U to je doba nastala legenda da su vojnici uspjeli odoljeti Tatarima i zato što su ih spasili lokalni seljaci koji su im dali šljiva umjesto hrane (od tud naziv Šljivari) koju više nisu imali.
U to je doba nastala legenda da su vojnici uspjeli odoljeti Tatarima i zato što su ih spasili lokalni seljaci koji su im dali šljiva umjesto hrane (od tud naziv Šljivari) koju više nisu imali.
Egzotičnost naslova, jer »... Balkatran je biljka čiji je plod Tatarima služio umjesto kruha,... a danas bismo je mogli opisati kao spoj repe, komorača i mirisa naranče...«, podcrtana je i mjestom idejnog začetka skladbe: otokom Reunion u Indijskom oceanu gdje su Folie i Lešnik sudjelovali na projektu Orkestrijada i dogovorili buduću zajedničku suradnju.
Bela je ove slobode dao Gradecu iz,, zahvalnosti ' ' što mu je sačuvao glavu u bijegu pred Tatarima.
Njezinim su osnivačima bili: u ime Skupštine Općine Rijeka mr. sc. Željko Lužavec, predsjednik i Vlasta Juretić, odbornica, te Odbor za obilježavanje boja s Tatarima na Grobničkom polju, koji je zastupa predsjednik Anton Juretić, u ime riječkog Sveučilišta, koje po dekanovoj ovlasti zastupa akademik Lujo Margetić, u ime Čakavskoga sabora dr. sc. Petar Strčić, predsjednik i dr. sc. Iva Lukežić, dopredsjednica Čakavskoga sabora, u ime Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti Rijeka dr. sc. Petar Strčić, ravnatelj Arhiva HAZU-a te u ime Matice Hrvatske dr. sc. Vinko Tadejević, predsjednik Matičinog ogranka u Rijeci.
Za cijelog putovanja, gdjegod je mogao, propovijedao je Evanđelje Tatarima s kojima bi god došao u doticaj.
Caroline Tisdall u svojoj studiji o Beuysu dodaje da je« istina da se bez tog susreta s Tatarima i s njihovim ritualističkim uvažavanjem za ljekovite potencijale raznih materijala Beuys nikada ne bi okrenuo masti i čoji kao likovnim materijalima », kako je činio pedesetih i šezdesetih, kao što ta autorica naglašava, do tog vremena ovi materijali već nisu puke autobiografske aluzije nego« elementi jedne teorije koja se bavi potencijalom i značenjem skulpture ».
Da bi se shvatila dubina predmetnog potonuća u protuprirodni blud, dovoljno se sjetiti da takve bestijalnosti nisu padale na pamet ni najokorijelijim zločincima u najkrvavijim režimima, partizanima, četnicima, ustašama, fašistima, balistima, beloj gardi, Čerkezima, Tatarima, Turcima..
U Rusiji se kaže da smo svi mi dijelom Tatari, jer je Rusija bila tri stoljeća pod Tatarima.
Dao ju je izgraditi Ivan IV. (poznatiji kao Ivan Grozni) da obilježi svoja osvajanja nakon velike ruske pobjede nad Tatarima između 1550. i 1560. godine.
No, neki smatraju kako je Bela IV. bio na Pagu te kako je preko Paga nastavio put prema kontinentu, a takav bi stav moglo potvrditi ono što se događalo dok je Bela IV. 1242. godine bježao pred Tatarima.
Sa Nijemcima da, sa Poljacima da, sa Šveđanima da, sa Turcioma da, sa Tatarima da, sa Mongolima da.
Franjevci su slani Tatarima, u Etiopiju...
Ovim piratima sa sjevera lađa je bila isto što i konj Hunima i Tatarima, koji su preplavili Europu u prvom dijelu Srednjeg vijeka.
Zanimljivo je istaknuti kako su grad početkom 12. stoljeću osvojili i razorili Saraceni, no Trogir se relativno brzo oporavio od ratnih stradanja te je već u drugoj polovici 12. i početkom 13. stoljeća doživio gospodarski oporavak. 1242. godine, u gradu se sklonio u bijegu pred Tatarima kralj Bela IV.
Neposredno nakon što su Tatari 1242. opustošili Kaptol (kao i Ostrogon), i u strahu od njihovog ponovnog dolaska, kralj je dozvolio (1247.) Kaptolu da na sjevernom kraju Gradeca sagradi svoju kulu Popov turen (toranj) koja je trebala zaštiti ljude s Kaptola i u koju je trebalo pred Tatarima skloniti najvrjednije stvari iz riznice katedrale.
Tatari nisu ispad, igrači Civilization III znaju i što je tehnika " najezde skakavaca " koji dođu, obrste i prođu, slično Tatarima koji nit su zapišavali prostor, nit pokušavali trajnije podjarmit zatečene na nekom prostoru.
Legende ju vezuju uz ličnost Bele IV. i njegov bijeg pred Tatarima na Kalnik. 21. travnja 1966. Lipa je upisana u Registar posebno zaštićenih objekata prirode pod red.br. 202. Te je godine lipa bila visoka 20 metara s opsegom od 8,90 m te prsnim promjerom 2.82 m.
Okrunivši se 1547. za cara, skršio je moć bojara i završio 1552. 1556. borbu s povolškim Tatarima dobivši Kazan i Astrahan; kozački ataman Jermak podvrgao mu 1582. 1584. zapadni Sibir.
A službena karnevalska historija stavlja ih u boj s Turcima, ili pak Tatarima. Naši su stari povedali kako su se tako na prevaru oslobodili Turaka.
Dorošenko potpomognut Krimskim Tatarima 1665. ovlada Desnom obalom.
Prilikom tih nastojanja nailazio je na otpor neovisnih Zaporoških kozaka i njihovog zapovjednika Petra Ivanenka, koji se nije želio postaviti pod protektorat Moskve pa makar i pod cijenu suradnje s Krimskim Tatarima.
Prema priči, koja još nema povijesni temelj, kralj Bela IV. je 1242. godine došao na Pag bježeći pred Tatarima.
Davne 1242. godine, hrvatsko-ugarski kralj Bela IV. bježeći pred Tatarima sklonio se u kulu Lotrščak, na Gornjem gradu ili Gradecu.
Tako se misli da je spas u luci pronašao ugarski kralj Bela IV bježeći pred Tatarima 1242. te je tako nastao naziv Kraljevica.
Bježeći Bela IV. pred Tatarima boravio je u svibnju 1241. u Zagrebu, gdje su ga građani lijepo primili, a odavde pobjegne u južne hrvatske krajeve, u Split, Klis i Trogir.
Obitelj je, međutim, poslao u Dalmaciju, pa su mu se žena, kraljica Marija Laskari i djeca smjestili u tvrđavi Klis zajedno s više žena i potomaka mađarskih plemića koji su pali u borbi s Tatarima.
Na kojim je sve otocima bio nije poznato, ali ako se bitka s Tatarima, kao što navodi Mate Suić, dogodila u blizini otoka Paga, može se pretpostaviti kako je kralj nastavio put sigurnijim pravcem, preko otoka, a ne uz obalu gdje je bio izložen ponovnom napadu.
A s kojom hordom divljaka su Đurđini dojahali u Zagreb prije petsto i kusur godina, Avarima, Tatarima, Pečeneyima ili Srbima.Još će mi stara eugeničarka i antropometričarka otkriti da su njeni izravni potomci spiljskih medvjeda iz Veternice.Ima nas još rođenih i po dalekom korjenju zagrebčanaca pa to nikome ne stavljamo na nos kao da smo Bogomdani tupežu jedan rasistički.
Grobničku je Čakavsku katedru osnovao Odbor za obilježavanje 750 godina boja s Tatarima na Grobničkome polju, kao tijelo ondašnje Skupštine općine Rijeka, uz potporu Sveučilišta u Rijeci, Čakavskoga sabora i Matice Hrvatske.
Stoga je od 1751. do 1753. preko 100.000 Srba, pod vođstvom svojih viših oficira, otišlo u Rusiju, kada je carica Marija Terezija, da ispuni obećanje dato Mađarima, naredila ukidanje jednoga dela Vojničke Krajine po Sremu, Bačkoj i Banatu. () U Rusiji su Srbi takođe osnovali Krajinu na obalama Dnjepra, prema Krimskim Tatarima, a nazvaše je Novom Srbijom, današnja Jekaterinoslavska Gubernija, ali se brzo porusiše i izgubiše za srpstvo. " Josipu Brozu, dakle, nije bilo teško da pronađe one koji će i njega braniti, za njega ubijati i prisiljavati na poštovanje njegove volje, baš kao što su to prethodno činili za austrijskog kajzera i kajzerieu, ruskog cara i caricu, i srpskog kralja.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com