Intaglio spada u direktnu tehniku tiska kod koje se iz tiskovne forme pod vrlo velikim pritiskom boja prenosi na tiskovnu podlogu formirajući opipljivi trodimenzionalni trag kojeg je nemoguće reproducirati konvencionalnim tehnikama.
Intaglio spada u direktnu tehniku tiska kod koje se iz tiskovne forme pod vrlo velikim pritiskom boja prenosi na tiskovnu podlogu formirajući opipljivi trodimenzionalni trag kojeg je nemoguće reproducirati konvencionalnim tehnikama.
Tisak se temelji na vlaženju slobodnih (netiskajućih) površina tiskovne forme vodom (hidrofilnost, oleofobnost, svojstvo primanja vode i odbijanja bojila), a tiskovnih površina bojilom (oleofilnost, hidrofobnost, svojstvo primanja bojila, a odbijanja vode).
Otisak se prenosi s tiskovne forme na gumenu navlaku, a zatim preko tiskovnog valjka (cilindra) na tiskovnu podlogu.
Najmoderniji strojevi u pripremi tiskovne forme, prvi CTP na ovom području, tiskarski strojevi od pet do osam boja s elektronskim praćenjem i regulacijom te najmodernije linije u doradi omogućuju Zrinskom održati misiju jedne od vodećih tiskara na prostoru RH.
Proizvodi koji se nude na području flexibilne ambalaže su: design, grafička priprema, fotopolimerne tiskovne forme, ekstruzija, flexo tisak i konfekcioniranje HDPE, LDPE i PP ambalaže, tj. izrada različitih modela vrećica, crijeva i folija.
Sitotisak spada u direktne tehnike tiska kod kojih se boja direktno sa tiskovne forme prenosi na tiskovnu podlogu.
brza i laka izrada tiskovne forme
Na grafičkim poslovima u tiskarama značajni broj radne snage čine žene (knjigoveški poslovi, priprema tiskovne forme, priprema CTP, otprema...).
Održivost koja karakterizira taj stroj nije zanemariva: nema ploča ili cilindara kod izrade tiskovne forme, što omogućuje kratke rokove isporuke mogućnost tiska na biorazgradive filmove smanjuje otpad prilikom pripreme stroja za tisak smanjuje izradu fotopolimernih ploča i bakrotisnih cilindara, te smanjuje broj posebnih boja na skladištu. ušteda do 12 tona folije za tisak na godinu ušteda do 10.000 m2 fotopolimernih ploča ušteda do 25 K bakrotisnih cilindara na godinu.
To je indirektni postupak umnožavanja tiskovne forme.
Potkraj sedamdesetih godina u grafičkoj djelatnosti dolazi do velikog zaokreta u pripremi tiskovne forme.
U modernom tiskarstvu još se uvijek u značajnoj mjeri koriste različite kemikalije, pripravci ili druge kemijske tvari više ili manje štetne, a naročito u pripremi tiskovne forme, u procesu tiskanja (offset tisak), prilikom doradnih knjigoveških poslova te održavanja (čišćenje i pranje strojeva).
Nedostatci su visoke cijene tiskovne forme (pogotovo onih izrađenih CtP načinom) kao i visoka cijena rasterskih valjaka.
Naglašena je ogromna uloga informacijsko-komunikacijske tehnologije u grafičkoj proizvodnji, posebice u grafičkoj pripremi digitalnom tehnologijom izrade tiskovne forme.
Otisak se prenosi s tiskovne forme na gumenu navlaku, a zatim preko tiskovnog valjka (cilindra) na tiskovnu podlogu.
Tako načinjene tiskovne forme koriste se zatim za nanošenje CMYK tiskarskih boja poznato kao klasični četverobojni tisak.
Unose tekst i slike u računalo, slažu ga i oblikuju, rade moguće korekcije te izrađuju tiskovne forme potrebne za tisak.
Grafički tehničar pripreme sudjeluje u obradi teksta i slike pri oblikovanju tiskanica kao što su knjige, časopisi, pozivnice, diplome, razne tablice i slično; priprema tiskovne forme za pojedine tehnike tiska, pomoću računala, skenera, pisača i druge opreme.
Prema vrsti tiskovne forme, ofsetne strojeve dijelimo na strojeve za tisak iz arka i strojeve za tisak iz role.
Offset tisak je tehnika tiska gdje se boja transferira sa offsetne ploče na gumenu ploču, a s nje na arak papira.To je indirektni postupak umnožavanja tiskovne forme na tiskovnu podlogu.
Ti materijali se u najkraćem roku proslijeđuju u offset pripremu na daljnju obradu i finalizaciju tiskovne forme.
Upravo zbog te činjenice spremni smo ponuditi sve oblike tržišnih komunikacija kao što su: grafički dizajn, dizajn tiskovne forme, priprema za tisak, izrada grafičkih standarda, logo dizajn, dizajn sredstava primarnih i sekundarnih komunikacija, web dizajna te audio, video i foto produkcije na internacionalnom nivou.
Ovisno o namjeni, debljina tiskovne forme može biti od 1,7 do 6 mm.
Početkom 21. stoljeća tiskovne forme se proizvode i metodom CtP (computer to plate), tj. izrada uz pomoć lasera bez osvjetljavanja i ispiranja čime se znatno skraćuje vrijeme izrade uz bolju kvalitetu tiskovne forme.
Do kraja godine, u tiskari bi trebao biti instaliran novi CTP-ureðaj za izradu tiskovne forme bez upotrebe filma, a izraðuje se projekt nove rotacije za tiskanje revija.
Za sindikalne povjerenike izabrani su Mirko Milešević (revijalni tisak), Zlatko Ptiček (novinski tisak), Ružica Jurišić (ekonomski poslovi i financije), Mirela Žužul Kušpilić (priprema tiskovne forme), Renata Gretić (vjesnikova grafička priprema), Ljiljana Maretić (dorada), Ivan Jurina (razvoj i održavanje).
Donekle je sličan knjigotisku, a osnovna razlika je u vrsti tiskovne forme koja je kod fleksotiska elastična, te je potreban manji pritisak da bi se otisak prenio na podlogu.
Uloga uređaja za vlaženje je vlaženje netiskajućeg dijela tiskovne forme tekućinom za vlaženje.
Uređaj za bojenje tiskovne forme nanosi bojilo na tiskovnu formu (ofsetnu ploču).
Tisak se može raditi na ravnim oblicima, a zbog fleksibilnosti tiskovne forme i na zakrivljenim oblicima, te raznim materijalima, tako da sitotisak ima široku primjenu, posebno kod gotovih proizvoda.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com