Ovog ljeta obilježit će se 20 godina od kada je Linus Torvalds odlučio sa svijetom podijeliti svoj operativni sustav; godinu dana kasnije ponudio ga je korisnicima pod GPL (General Public License) licencom
Ovog ljeta obilježit će se 20 godina od kada je Linus Torvalds odlučio sa svijetom podijeliti svoj operativni sustav; godinu dana kasnije ponudio ga je korisnicima pod GPL (General Public License) licencom
Tko zna što će biti za 20 godina, zato gospodine Torvalds držimo palčeve 13. lipnja.
U svom predavanju održanom tijekom jednog krstarenja Karibikom, Linus Torvalds je prema pisanju CNET - a, obznanio i svoje konkretne nakane u svezi s narednim nizom inačica jezgre operacijskog sustava...
Mladi Finac Linus Torvalds srušit će Billa Gatesa Gradske vlasti Munchena donijele su prošlog tjedna odluku koja će imati dalekosežne posljedice na moćnu svjetsku informatičku industriju, ali i na političke odnose Europe i Amerike.
Mladi Finac Linus Torvalds srušit će Billa Gatesa
Riječ Linux ovdje predstavlja naziv jezgre, centralnog dijela operativnog sustava koju je početkom devedesetih godina prošlog stoljeća razvio finski programer Linus Torvalds, i koja se, inkorporirana u projekt GNU, pokazala vrlo pogodnom i fleksibilnom za svoju svrhu.
Cak se i Torvalds nedavno dotaknuo te teme i otvoreno kritizira stagnaciju po ovom pitanju.
Linux inicijalno nije napisan da bude prenosiv (Linus Torvalds je zamislio da radi samo na 386/486), no tijekom vremena prenesen je na brojne arhitekture: ARM, Alpha, Sparc, IA-64, S/390, IA-32, 68020, Power, SPARC i sl.
Taj pripadnik švedske manjine u Finskoj rođen je u Helsinkiju 1969. Otac Nils Torvalds, novinar, dao mu je ime po nobelovcu Linusu Paulingu.
Da nije Linus Torvalds producent u sjeni?
Torvalds upravo trpa u razvojni ogranak jezgre, korisnicima se nerijetko nameću tri pitanja:
Kako saznajemo s T-Portala Linus Torvalds je pokrenuo akciju naplačivanja korištenja imena Linux.
Kao zanimljivost, napomenut ćemo da je Linus Torvalds bio vlasnik jednog drugog Sinclairovog proizvoda, Sinclair-a QL, a zbog slabe je softverske podrške za QL morao sam pisati softver za ono što mu je trebalo.
Prošli tjedan se Linus Torvalds dvoumio da li da objavi 2.6.28 kernel prije praznika te zatim, u novoj godini, krene sa 2.6.29 verzijom ili da nastavi razvijati 2.6.28 verziju.
Katedrale u programiranju predstavljaju velebne zatvorene projekte koji dobro funkcioniraju, ali bi ih svako otvaranje ili pak hakiranje ozbiljno ugrozilo zbog jednostavnog fenomena koji Linus Torvalds (tvorac Linuxa) definira ovako.
Prema riječima britanskog ministra vanjskih poslova, Jacka Strawa, tehnologija i operativni sustav Linux transformirale su poslovnu praksu, te je Linus Torvalds kao idejni vođa open-source zajednice imao veliki utjecaj na britansku ekonomiju.
Nastao je 5. listopada 1991., a izmislio ga je pripadnik švedske manjine u Norveškoj Linus Torvalds.
Zanimljivo je da je Linus Torvalds svoj operativni sustav mislio nazvati Freax, kao kombinacija od Freak, free i X te ga je pod tim nazivom spremao oko pola godine.
Torvalds je 1997. napustio državne jasle, prekinuo akademsku karijeru na Helsinškom sveučilištu i odselio se u Kaliforniju gdje je preko noći postao multimilijunaš.
Linus Torvalds je odobrio pokusnu jezgru 2.5.6. Na temelju vrlo iscrpnog changeloga (više od 2000 redaka) puno je teže nego ranije u pravoj poplavi podataka pronaći najvažnije izmjene.
Tvorac ove jezgre je Linus Torvalds koji je, inspiriran Unix-om, stvorio svoj vlastiti operativni sustav i nazvao ga Linuxom.
po toj logici Japanci nisu Azijati no kad sagledamo sto misli Linus Torwalds evo ovdi komentira Android koji je daleko manje linux nego ubuntu http://www.linuxzasve.com/intervju-linus-torvalds-linuxcon-2011 Swapnil: Što kažete o Androidu?
Linux je početkom devedesetih godina prošlog stoljeća stvorio Linus Torvalds te ga dalje razvio uz pomoć mnogih programera iz svih krajeva svijeta.
Stvari bi se sada mogle promijeniti jer si je jedan primjerak nabavio pater familias Linuxa Linus Torvalds.
Tada dvadesetjednogodišnji student Linus Torvalds na finskom Sveučilištu Helsinki 25. kolovoza 1991. godine poslao je poruku svojim kolegama u kojoj ih obavještava da radi na malom projektu. Mali projekt bio je jednostavni kernel koji je izradio za sustave na Unixu koji se vrte na Intelovoj 386 procesorskoj arhitekturi.
U nedavnom se intervjuu Linus Torvalds izjasnio o Linux distribucijama te o dobrim i lošim stranama istih.
Iako je 15. rujan obilježen kao Software Freedom Day i kod nas, danas je datum (17.9) kada je Linus Torvalds prije 16 godina poslao 0.0.1 inačicu Linux kernela na Internet stoga se smatra 17. rujan kao Linux dan (stranice posvećene tome).
Torvalds kani taj monstrum od jezgre već do lipnja 2003. uopće podići na produktivnu razinu?
Tu se može naći svašta, od Himanenovih interpretacija Platona do etike računala i Linusova zakona u predgovoru kojeg je napisao Linus Torvalds, poznati tvorac operacijskoga sustava Linux.
Predgovor ovoj knjizi napisao je Linus Torvalds (tvorac jednog od najpoznatijih hakerskih djela današnjice - operacijskog sustava Linux), a epilog je djelo Manuela Castellsa, najznačajnijeg istraživača našega Informacijskog doba.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com