Imunološki sustav jedan je najsloženijih sustava, a sastoji se od tonzila, timusa (prsne žljezde), limfnih čvorova, koštane srži te slezene.
Imunološki sustav jedan je najsloženijih sustava, a sastoji se od tonzila, timusa (prsne žljezde), limfnih čvorova, koštane srži te slezene.
Zabrinjava podatak američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) da je 60 % orofaringealnih tumora raka grla, tonzila i korijena jezika povezano s HPV-om.
Od crvenila, boli, otečenosti tonzila, nemogućnosti gutanja, pa preko smirivanja samog upalnog procesa.
Upala grla ili faringitis manifestira se klasičnom grloboljom, katkad praćenom promuklošću u tom se slučaju govori o laringitisu ili i upalom krajnika (tonzila), kada zapravo govorimo o faringotonzilitisu.
1. Radi potvrde ili isključivanja KSK i radi prikupljanja novih epidemioloških podataka, kad se svinje na sumnjivom gospodarstvu usmrćuju u okviru preventivne mjere u skladu s odredbama članka 4. stavka 3. točke a) i članka 7. stavka 2. Pravilnika, moraju se, u skladu s postupkom utvrđenim podtočkom 2. ove točke, radi seroloških pretraživanja uzeti uzorci krvi, te radi viroloških pretraživanja uzorci krvi i tonzila.
U razdoblju malog djeteta (1 - 4 godine) vodeći uzroci boravka u bolnici su bolesti tonzila i adenoida, gastroenteritisi, upale pluća, preponske kile i konvulzije.
Djeca od 5 - 9 godina najviše su hospitalizirana zbog operacije tonzila i adenoida, boli u trbuhu, upala pluća, gastroenteritisa i preponske kile.
U dobi 10 - 14 godina vodeći uzroci hospitalizacija su bolesti tonzila i adenoida, boli u trbuhu, ozljede glave, epilepsije i gastroenteritisi.
U dobi 15 - 19 godina najviše je hospitalizacija zbog bolesti tonzila i adenoida, slijede ozljede glave, upale slijepog crijeva, boli u trbuhu i gastroenteritisi.
Budući se imenovani mehanizmi međusobno nadopunjuju, veoma je važno osigurati urednu funkciju palatinalnih tonzila (krajnika) kao i adenoida (treće mandule).
Česte upale tonzila unatoč antibiotskoj terapiji
U posljednjeg pacjenta koji je kod mene bio zbog moluska, otkrilo se naime da ima dugotrajno žarište u ždrijelu, stalne upale tonzila te bakterijske tonzilitise.
Pri uobičajenim okolnostima, bez komplikacija, razvijaju se s manjom ulogom u djetetovom imunološkom sustavu te njihov rast prestaje u razdoblju od pete do sedme godine, kada se povlače i, već u adolescentskoj dobi, poput tonzila, svojom veličinom ne uzrokuju veće probleme.
Ukoliko ima tako česte upale tonzila i unatoč antibiotske terapije se ponavljaju, onda nema dileme da li treba ići na operaciju.
Unatoč tome što ljudska slina ima zaštitno protuvirusno i baktericidno djelovanje, prema nedavno završenom istraživanju američkog nacionalnog zdravstvenog instituta objašnjenje prijenosa HIV virusa oralnim seksom tumači se postojanjem receptornih molekula CXCR4 na stanicama koje čine stkivo tonzila, a koje služe virusu HIV-a da uđe u tkivo i prenese svoj genetski materijal u ljudske stanice koje inficira. važnosti korištenja kondoma ne samo kod vaginalnog i analnog nego i kod oralnog seksa.
U dobnoj skupini 0 do 5 godina liječeno je 50.303 djece, a najzastupljenije su skupine: bolesti dišnog sustava (12.654, s najčešćom dijagnozom kronična bolest tonzila i adenoida), određena stanja nastala u perinatalnom razdoblju (9.716, najčešće neonatalna žutica zbog drugih i nespecificiranih uzroka), zarazne i parazitarne bolesti (4.872, najčešće dijareja i gastroenteritis), simptomi, znakovi i abnormalni nalazi (3.718, najčešće konvulzije) te prirođene malformacije, deformiteti i kromosomske abnormalnosti (2.926, najčešće prirođeni opstruktivni defekti bubrežne čašice i prirođene malformacije uretera).
U dobnoj skupini 6 do 19 godina liječen je 52.991 pacijent, a najzastupljenije su bolesti dišnog sustava (9.827, najzastupljenije su kronične bolesti tonzila i adenoida), ozljede i otrovanja (7.767, površinska ozljeda glave), simptomi, znakovi i abnormalni nalazi (5.807, boli u trbuhu i u zdjelici), bolesti probavnog sustava (4.404, akutna upala crvuljka) te zarazne i parazitarne bolesti (3.302, dijareja i gastroenteritis).
U tih bolesnika u pravilu nema povećanja limfnih čvorova ili tonzila.
U hospitalizacijama žena najzastupljenije su 2007. godine bile novotvorine (48.769, a među njima najčešća zloćudna novotvorina dojke), bolesti cirkulacijskog sustava (40.083, među kojima je najčešći cerebralni infarkt), bolesti sustava mokraćnih i spolnih organa (33.329, najčešće polip ženskoga spolnog sustava), bolesti probavnog sustava (23.835, među kojima najčešća kolelitijaza) te bolesti dišnog sustava (21.812, s najčešćom dijagnozom kronične bolesti tonzila i adenoida).
U muškaraca liječenih u bolnicama Hrvatske najzastupljenije bolesti 2007. godine bile su bolesti cirkulacijskog sustava (45.354, među njima najčešća angina pektoris), slijede novotvorine (42.751, s najčešćom zloćudnom novotvorinom bronha i pluća), bolesti probavnog sustava (29.561, najčešća dijagnoza ingvinalne hernije), duševni poremećaji i poremećaji ponašanja (28.930, najčešće duševni poremećaji i poremećaji ponašanja uzrokovani alkoholom) te bolesti dišnog sustava (28.654, od kojih najčešće kronične bolesti tonzila i adenoida).
Uz bolove u uhu opet ima bolove u području tonzila.
- Najčešće bolesti koje se liječe kirurški su kronične upale uha, kronične upale sinusa s polipozno promijenjenom ili izrazito zadebljanom sluznicom, kronične upale tonzila, otežano disanje uzrokovano deformacijama nosnih struktura.
Petnaest tzv. visokorizičnih genotipova HPV-a (najvažniji su genotipovi HPV-16 i HPV-18) je odgovorno za nastanak više od 99 % karcinoma vrata maternice, više od 80 % karcinoma anusa, više od 60 % karcinoma penisa, vagine i vulve kao i približno 20 % karcinoma usne šupljine (uglavnom karcinom tonzila).
Indikaciju za operaciju tonzila i adenoida postavlja ORL specijalist.
Jedna, ali ne i jedina indikacija je broj upala tonzila.
U slučaju vašeg djeteta indikacija za tonzilektomiju je vjerojatno postavljena na temelju dimenzija tonzila.
Iako djeca sa ahondroplazijom inače teže dišu na nos zbog osnovne bolesti, ako je adenoid (treća tonzila) imalo povećana te pridonosi otežanom disanju na nos i hrkanju tijekom sna, nužno je učiniti i adenoidektomiju, jer dugoročno (kroz nekoliko godina) zbog smetnji disanja otežanog protoka zraka, može doći do kroničnih kardioloških tegoba u vašeg djeteta.
Iako se točna uloga tonzila u imunološkom sustavu još istražuje, sa sigurnošću se zna da imaju veliko značenje u stjecanju imuniteta, pogotovo u djetinjstvu.
Upala tonzila (tonzilitis) najčešće se javlja zajedno s upalom ždrijela (pharyngitis), a može biti bakterijske ili virusne prirode.
Djeluje kod akutnih, a osobito dobrim se pokazao kod kroničnih upala tonzila, kao i nakon operativnog uklanjanja tonzila, čemu svjedoče povratne informacije brojnih zadovoljnih roditelja o lakšem i bržem oporavku djece koja su ga uzimala u odnosu na onu koja nisu.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com