture (otvaranje i opremanje knjižnice, organizacija koncerata klape Cambi, Teranke, Boškarin, Sv. Petar, Taiko bubnjara, pjevačkog zbora Roženice, Goranovo proljeće, Dani Julesa Vernesa, 7 dana stvaranja, Proljeće knjige u Hekima, izložbe, Kiparska kolonija, predavanja, predstave), njegovanja običaja i tradicije (Biele mačkare u Rijeci, Buzetu, Pazinu, Cerovlju, Samoboru, Zagrebu, pusne svečanosti, druženje nakon akcija, ukrašavanje mjesta ukrasnom rasvjetom za Sv. Luciju, Božić i Novu godinu, obilježavanje Martinja) na području humanitarnih aktivnosti, na području jačanja dobrosusjedskih i prijateljskih odnosa te upoznavanja domovine, na području sportskih aktivnosti, na području međunarodne aktivnosti, na području suradnje sa jedinicama lokalne samouprave i slično.
Svoju je karijeru započeo u ansamblu Japanese Taiko bubnjara, uz Taiko-majstora Fusao Nakata.
Bubnjeva (taiko-bubnjeve u filmu svira Mike Fisher), međutim, ima.
Yamato sam osnovao prije 19 godina u želji da s nekolicinom prijatelja nastupim na velikom tradicionalnom Taiko festivalu na kojem nastupaju stotine bubnjarskih ansambala iz cijelog Japana.
Poslušali smo taiko bubnjeve, pogledali prezentaciju borilačkih vještina (Džudo, Kendo, Aikido i Karate), a osobito nam je bila interesantna demonstracija ikebane.
A onda smo ušli u ogromanjsku dvoranu u kojoj je bilo sve puno stolica i veliki okrugli instrumenti na sceni (šapće mi mama da su to bubnjevi i da se zovu taiko).
Gdje god bi ljudi čuli taiko, pojavio bi se trenutni osjećaj zajedništva.
Nakon predavanja snimka taiko japanskih bubnjeva koju izvode mladi iz jedne od buraku zajednica u Osaki.
Brojni polaznici trinaest kazališnih radionica, od kojih su neke vodili vrhunski svjetski stručnjaci, učili su o lutkarstvu, o klauneriji, o osnovama glume, o tekstu u akciji i taiko-bubnjevima, o buto-plesu.
Više od 1 000 posjetitelja je posjetilo festival i uživalo u projekcijama filmova, izložbama origamija i borilačkog oružja, koncertima, radionicama kaligrafije, japanske kuhinje, taiko bubnjeva, borilačkih vještina za djecu, izrade origamija, predavanjima i naravno neformalnom druženju.
Ne propustite pogledati i naučiti svirati taiko bubnjeve, otkriti što su purri i tapaki i zaigrati carrom
U Dvorani Dražena Petrovića u Zagrebu će u nedjelju, 26. veljače senzacionalni glazbeno-scenski spektakl održati najatraktivniji Taiko bubnjari, Yamato The drummers of Japan.
Za Ondekozu, danas šesteročlani sastav takozvanih taiko bubnjara kojeg čine Emiko Taba, Tomoya, Seizan, Take, Doi i Yoshida, davne je 1969. godine okupio Tagayasu Dena.
Zagrebačka publika i te kako je posvjedočila toj filozofiji grupe perkusionista; u nešto manje od dva sata, na nekoliko vrsta taiko bubnjeva, flauti, udaraljka i zvona, Za Ondekoza su, oponašajući zvukove prirode, nerijetko i životinja, predstavili zapadu veličanstveni duh egzotične tradicionalne orijentalne umjetnosti meditativna karaktera, u kojoj se miješaju snoliki motivi ljubavi prema životu, ratništvu i časti.
ZA ONDEKOZA je jedinstvena trupa u svijetu, ne samo po specifičnosti taiko bubnjanja, već prvenstveno po životnoj filozofiji i motu članova.
Jučer je u Lisinskom, u organizaciji Veleposlanstva Japana i Japanske fondacije svoj nastup održala skupina bubnjara iz Japana Za Ondekoza izvodeći skladbe na tradicionalnim japanskim instrumentima od kojih središnje mjesto zauzimaju taiko ili daiko bubnjevi.
Taiko (što doslovno znači ' debeli bubanj ') bubnjeva ima više vrsta a svaki promjera većeg od 91 cm je Odaiko - Veliki Bubanj.
Trupu je 1969. osnovao Tagayasu Den na japanskom otoku Sado, i njeni su članovi od početaka živjeli i trenirali zajedno, te stvorili revolucionaran i jedinstven show u svijetu, koristeći kao osnovu taiko bubnjeve.
Ipak, tih pola sata ritmičnog i melodičnog zvuka bubnjeva Taiko bubnjara zauvijek se urezalo u naše uši i srca.
Dramatičnom snagom i rasponom japanskog taiko bubnja u okosnici, Ekkyo: Trans-border, donos moćan, vrlo pročišćeni spoj koji je oduvijek bio kreativnim zaštitnim znakom grupe.
Najveća želja nam je da zvuk Yamatovih Taiko bubnjeva daje energiju ljudima.
Ljetni pljusak i pljesak za Hirotu i Taiko bubnjare
Instrumenti na kojima sviraju su tradicionalni japanski: nekoliko vrsta taiko bubnjeva, među kojima je najimpresivniji veliki, 400 kilograma težak bubanj, flauta od bambusa Shakuhachi te različite udaraljke i zvona.
Smatram da mladim generacijama nije teško osjetiti snagu otkucaja srca Taiko bubnjeva.
Taiko zvuk ne može se opisati riječima.
Istražujući bezgranične mogućnosti tradicionalnog japanskog bubnja (taiko).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com