Ti hormoni se nazivaju trijodtironin (T3) i tiroksin (T4), a glavni učinak im je povećanje metaboličke aktivnosti gotovo svih tkiva kao i utjecaj na cijeli neuroendokrini sustav.
Ti hormoni se nazivaju trijodtironin (T3) i tiroksin (T4), a glavni učinak im je povećanje metaboličke aktivnosti gotovo svih tkiva kao i utjecaj na cijeli neuroendokrini sustav.
Zbog toga su tiroksin i trijodtironin u odnosu na TSH najčešće obrnuto proporcionalni jer međusobno djeluju mehanizmom negativne povratne sprege.
Štitnjača luči dva hormona: tiroksin (T4) i trijodtironin (T3) koji su građeni od kemijskog elementa joda.
Protutijela (anti-TPO, anti-Tg) djeluju na vlastite stanice štitnjače, tako da slično djelovanju hipofiznog tiroid stimulirajućeg hormona (TSH-a) stimuliraju štitnjaču na pojačano stvaranje i lučenje hormona štitnjače (tiroksin - T4 i trijodtironin - T3).
Dva osnovna hormona štitnjače su: tiroksin (T4) i trijodtironin (T3).
Drugim putem, tirozin se može pretvoriti u trijodtironin (t3) i tiroksin (t4), koji su hormoni štitnjače.
Vezanjem dva DIT-a nastaje tiroksin (T4), a DIT-a i MIT-a trijodtironin.
Štitnjača luči dva hormona: tiroksin (T4) i trijodtironin (T3) koji su građeni od kemijskog elementa joda (I).
TSH stimulira štitnjaču koja proizvodi hormone tiroksin (T4) i trijodtironin (T3).
Ponekad, da bi bili precizniji, mjere se hormoni koji su u slobodnoj formi u krvi fT4 (slobodni tiroksin) i fT3 (slobodni trijodtironin).
Štitnjača luči dva hormona tiroksin i trijodtironin koji su bitni za rast metabolizma u gotovo svim tkivima organizma.
Postoji hormon tiroksin (T4) i trijodtironin (T3).
Tiroksin se pretvara u jetri u aktivni oblik trijodtironin (tiroksin jod).
Trijodtironin (T3) dakle u oko 80 % se stvara u jetri iz T4, a preostalih oko 20 % stvara sama štitnjača.
Štitnjača proizvodi trijodtironin (T3) i tiroksin (T4), hipofiza hormon TSH, a hipotalamus TRH.
To znači kada se razina hormona T4 ill T3 smanji u krvi, tijelo to prepozna i pojača se lučenje TRH koji stimulira hipofizu, a hipofiza stimulira štitnjaču kako bi se sintetizirale nove količine T4 i T3. Tiroksin se stvara u štitnjači, a određena količina se u jetri pretvara u aktivni oblik trijodtironin.
Štitna žlijezda proizvodi hormone koji sadrže jod - tiroksin i trijodtironin, a imaju ključnu ulogu u izmjeni tvari, pri odvijanju metaboličkih procesa i u stvaranju topline.
Štitnjača luči dva hormona: tiroksin (T4) i trijodtironin (T3) koji su građeni od kemijskog elementa joda (I).
T3 (trijodtironin) je također hormon štitnjače, osobito odgovoran za djelovanje na ciljna tkiva (djeluje nekoliko puta snažnije od T4).
Trijodtironin (T3) ima 4 puta intenzivniji učinak, ali se kraće zadržava u krvi gdje je nazočan u manjim količinama.
Mogli bismo reći da od cjelokupnog hormonskog učinka na tkiva, oko 2/3 otpada na tiroksin, a 1/3 na trijodtironin.
Tiroksin (T4) i trijodtironin (T3) također djeluju na brzinu razgradnje masti i ugljikohidrata u organizmu, reguliraju stvaranje proteina te reguliraju tjelesnu temperaturu.
Glavni hormon koji proizvodi štitnjača je tiroksin, a većinu ovog hormona organi kao što su jetra i bubrezi pretvaraju u trijodtironin koji pomaže u reguliranju metabolizma.
Ti se hormoni nazivaju jodtironini i od ukupne količine izlučenih hormona 90 % čini tiroksin ili T4, 10 % trijodtironin ili T3, a manje od 1 % čini reverzni trijodtironin ili rT3. Najodgovornija molekula za djelovanje hormona štitaste žlijezde i hormon s najvećim biološkim djelovanjem je T3. Na periferiji se T4 pretvara u T3. Sastavni dio ovih hormona je jod.
ŠTITNA ŽLIJEZDA (ŠTITNJAČA): Ona luči trijodtironin, tiroksin i kalcitonin.
Trijodtironin i tiroksin imaju slično djelovanje i sličnog su kemijskog sastava, pa ću zato samo opisati djelovanje tiroksina.
Od ukupne količine hormona štitnjače, 90 % čini tiroksin ili T4, 10 % trijodtironin ili T3, a manje od 1 % čini reverzni trijodtironin ili rT3.
Opis Trijodtironin (T3) je hormon štitnjače, zajedno s tiroksinom (T4) On je, zapravo, najodgovorniji za učinak hormona štitnjače na ciljna tkiva, jer snažnije djeluje 4 - 5 puta od T4. Uglavnom se stvara izvan štitnjače (i to uglavnom u jetri) iz T4 koji služi kao prohormon, a vrlo malo unutar nje.
Hormoni koje štitnjača stvara su T3 (trijodtironin) i T4 (tiroksin).
Ocjena funkcije štitnjače određuje se radioimunološkom metodom, a sve razine hormona trebaju biti snižene; tiroksin (T4), trijodtironin (T4), i TSH.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com