Kada ste trudni, u većem ste riziku da se zarazite parazitima i obolite od toksoplazmoze.
Kada ste trudni, u većem ste riziku da se zarazite parazitima i obolite od toksoplazmoze.
Postoji, dakako, novorođenčad u koje je rizik oštećenja sluha veći na primjer ako su u obitelji postojali slučajevi ranog oštećenja sluha, ako je trudnoća bila komplicirana zbog neke upale (na primjer upala izazvana virusom toksoplazmoze, rubeole, citomegalovirusa, herpes infekcije ili sifilisa), ako djeca imaju neke prirođene promjene u izgledu lica ili ždrijela, nisku porođajnu težinu (ispod 1500 grama), visoke vrijednosti bilirubina koje traže transfuziju, ako su bila jako plava (Apgar 0 - 4/0 - 6) ili im je trebala mehanička ventilacija više od pet dana, ako su zbog neke upale morala primati antibiotike koji mogu oštetiti i sluh i to više od 5 dana, ili su imala bakterijsku upalu moždanih ovojnica (gnojni meningitis).
Najveći rizik dobivanja toksoplazmoze je u prvom tromjesečju trudnoće.
.. macin wc čistim ja od početka sve do sada, jer sam ja cijeli dan kod kuće, a mm nikada ne zna kada će sa posla... cijeli život imam maćku pa se toksoplazmoze ne bojim, vjerujem da sam se imunizirala davno jer smo kod mojih imali macu koja je boravila i u kući i vani.. ova ne izlazi, pa je i opasnost manja.. hrani se samo kupovnom hranom, dakle ni od mesa ne može dobiti toxo... prije bih je ja mogla pokupiti sa salate, voća ili mesa..
Kod primarne infekcije u trudnoći (kod toksoplazmoze može da bude reč o prvoj infekciji - primarna infekcija i ponovnoj infekciji - reinfekcija) postoji značajna opasnost od infekcije bebe.
Zbog opasnosti o trovanja Salmonelom i Escherichijom coli ne jedite sirovu i nedovoljno termički obrađenu perad, jaja, meso (opasnost od toksoplazmoze), mlijeko i njihove prerađevine, što uključuje kreme i sladolede koji sadrže sirova jaja.
Kod nekih sistemskih bolesti mogu biti povećani limfni čvorovi duž cijelog vrata, a i kod nekih infektivnih bolesti poput mononukleoze ili toksoplazmoze.
Učestalost kongenitalne toksoplazmoze varira od 1: 10 000 pa čak do 1: 1000, a glavna pretpostavka probira je otkriti asimptomatsku novorođenčad.
Stečeno oštećenje sluha obično nastaje kao posljedica prenatalno preboljele citomegalovirusne infekcije, toksoplazmoze, sifilisa, rubeole ili infekcije herpes simpleks virusom.
Kad je riječ o mačkama, oprez u trudnoći zbog toksoplazmoze. (Agencija VLM)
Što izbjegavati U trudnoći treba izbjegavati: - alkohol - najbolje ga je posve izbjegavati, no dopušteno je malo vina ili piva (ne više od 2 dl dnevno), - kofein - ne treba piti više od šalice kave dnevno, ili dvije šalice čaja, - gazirana pića, - nikotin, - sirova i meko kuhana jaja i hranu koja ih sadrži, - sireve s plijesni i nepasterizirane sireve, - sladoled iz automata i slastičarnice, - svježe meso (opasnost od toksoplazmoze), - nekuhano mlijeko i produkte nekuhanog mlijeka (opasnost od listerioze).
Dijagnostika toksoplazmoze provodi se danas pretragama krvi.
Iako cjepiva i lijeka protiv toksoplazmoze nema, liječiti se mogu simptomi.
Prevenciju kongenitalne toksoplazmoze čini prevencija infekcije trudnice.
Pitam zato jer mi imamo macu koja je već odavno s nama, no sada je beba na putu i malo se bojimo (a žao mi mace, no, ne želim dovoditi bebu u opasnost...)... Ginekolog je rekao da se ne trebamo bojati toksoplazmoze...
Međutim, problem toksoplazmoze je u posljednjim desetljećima aktualiziran saznanjem da se ona može reaktivirati.
Trudnice dalje od mačke U patologiji toksoplazmoze svakako je najznačajnija i najzanimljivija njena povezanost s trudnoćom, pobačajima, anomalijama ploda i sterilitetom.
Kod nekih od ovih infekcija primjenjuje se specifična terapija kao što je primjena spiramycina kod toksoplazmoze ili intrauterina transfuzija krvi kod parvo B19 infekcije, dok kod drugih infekcija ne postoji mogućnost liječenja.
Za inficiran plod kažemo da boluje od kongenitalne toksoplazmoze.
Učestalost kongenitalne toksoplazmoze u svijetu kreće se 5 - 65/10 000 živorođene dece.
Znaci ranije smatrani klasičnim trijasom kongenitalne toksoplazmoze, koji uključuju hidrocefalus, horioretinitis i moždane kalcifikacije, danas su rijetki, a nastaju ako do infekcije ploda dođe oko sredine trudnoće.
Grupa francuskih naučnika otkrila je jedinjenje koje bi moglo da omogući borbu protiv širenja parazita izazavača malarije i toksoplazmoze (infektivna bolest koja kod odraslih može da prouzrokuje temperaturu, kožna oštećenja, bolove u zglobovima i mišićima i druge simptome), objavljeno je u Parizu.
Međutim, ako ste ljubiteljica dimljenog sirovog mesa, odnosno delikatesa koje nisu termički bile obrađene, postoji mogućnost zaraze od toksoplazmoze.
U slučaju zaraze tijekom trudnoće, rizik kongenitalne toksoplazmoze, odnosno zaraze ploda, je 30 - 40 posto.
U trudnoći osobito obratiti pozornost na sljedeće stvari: ne uzimati alkohol, tekućina u dovoljnim količinama, ne jesti svježe meso (opasnost toksoplazmoze), ne piti nekuhano mlijeko i proizvode nekuhanog mlijeka (opasnost od listerioze).
Istraživanja govore i kako zbog činjenice da parazit prvenstveno inficira tkivo neurološkog sustava postoji poveznica između toksoplazmoze i nekih psihičkih bolesti.
Primjenom takvog protokola vođenja trudnoće, u Francuskoj je značajno snižena učestalost kongenitalne toksoplazmoze.
Listerioze i toksoplazmoze su glavni krivci.
Dermatitis može biti posljedica infekcije protozoma, rikecijama i virusima, kao što je to slučaj kod leukemije mačaka, štenećaka, toksoplazmoze, lišmanioze.
Povećani su kod: virusnih infekcija (EBV-Epstein barr virus, CMV-citomegalovirus, rubeola), toksoplazmoze, hripavca, bruceloze, kronične limfatične leukemije.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com