Učenikovo opće zdravlje, dugotrajne bolesti, anamneza bolesti i lijekova, ocjena učenikovog razvoja prema osoblju klinike u kojoj roditelji mogu liječnicima i sestrama postavljati pitanja o razvoju svog djeteta te obiteljska anamneza;
Učenikovo opće zdravlje, dugotrajne bolesti, anamneza bolesti i lijekova, ocjena učenikovog razvoja prema osoblju klinike u kojoj roditelji mogu liječnicima i sestrama postavljati pitanja o razvoju svog djeteta te obiteljska anamneza;
Također se i učenikovo znanje provjerava primjenom prilagođenih postupaka i korištenjem prilagođenih ispitnih materijala i uvjeta ispitivanja, što je vrlo detaljno opisano u " Uputama za vanjsko vrednovanje obrazovnih postignuća učenika s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama u osnovnim školama ", iz kojih citiramo cijeli odlomak:
Roditelji, odnosno skrbnici odgovorni su za učenikovo redovito pohađanje nastave i dužni su izostanke učenika pravodobno opravdati.
Poučavanje je u domeni školskih obveza, a učenje je učenikovo opredjeljenje.
Učitelji i predmetni nastavnici trebaju osim uobičajenih načina poučavanja primijeniti i neke specifične oblike, na primjer: - predvidjeti duže vremensko razdoblje za usvajanje nekih tema, - koristiti različite vrste podražaja - vidne, slušne, taktilne kod obrade novih sadržaja, - dati prednost češćim usmenim oblicima u poučavanju i provjeravanju znanja, - sistematski provjeravati je li učenik razumio sadržaj, pojmove i definicije te dati dodatna objašnjenja, - izbjegavati učenikovo čitanje na glas ili pisanje na ploči pred razredom kada su u tom području veće teškoće (osim ako učenik ne izrazi želju), - koristiti prerađene, sažete, jednostavnije tekstove, - u udžbeniku jasno označiti mjesta koja su bitna - rečenica, pravilo, primjer, slika, postupak, - koristiti mnogo konkretnih primjera, slika, pokusa povezanih s učenikovom životnom sredinom, - zadavati manji broj zadatak odjednom; podijeliti zadaću na više faza, - pismeno rješavanje zadataka neka ne bude vremenski ograničeno.
pružaju prilagodljive savjete i oblikuju učenikovo korištenje okruženja (uključujući korištenje navigacije, odgovore na pitanja i potrebnu pomoć) kako bi im pomogli u preferiranom individualiziranom putu kroz bazu znanja.
Završnim pismenim radom, pri kraju školske godine, provjerava se cjelokupno učenikovo znanje matematike.
Pri tome izričito govori o ograničenjima koja proizlaze iz inzistiranja na odlomcima i na preopširnoj građi, pokazujući da takav pristup onemogućuje učenikovo kreativno razumijevanje jezika, a time onda i nemogućnost uživanja u čitanju, što je pretpostavka razvijanja čitateljske sposobnosti.
Roditelji odnosno skrbnici odgovorni su za učenikovo redovito pohađanje nastave i dužni su izostanke učenika opravdati neposredno u Školi ili pisanom izjavom, najkasnije drugi dan nakon izostanka učenika.
(3) Ako učenik ili roditelj nije zadovoljan rješenjem Nastavničkog vijeća, ima pravo u roku dva dana od dana priopćenja rješenja Nastavničkog vijeća zahtijevati učenikovo polaganje ispita pred povjerenstvom.
Učenikovo nasljedovanje nije ni pasivnost ni servilnost
U ovom zadatku zahtijeva se učenikovo snalaženje i orijentacija u koordinatnom sustavu na pravcu.
Ispitni cilj: Na ispitu se provjerava učenikovo poznavanje ekoloških zaštitnih mjera te mjera osobne zaštite, okoline i sigurnosti pri radu.
Na ispitu se provjerava učenikovo poznavanje mjera osobne zaštite i sigurnosti pri radu te zaštite okoline i poznavanje ekoloških zaštitnih mjera.
Ako ju učitelj ne uspije otvoriti, učenikovo znanje je sigurno.
Učenikovo vladanje ocjenjuje se na temelju njegova odnosa prema sebi, prema radu, prema drugim učenicima, prema učiteljima odnosno nastavnicima i ostalim djelatnicima u školi te prema školskoj imovini i širem društvenom i prirodnom okružju.
Bilješke o praćenju učenikova rada trebaju biti poticajne i konstruktivne kako bi podigle učenikovo samopouzdanje i potekle ga na daljnji napredak u radu.
Na ispitu se provjerava učenikovo poznavanje ekoloških zaštitih mjera, te mjera osobne zaštite, zaštite okoline i sigurnosti pri radu.
Kroz rubriku Stvaralačko izražavanje ocjenjujemo učenikovo kreativno izražavanje kroz pismene, likovne, glazbene ili neki drugi oblike izražavanja povezane s usvojenim sadržajem (nedavno mi je jedan učenih uglazbio svoju osobnu molitvu i otpjevao ju uz gitaru na satu vjeronauka).
Više nego ikad ranije, učenikovo znanje i vještine stječene u srednjoj školi bit će presudne za nastavak školovanja.
Učenici imaju aktivnu ulogu u stvaranju glazbe, istraživanju instrumenata i načina njihova korištenja, vokalnu ekspresiju dok terapeut glazbeno improvizira kao odgovor na učenikovo glazbeno izražavanje.
(3) Rješenjem o pedagoškoj mjeri isključenja iz Škole mora se urediti učenikovo pravo polaganja razrednog ispita.
S druge strane, ukoliko bi se učenikovo ponašanje popravilo, stroga mjera bi se zamijenila blažom i tako redom sve dok se ne ukine što bi stimulativno djelovalo na ponašanje učenika.
Izvannastavne i izvanškolske aktivnosti trebaju kvalitetno ispuniti učenikovo slobodno vrijeme i biti izabrane od strane samoga učenika.
U našim se školama sve više susrećemo s teškim problemima: agresivnosti, nasiljem, kriminalom, drogom, alkoholom, pušenjem, s porocima koji štetno djeluju na zdravlje i podjednako uništavaju učenikovo tijelo i dušu.
Polazišta su učenikovo predznanje, vještine i iskustvo a nova se znanja, vještine i vrijednosti postupno oblikuju upoznavanjem i analiziranjem predmeta, pojava, procesa i događanja povezanim sa učenikovom okolinom i samim učenjem te s rezultatima eksperimenata i istraživanja.
Ocjenjivanje je učenika postupak kojim se propisima prati učenikovo odgojno-obrazovno postignuće i određuje stupanj razvoja koji je postigao u odnosu na određeni plan i program rada.
Stoga je važno promijeniti učenikovo, ali i vlastito razmišljanje o neuspjehu.
Ocjena bi trebala biti rezultat provjeravanja znanja, što je dugotrajan i složen proces, a morala bi biti i potvrda i nagrada za učenikovo cjelokupno postignuće i zalaganje.
Ako nastavnim planovima i programima Ministarstva nisu propisani pismeni oblici provjeravanja, učenikovo znanje može se pismeno provjeravati jedanput u polugodištu ako planirani godišnji fond nastavnog predmeta iznosi 35 sati, dva (2) puta ako planirani godišnji fond nastavnog predmeta iznosi 70 i više sati, odnosno najviše tri (3) puta u polugodištu ako planirani godišnji fond nastavnog predmeta iznosi 95 i više sati, te ako je izvedbenim nastavnim programom predmeta predviđeno pismeno provjeravanje.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com