Ako primijetite bijele naslage na tonzilama, moguće je da imate bakterijsku upalu grla koju je za razliku od prehlade, potrebno liječiti antibioticima.
Ako primijetite bijele naslage na tonzilama, moguće je da imate bakterijsku upalu grla koju je za razliku od prehlade, potrebno liječiti antibioticima.
Ako imate bijele naslage na tonzilama - moguće je da zapravo imate streptokoknu upalu grla, koja se liječi antibioticima.
Ako primijetite bijele naslage na tonzilama, moguće je da imate bakterijsku upalu grla koju je za razliku od prehlade potrebno liječiti antibioticima.
kada su vidljivi gnojni čepići na tonzilama treba ih obrisati;
Treba napomenuti da dok god se radi o zdravim tonzilama kirurško liječenje nije potrebno, čak štoviše može biti štetno budući da se radi o tkivu koje sudjeluje u imunološkom odgovoru organizma na uzročnike zaraznih bolesti i alergija.
To znači da su jako izraženi lokalni simptomi bolesti poput grlobolje pri gutanju, crvenila na tonzilama i u ždrijelu i obloženog jezika.
Ako se od godine dana sladoled jede 365 dana u godini, dijete nema problema sa tonzilama ni sa stomakom.
Rjeđe se ne-Hodgkinov limfom može javiti u limfnim čvorovima u blizini ušiju ili lakta, te u ždrijelu ili tonzilama (mandulama).
Hrkanje je češće u ljudi koji zbog upale sluznice nosa i sinusa dišu kroz usta kao i kod osoba s nosnim polipima, povećanim krajnicima (tonzilama), zbog nemogućnosti prolaska zraka kroz nos, npr. zbog upale nosne sluznice i sinusa, nosnih polipa, povećanih krajnika itd.
Sve naše obrambene postrojbe - cjelokupan splet stanica i tkiva imunološkog sustava u krvi, limfama, tonzilama, slezeni i koštanoj srži - smjesta napada uljeze.
Ovaj poremećaj najčešće se javlja u srednjoj životnoj dobi, a kod djece je povezan s povećanim tonzilama.
Pacijenti sa nvCJB, ali ne i oni sa CJB, izgleda imaju prepoznatljiv prionski protein povezan s bolešću koji se nalazi u njihovim tonzilama (krajnicima).
Ovi opći simptomi, u pravilu, prethode lokalnim simptomima, među kojima je najvažnija grlobolja s otežanim gutanjem, a pri pregledu grla osobito se ističe crvenilo ždrijela s povećanim i razrovanim tonzilama (krajnicima) na kojima se vide nakupine gnoja (lakunarna angina).
Temperatura i drugi opći simptomi slabije su izraženi, grlobolja je obično blaža, eksudat na tonzilama je oskudniji i sluzav, a praćene su i drugim respiratornim simptomima, kao što su hunjavica, promuklost, kihanje i kašalj.
Obzirom da je bolest prisutna samo u tonzilama stadij je I.
Ovakva uobičajena klinička slika infekcijske mononukleoze češća je u bolesnika u dobi od 15 do 24 godine i očituje se povišenom temperaturom u trajanju od 1 do 3 tjedna, naslagama na tonzilama (angina), generaliziranim povećanjem limfnih čvorova (limfne " žlijezde ") i povećanjem jetre i slezene.
Difterija je bolest gornjih dišnih puteva, koju karakterizira grlobolja, povišena tjelesna temperatura i pojava pseudomembrana na tonzilama, ždrijelu i/ili nosnoj šupljini. Difterija i Pertusis prenose se s osobe na osobu.). može uzrokovati Encefalitis - kod kojeg čak ne mora biti nikakvih znakova da je baš ta upala u tijeku - jer izvana djeluje kao upala krajnika, sinusa i slično.
Još jedan česti uzrok je zaostajanje hrane u dubokim džepovima na tonzilama što se očituje bjelkastim ili žućkastim čepovima.
Postojanje dubokih džepova na tonzilama i bjelkastog sadržaja u njima (ostaci hrane, upalni sekret) uz zadah dodatno indicira operaciju.
RNK je nađena i u želudcu, tankom crijevu, bubrezima, žlijezdama slinovnicama, tonzilama i plućima te u mišićima 14. dana nakon pokusne infekcije (Wil liams i sur., 2001.).
Poštovana, bjele naslage na tonzilama nisu posljedica čestih upala.
Peritonzilarni je apsces znak da tonzila nije više ni za što, jer, normalno, te klice zaostanu u tonzilama i tamo nastane ili angina, ili odmah uspješno gušenje infekta.
Nakupljanje detritusa u tonzilama (ostaci hrane, mrtvih stanica...) često se javlja u tonzilama koje su razrovane, obično zbog ranijih upala
Još jedno pitanje, da li postoji veza između fokusa u tonzilama (kada iz tonzila povremeno izlaze male kuglice gnoja) i p.
Fokuse u tonzilama imam već godinama i na jesen se spremam na operaciju
Neki dan je mama primjetila na sinovim tonzilama opet iste gnojne crte.Pitanje: kakva je to nespecifična mononukleoza? I da li je moguće da se vrati? Hvala u moje i u ime zabrinute mame
Poštovana, ukoliko vaše dijete diše na usta i kada je zdravo (izvan respiratorne infekcije - jasno da čovjek diše na usta kada je prehlađen i ima začepljen nos), a pogotovo ako uz to ima i apneje u snu (kratki prestanak disanja, nakon kojega " lovi " zrak), najvjerojatnije se radi o hipertrofiji limfatičnog prstena ždrijela, odnosno uvećanim adenoidnim vegetacijaama (treća mandula) i/ili tonzilama (krajnici, mandule).
Trenutno su svi brisevi cisti, grlo mirno, nos miran, a sin i dalje ima zadah i po samim tonzilama ima zuckasto bijele tackice i niti koje smo na savjet ORL-a pokusali skidati ispirajuci grlo cajem od kadulje, cak i skidati mehanicki ali bezuspjesno
Poštovana, Rupice koje spominjete na tonzilama su otvorene kripte u kojima se skupljaju oljuštene epitelne stanice, tkz. detritus i upravo je detritus ono što istisnete van iz tonzila.
Istina je da je praksa u hrvatskoj djecu sa operiranim adenoidnim vegetacijama pustiti kući istog dana; nakon " oporavka " od opće anestezije, te da se djeca sa operiranim tonzilama otpuštaju kući idući dan (ukoliko nisu predaleko od bolnice, u mojoj bolnici, dakle, ukoliko žive u Zagrebu), ili nakon dva dana ukoliko žive dalje od bolnice, no istina je i da je to praksa i u drugim europskim zemljama (u SAD-u puštaju i ranije), i to već godinama (s obzirom na to koliko se dugo i često takve operacije rade, pravila su posve jasna).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com