Prva je asimptomska u kojoj dolazi do porasta urata u krvi.
Prva je asimptomska u kojoj dolazi do porasta urata u krvi.
U mokraći ima dosta urata, pa nisam sigurna jesu li oni uzrok ovog problema.
U ulozima se pod tzv. polarizacijski mikroskopom vide kristalčići natrijevog urata, koji mogu biti uklopljeni u leukocyte.
Giht je bolest metabolizma purinskih baza, što znači da vaše tijelo stvara previše urata i stoga se stvaraju soli koje se odlažu u zglobove.
Peglotikaza smanjuje razinu urata u pacijenata koji ne mogu primati standardne lijekove, a takvih je oko tri posto
Najčešći uzrok su nasljedne greške na razini gena koje uzrokuju stvaranje urata, ali može se javiti i zbog nepravilne prehrane.
Promjene na bubrezima očituju se edemom i posljedičnim nakupljanjem urata.
ULOZI (latinski - Arthritis urica, njemački Gicht, engleski Gout) je reumatska bolest zglobova, rjeđe zglobnih ovojnica i okozglobnog tkiva kod koje zbog promjenjenog metabolizma purina i stvaranja viška mokračne kiseline (hipeuricemija HU) dolazi do ulaganja kristala natrijevog urata u leukocite al i zglobne hrskavice, ovojnice.
U izrazitom povećanju mokračne kiseilne u krvi - tzv. hipeuricemija viša od 403 umol/L ili 6,8 mg/dL) koja može biti posljedica nasljeđene greške u metabolizmu, al i i povećene produkcije mokraćne kiseilne (primarna HU), ili pak smanjenog izlučivanje mokraćne kiseline u bubrezima zbog bolesti (sekundarna HU - utjecaj nekih ljekova) može doći do uloganja kristala natrijevog urata i okozglobne stukture (zato s kod na bolest prikladno i naziva ulozi) pojave tzv, tofusa na laktovima, vrškovima uški ali i hvatišima tetiva (tendinitis) pa i tetivnim ovojnicama (tenosinovitis).
U bolesnika koji su svakodnevno od 3 dana do 3 mjeseca unosili oko 250 grama trešanja utvrđeno je da se razina urata smanjila na normalnu razinu.
Druga je studija na dobrovoljcima 5 sati nakon konzumacije trešanja utvrdila značajno smanjenje razine urata u plazmi.
Osim toga, pokazalo se da se u tih 5 sati povećalo izlučivanje urata urinom.
Radi se o ponavljanim akutnim upalama najčešće samo jednog zgloba zbog odlaganja kristala soli mokraćne kiseline natrijeva urata u tkiva zgloba i oko njih.
Liječenje etambutolom dovodi do povišene koncentracije urata u krvi 50 % bolesnika, radi smanjene renalne sekrecije urične kiseline.
Lijek smanjuje razinu urata u pacijenata koji ne mogu primati standardne lijekove za kontrolu razine urične kiseline u organizmu, a takvih je otprilike tri posto.
Giht je bolest kod koje nastaje poremećaj metabolizma urične kiseline te dolazi do stvaranja soli urata.
Nastale soli urata kao kristali se talože u zglobovima izazivajući upalu.
Kao i ostale reumatske bolesti alopatska medicina provodi simptomatsko liječenje visokim dozama antireumatika (indometacin), a u kroničnoj fazi lijekovima koji smanjuju stvaranje urata i pospješuju njihovo izlučivanje, te prehranom siromašnom purinima ili kirurškim liječenjem.
Giht (urični artritis) je recidivirajuća upala jednog ili više zglobova koja nastaje zbog odlaganja kristala soli urične kiseline (urata).
Prekomjeran unos vitamina C može dovesti do nastanka kamenaca tipa oksalata i urata, što se može izbjeći uzimanjem magnezija, vitamina B6 i dovoljne količine tekućine.
Potom može doći do recidiva samo na jednom zglobu, koljena, ramena i laktvi su znatno rjeđe mjesto prvog napada uloga (slika 3) Drugi i treći napad uloga su češći u starijih osoba na zglobovima koji su već prije oštečeni bilo osteartritisom ili traumom-Ponekad su u njih masovno odlaži kristali natrijevog urata, tzv tofi šaka (slka 4) ili pak uočeni na RTG slikama što je dodatni dijanostičk kriterij kroničnih uloga.
Radi se o jednom poremećaju metabolizma purina s odlaganjem amorfnih soli mokraćne kiseline ili mikrokristala urata u različita tkiva, najčešće kost i hrskavicu.
Do upale zgloba dolazi zbog reakcije organizma na kristale mononatrijskog urata u sklopu hiperuricemije.
Kasnije, tijekom nastanka kronične bolesti, često dolazi do stvaranja naslaga soli mokraćne kiseline-urata u samim zglobovima i oko njih.
Prema statističkoj definiciji, hiperuricemija se smatra koncentracija urične (mokraćne) kiseline u serumu iznad 420 µmol/L u muškaraca i iznad 360 µmol/L u žena.Prema fizikalno-kemijskoj definiciji, hiperuricemija počinje pri koncentraciji od 416 µmol/L, jer se ispod te koncentracije mokraćna kiselina oslobadja (otapa) od mononatrijevog urata, a iznad te koncentracije nastaje precipitacij kristala.
Asimtomatska hiperuricemije je obično blaga i može potrajati godinama, a rizik od razvoja nefrolitijaze ili uričnog artritisa u korelaciji je sa visinom serumske razine urata.
Hiperuricemija i arterijska hipertenzija 1. Prevalencija je hiperuricemije 20 - 40 % kod neliječenih hipertoničara, 50 - 70 % kod liječenih hipertoničara ili onih sa oštećenom renalnom funkcijom 2. Prevalencija gihta 2 - 12 % kod hipertoničara 3. 20 - 50 % pacijenata sa gihtom ima hipertenziju 4. Porast hiperuricemije sa porastom krvnog tlaka U prilog povezanosti razine urata i krvnog tlaka govore i rezultati nedavne pilot studije: Alopurinol (inhibitor ksantin oksidaze smanjuje konc. urične kiseline u serumu i urinu) dovodi do smanjenja urata i razine krvnog tlaka.
Hiperuricemija i kronična bolest bubrega Postojanje kronične uratne nefropatije zbog dugotrajne hperuricemije i odlaganja kristala urata u intersticij bubrega sa posljedicnim bubreznim zatajenjem je ozbiljno poljuljano, te za sada nema cvrstih dokaza za tu teoriju.
Akutna urična nefropatija nastaje zbog nakupljanja kristla urata u mokracnim kanalima, najčešće tijekom mijeloproliferativnih bolesti, liječenja citotoksičnim lijekovima kada dolazi do razaranja stanica (sindrom lize tumora) i priljeva nukleinskih kiselina.
Danas je dokazana direktna povezanost izmedju serumske razine urata i homocisteina sa aterosklerozom, a Alopurinol u dozi 300 mg smanjuje razinu urata, a normalizacija razine urata poboljšava vaskularnu funkciju.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com