Počeci djelovanja sudske vlasti na području Varaždina sežu u daleku prošlost, na sam početak trinaestog stoljeća.
Počeci djelovanja sudske vlasti na području Varaždina sežu u daleku prošlost, na sam početak trinaestog stoljeća.
Kao mjesto nastanka im je određen samostan Sv. Krševana, prvenstveno zbog podudarnosti proslave svetaca koji su karakteristični za Zadar s kraja trinaestog stoljeća.
Ovaj naziv možemo pratiti od oko 1560. godine, iako neki vjeruju da je prvobitno bio pogrdan, povezan s Katarima ili Albigenzima u južnoj Francuskoj, negdje oko dvanaestog ili trinaestog stoljeća.
Glavnina spaljenih drevnih knjiga i zapisa pisana je na arapskom jeziku, a pokrivaju široki spektar tema od znanosti, glazbe, poezije, medicine, zemljopisa, neke od njih datiraju još od trinaestog stoljeća.
Evo što tu piše: »Sv. Franjo Asiški, osnivač franjevačkog reda, je želio svojim suvremenicima trinaestog stoljeća, približiti što više Krista.
Oni su na dalmatinskim otocima i priobalnom području počeli živjeti od sredine trinaestog stoljeća.
Romaničke crkve iz dvanaestog i trinaestog stoljeća, srednjovjekovne utvrde, te gotičke, renesanse i barokne palače nalaze se unutar rimskih zidina tvoreći tako harmoničnu cjelinu. (Službene stranice grada Splita)
Sigurno življenje na slakovačkom ataru dokazuju i nalazi srednjovjekovnog srebrnog nakita iz trinaestog stoljeća.
- Smatram da postoji velika vjerojatnost da je otkupljeni fragment dubrovačkog porijekla i to na osnovu paleografskih kriterija, odnosno općeg izgleda pisma, koje po svojoj uglatosti i morfologiji slova, nalikuje na druge fragmente i dokumente iz trinaestog stoljeća koji se čuvaju u dubrovačkim zbirkama (Znanstvena knjižnica, Dominikanski samostan Sv. Dominika, Franjevački samostan Male Braće, Državni arhiv) ili su dubrovačkog porijekla (fragmenti iz Chantillyja i Graza) - argumenti su za dubrovačko porijekla otkupljenog fragmenta koje je iznijela dr. sc. Rozana Vojvoda.
Jedan anoniman pisac iz trinaestog stoljeća opisao je gospodaricu runa:
On je živio krajem trinaestog stoljeća, i bio je poznat kao pustolov, playboy i probisvijet, provodeći buran život, prožet strastima i avanturama.
Činjenica da su se tijekom trinaestog stoljeća jedanaest papa zadržavali upravo ovdje i to u vremenu najkraćeg boravka od 28 do najdulje 547 dana, svakako je doprinijela dobrom statusu grada.
Sveta Lutgarda je pripadala velikim mističarkama trinaestog stoljeća kao što su bile: Cristina de Saint-Trond, Julijana de Cornillon, Ida de Nivelles.
Liturgija trinaestog stoljeća kao vlastito djelo klera slavljena na latinskom jeziku i pjevana gregorijanskim koralom narodu postaje nerazumljiva.
Prve samostanske škole, prema nekim autorima (Batinić) franjevci otvaraju čim su doselili u Bosnu potkraj trinaestog stoljeća, a prve manastirske škole pojavljuju se potkraj četrnaestog stoljeća, kada nastaju i prvi manastiri.
Tu je kovačnica u kojoj ista obitelj kuje sablje od trinaestog stoljeća (ili čak od jedanaestog stoljeća, ne mogu se sad sjetiti) na isti način ali neprestano ih usavršavajući.
Na Merenptah steli iz trinaestog stoljeća prije Krista spominje se izraelski narod; na steli Tel Dan iz osmog ili devetog stoljeća prije Krista spominje se Davidova dinastija; Babilonske kronike potkrjepljuju Nabukodonozorove aktivnosti detaljno opisane u Drugoj o kraljevima 24,10 - 17; natpisi na kamenu nazvanom Pilatov kamen navode imenom Poncija Pilata kao upravitelja iz prvog stoljeća; arheološka nalazišta potvrđuju postojanje Heroda Velikog i njegovih palača.
Zanimljivo je da su se baš u samostanu Sv. Krševana u Zadru, krajem trinaestog stoljeća, prvi put upotrijebile arapske brojke na hrvatskom teritoriju.
Prema Kaporovima, ništa od trinaestog stoljeća.
I tako čitam kako se Krasno prvi put spominje početkom trinaestog stoljeća, a na hrvatskom, koncem petnaestog.
Crkva sv. Marka potječe iz trinaestog stoljeća, poznata po jedinstvenom krovu čiji crjepovi tvore grb Hrvatske, Dalmacije i Slavonije te grb grada Zagreba.
Izvori trinaestog stoljeća poznaju samo jedno ime Ivanić vjerojatno je da se to u početku odnosi na današnji Kloštar Ivanić (villa Ivanich), tek od 16. st. nazivan Closter (Kloštar), a onda kasnije, od 15. st., na današnji Ivanić-Grad (libera villa Ivanich).
Arheološkim istraživanjima i iskapanjima prostora neposredno uz sadašnju crkvu otkriven je i određen broj grobova koji datiraju od 17 stoljeća, u najmlađem sloju ukapanja, preko grobova iz petnaestog, četrnaestog, trinaestog stoljeća, pa sve do vremena o kojem nema saznanja da bi na lokalitetu u Crkvarima bila crkva, već je pretpostavka da je to bilo groblje, tzv. bjelobrdske kulture, negdje iz vremena jedanaestog stoljeća.
Promatranje velikog djela koje je započeo sv. Franjo, vraća nas u prve godine trinaestog stoljeća, i to na do gađaj koji nije moguće shvatiti bez posebnog milosnog Božjeg poticaja.
I kako reče velika mističarka Crkve iz trinaestog stoljeća bl. Anđela iz Foligna: »Ako želiš zadobiti Božje svjetlo, moli
Malvaziju Istarsku u našoj regiji uzgajamo već od trinaestog stoljeća, a vino koje ona daje razlikuje se od drugih Malvazija.
Dominikanci su nastali početkom trinaestog stoljeća i poslije smrti svog osnivača, svetog Dominika koji je umro 1221. godine u Bologni (rođen je u Castilli), počinju se širiti gotovo kao i franjevci.
Tako je bilo početkom šestog stoljeća, kada su nastali benediktinci, pa početkom trinaestog stoljeća kad nastaju franjevci i dominikanci, tako u šesnaestom stoljeću, kada crkvenu obnovu prati osnivanje kapucinskog i isusovačkog reda.
Do trinaestog stoljeća normalno je bilo (kao nekada u poganstvu) napuštanje djece preko zavjetnog darovanja ili davanja male djece svećenstvu u samostanima za spolne i druge koristi.
Umjesto toga želimo opisati najmatematičkijeg matematičara, kao što se opisuje idealnoga čistokrvnog hrta ili idealnog redovnika iz trinaestog stoljeća.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com