U Orašju je pak HDZ BiH zadržao mjesto načelnika Đuru Topića, a jednako se dogodilo i u Domaljevcu-Šamcu Željko Josić iz HDZ-a 1990. Žepče i Usoru HDZ BiH i HDZ 1990. su podijelili po svome utjecaju.
U Orašju je pak HDZ BiH zadržao mjesto načelnika Đuru Topića, a jednako se dogodilo i u Domaljevcu-Šamcu Željko Josić iz HDZ-a 1990. Žepče i Usoru HDZ BiH i HDZ 1990. su podijelili po svome utjecaju.
Je li bio Čeh, Poljak, Austrijanac, Hrvat, ili je - daj nam i njega Bože - bio kakav šarmantni Srbijanac, s brčićima ljubavnika iz nijemih holivudskih melodrama, kojega je u katoličku Usoru poslalo da obraća i popravlja sinove i kćeri manjega, prema braći nepovjerljivog, rimskoj šizmi sklonog jugoslavenskog plemena?
U dva dana 20. i 21. listopada 2012. predstavnice Kluba žena posjetile su Derventu, Usoru, Sarajevo, samostan Plehan, Otvorenu kuću u Garevcu, te razgovarale s predstavnicama Udruge žena Sunce.
Recimo; nikada se nisu usudili nazivati osvojenu Hrvatsku ili osvojenu Dalmaciju ili osvojenu Srbiju/Crnu Goru kao " Bosanskim zemljama " ali to za Soli, Podrinje, Usoru rade standardno i te ljude uvijek nazivaju Bosnjanima.
Na jugozapadu je Stjepan II. proširio svoju banovinu na Humsku zemlju (Zahumlje ili Hum), a na sjeveroistoku na oblasti Usoru i Soli.
Ostavivši Tešanj, () pregazismo Usoru rijeku () i prešavši Krnjin, spustismo se do podne u ravnine i doline fočanske.
Na tom tragu već su i prije ovoga sastanka uz potporu i kontakte rukovodstva ZKUK ostvareni kontakti u cilju otvaranje suradnje sa hrvatskim tvrtkama u sektoru poljoprivrede, zatim sa institucijama i agencijama RH, te Gradom Varaždinom u cilju jačanja razvojnih kapaciteta i mogućnosti apsorpcije sredstava EU od strane općine Usora kroz preko-graničnu suradnju i korištenje iskustava agencija i tijela vlasti RH za korištenje IPA sredstava i privlačenje investicija u našu Usoru.
Time je ona postala bosanska zemlja, ali i on sam razlikuje Usoru od Bosne, kao što se u svim razdobljima može vidjeti da je Bosna jedno, a Zahumlje drugo, ista stvar i za Usoru.
Ban Stjepan II Kotromanić takodjer pripaja Bosni i veliki dio Dalmacije... od Dubrovnika do Splita... a takodjer pripaja Bosni i Donje krajeve (Krajina), Usoru i Soli.
Međutim isti Sima Ćirković piše i da se bosansko ime nije suda podjednako ukorijenilo kao etnonim - ono je u XIII vijeku jakog utemeljenja u centralnoj Bosni, pa se širi postepeno i ukorjenjuje na Usoru, Soli i Donje Kraje, dok se u Završju, Neretljanskoj Krajiini, Humu, nekadašnjoj Travuniji, pa ni Podrinju, neće nikad u potpunosti ni primiti - tamo će se javljati tek sporadično.
Uskoro, Ban Stjepan II Kotromanić pridodaje Bosni podrucje Huma (današnja Hercegovina)... cijela teritorija od Neretve do Cetine postaje dio Bosne, također pripaja Bosni i veliki dio Dalmacije... od Dubrovnika do Splita... a također pripaja Bosni i Donje krajeve (Krajina), Usoru i Soli. 4 BOSNA kao kraljevina 1377. - 1463. Nakon što je potvrdio svoje mjesto u Bosni Tvrtko pripaja Bosni veliki dio Srbije, zatim pripaja Bosni Zetu i južnu Dalmaciju, uključujuci Jadransku obalu od Dubrovnika do Boke Kotorske... U sklopu svih ovih uspjeha Tvrtko se kruniše Kraljem Bosne 1377. godine Po smrti Ugarskog Kralja 1382. godine izbijaju nemiri na područjima dalmatinske obale, te Kralj Tvrtko koristi tu priliku i šalje Bosansku vojsku u taj dio Dalmacije, te preuzima potpunu kontrolu nad cijelom Dalmacijom, zajedno sa otocima i pripaja Bosni Split, Trogir, Šibenik, zajedno sa otocima Bračom, Korčulom i Hvarom... jedino ne pripaja Dubrovnik i Zadar, koji se tada nalazio pod vlascu Venecije, čime Država Bosna postaje daleko najmoćnija država na Balkanu.
Za sljedeće 4 god. dolazi do neviđene ekspanzije Bosne koja se proširuje na Hum, Soli, Usoru, Krajinu, i dio Dalmacije od Neretve do Cetine.
USORA - Predstavljajući svoj politički plakat sa sloganom Za Usoru dobro, Mijo Ćosić, jedan od najuspješnijih usorskih biznismena čija tvrtka Ćosić Promex u BiH i Hrvatskoj zapošlajva 450 radnika, nezavisni kandidat za općinskog načelnika, upozorio je na težak položaj ovdašnjeg gospodarstva. Mladi ljudi neprestano odlaze jer ih ovdje nema tko zadržati i jedino smanjenje broja nezaposlenosti na zavodu za zapošljavanje, događa se zbog njihove odjave i odlaska.
U to vrijeme Mađari nedbojbeno drže Slavoniju (srednjevjekovnu), a vjerovatno Usoru i Soli.
Dignite ruku i pogledajte sliku: To je slika Kotromanića Bosne sa svim svojim županijama: palac pokriva Hum, kažiprst Zapadne strane, srednjak Donje kraje, prstenjak Usoru, a mali prst Soli.
On je Bosnu proširio na Soli, Usoru na sjeveru i Hum na jugu.
Usora je opcina koja je nazvana politicko kopilo i ovi jadni idu igrati za usoru od tri nase ekipe mamu vam jebem prodanu....
Šetajući uz rijeku Malu Usoru, Siniša i Milan Nedić primijetili su golemog gmaza na stablu.
Nepostojanje prostornog plana i definiranih uvjeta mogućih ulaganja i gradnje, onemogućavali su u prethodnom razdoblju Zavičajni klub da animira i promovira usorske resurse i tako privuče investitore u Usoru, a te mogućnosti će biti izraženije i povećavati će se približavanjem datuma ulaska RH u EU, tako da treba žurno definirati okacije i uvjete koji bi se mogli ponuditi investitorima.
Između 1322. - 1324. zauzeo je Završje (oblast Glamočkog), Livanjskog i Duvanjskog polja, područje Imotskog Usoru, Soli i Hum.
Područje Bosne je bilo podijeljeno u nekoliko zasebnih upravnih jedinica: Bosnu, Hum, Travunju, Soli, Usoru, Završje i Donje kraje.
A tada Bosna vise nije bila zemljica vec je prosirila vlast na druge zemlje: Soli, Podrinje, Usoru.
Pozivamo Vas da posjetite Usoru u navedene dane.
Prestankom pljuska došlo je i vrijeme polaska u Usoru.
Putevima, kao stvorenim za rally utrke, preko Gračanice stigli su u Usoru gdje ih je dočekao Dario Dadić koji je u ime domaćina Mije Ćosića, poduzetnika i člana Upravnog odbora Udruge, preuzeo brigu o gostima.
Odgovor nam na to pitanje daje povijest, a ona veli da je bosanski biskup 1239. godine, t. j. prije 770 godina dobio u posjed Đakovo i njegovu okolinu te u Bosni područje Soli i Usoru, pa se za vrijeme nereda u Bosni preselio u Đakovu.
Kotromanić također širi banovinu na velik dio Dalmacije, i to od Dubrovnika do Splita (oko dvjesto milja dalmatinske obale), a pripaja i Donje krajeve, Usoru i Soli.
Godine 1387. godine braća Pavao, Ladislav i Ivan Horvat su od Tvrtka dobili na upravu oblast Usoru, u kojoj je sagrađen Dobor Grad.
Tražićemo i eksteritorijalne posjede Žepče, Vareš i Usoru.
Tako je ugarski kralj Ladislav Usoru i Soli svom zetu, srpskom kralju Dragutinu. [ 6 ]
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com