U stanici se veže za troponin, kontraktilni protein skeletnih i srčanih mišića.
U stanici se veže za troponin, kontraktilni protein skeletnih i srčanih mišića.
Troponin je dug protein, s četiri vezna mjesta za kalcij.
Nakon repolarizacije membrane, troponin otpušta kalcij, a aktin i miozin više ne reagiraju te se kalcij vraća natrag u sarkoplazmatski retikulum.
Na hitnom prijemu učinjen je laboratorij (hematologija sve u granicama ref. vrijednosti osim MPV 6,50), transuzija-koagulacija sve u ref vrijednosti osim fibrinogen g/L-plazma 4,96, D-dimer 0,19, troponin manje od 0,01 ng/mL, biokemije sve u ref vrijednostima osim Kalija 3,60, natrij 136 i glukoza 7,14... acidobazna ravnoteža ima odstupanja pH (pH jedinica) 7,498, pCO2 31,90 mmHg, pCO2 4,24 (kPa), HCO3 24,2 mmol/L, HCO3 26 mmol/L, pO2 88,2 mmHg, pO2 11,7 kPa, dok je ukupni CO2 25,2 a O2 sat 97,4 %.
SIMPTOMI: bol u prsištu - obično se opisuje kao bol ili pritisak iza prsne kosti, koja također može imati karakter stezanja, pečenja ili čak oštre boli - takva bol koja traje duže od 30 minuta je najvjerojatnije posljedica infarkta - česta je bol koji se širi duž lijeve ruke ili vrat - bol se pojačava u naporu, a smanjuje nakon odmora ili uzimanja nitroglicerina - bol može biti povezana s mučninom, poraćanjem, smanjenjem daha ili preskakanjem srca smanjenje daha - može biti rezultat infarkta ili symptom zatajenja srca - uzrok je povišenog dijastoličkog tlaka uzrokovanog manjkom kisika i može dovesti do povišenja plućnog tlaka atipične prezantacije - često dovode do pogreške u dijagnozi - mogu se manifastirati kao boli u trbuhu ili čeljusti - kod starijih pacijenata se mogu javiti promjene mentalnog stanja - žene su sklonije atipičnim simptomima kao što su oštra bol, opća slabost, umor Uzroci: Ateroskleroza sa okluzivnom ili djelomično okluzivnom formacijom tromba Rizični faktori za aterosklerozu: o Dob o Spol (muški) o Obiteljska anamneza pojave srčanih bolesti Modificirajući faktori za aterosklerozu: o Pušenje o Dijabetes o Povišeni tlak o Poremećen odnos masnoća u krvi o Pretilost Neaterosklerotski uzroci: o Vaskulitis o Urođene anomalije koronarnih žila o Srčana trauma o Spazam koronarnih arterija o Droga o Težak napor) o Povišena temperature o Hipertireoza o Teška anemija PRETRAGE: laboratorij: srčani enzimi, kreatin kinaza (CK-MB), troponin, mioglobin, CRP RTG srca i pluća ultrazvuk srca perfuzijska scintigrafija srca angiografija EKG TERAPIJA: Cilj terapije je djelovati brzo u smislu restauracije perfuzije sa svrhom spašavanja što više zahvaćenog srčanog mišića.
Utvrđeno je da pacijenti kod kojih je prisutan protein troponin T imaju sedam puta veće šanse, odnosno rizik, da u narednih šest godina umru od bolesti srca.
Mora uključivati pretrage enzima kao što su troponin, CPK, CPK-MB frakcija, čije vrijednosti treba interpretirati uzimajući u obzir kliničku sliku i dinamiku vrijednosti.
Međutim, ukoliko one izostanu ili se još nisu ispoljile u EKG zapisu, neophodno je laboratorijskom analizom krvi odrediti visokospecifične srčane enzime i biološki marker troponin u zdravstvenim ustanovama.
Trenutno, jedan od zlatnih standarda za dijagnozu srčanih udara tj. akutnog infarkta miokarda, je detektiranje prisutnosti proteina troponin I i troponin T, obzirom da se proizvode specifično u srcu i gotovo su u potpunosti odsutni u krvi zdravih pojedinaca.
U ostalih (n = 49) troponin I bio je 0,181 ng/mL (/ 0,268) i 0,344 ng/mL (/ 0,805) što nije bilo statistički značajno niti za vrijednosti 8 (p = 0,06) niti za vrijednosti 16 sati nakon PCI (p = 0,61).
Troponin I u onih s ciljnom vrijednosti HDL-a (n = 36) bio je 0,125 ng/mL (/ 0,183) i 0,225 ng/mL (/ 0,270), a onih iznad ciljne vrijednosti (n = 39) iznosio je 0,156 ng/mL (/ 0,272) i 0,351 ng/mL (/ 0,934) što nije bilo statistički značajno (p = 0,69 i p = 0,277).
Vrijednosti ovise o vremenu proteklom od vremena koje je proteklo od pojave bolesti, pa je ovu pretragu potrebno kombinirati s drugim biljezima vezanim uz ishemiju srčanog mišića (troponin-t).
Korisno je učiniti kompletnu krvnu sliku (ukazuje nam na stupanj dehidriranosti, potencijalna krvarenja, a osobito nam je važan broj leukocita koji je obično u porastu), šećer u krvi, testove bitne za procjenu dehidracije i rada bubrega (ureja, kreatinin, natrij, kalij, klor), BUN, magnezij, fosfor, amonijak (kod poremećaja mentalnog statusa), prisustvo alkohola u krvi, LDH (često povišen kod DRB), specifične pokazatelje mišićnog i srčanog oštećenja (CK, CK-MB, troponin), karboksihemoglobin kod sumnje na pridruženo trovanje ugljičnim monoksidom (iz onečišćenog zraka u ronilačkim bocama).
Ležeći u bolnici stizale su samo dobre vijesti: uredan troponin, CK, RTG, ehokardiogram govori za« uspavanost »vrha lijeve klijetke i pojačanu kontraktilnost preostalog dijela srčanog mišića.
Laboratorijske pretrage - tijekom sračnog udara dolazi do odumiranja jednog dijela srčanog mišića te raspada stanica, zbog čega se oslobađaju enzimi (kreatin fosfokinaza i troponin) pa je porast vrijednosti enzima u serumu dokaz za novonastali infarkt.
Prvo opet vadimo uzorke krvi za detaljnu laboratorijsku dijagnostiku CKS, leukociti, kalij, natrij, calcij, ureje, kreatinin, GOT, GPT, GGT, amilaze u serumu i urinu, CK MB-CK, LDH, troponin, laktati.... Sve ovo ili nešto od toga najčešće ponavlja se i nekoliko puta tijekom postupka a o hitnoći za izdavanjem nalaza javlja se laborantima koji nam doista stoje na usluzi
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com