Prema za sada još uvijek neslužbenim informacijama iz Vlade RH uvođenje dvojezičnosti u Vukovaru sačekat će završetak lokalnih izbora.
Prema za sada još uvijek neslužbenim informacijama iz Vlade RH uvođenje dvojezičnosti u Vukovaru sačekat će završetak lokalnih izbora.
Dvjestotinjak članova Stožera za obranu hrvatskog Vukovara mirno prosvjeduje ispred zgrade Poglavarstva i Gradskog vijeća, zahtijevajući od njegovih članova, koji upravo zasjedaju da izmjenama gradskoga Statuta onemoguće uvođenje dvojezičnosti u Vukovar.
Naime, u istom Ustavnom zakonu, u članku 8, zakonodavac je odredio da se odredbe Zakona moraju tumačiti i primjenjivati sa svrhom poštivanja pripadnika nacionalnih manjina i hrvatskog naroda, razvijanja razumijevanja, solidarnosti, snošljivosti i dijaloga među njima. Ako uvođenje dvojezičnosti, tj. srpskog jezika i ćiriličnog pisma u službenu uporabu u Gradu Vukovaru u ovom trenutku ne pridonosi razvijanju razumijevanja, solidarnosti, snošljivosti i dijaloga između srpske nacionalne manjine i hrvatskog naroda kao većinskog naroda u Gradu (a to se svakako može iščitati na temelju većine dosad iskazanih javnih reakcija), onda doslovna primjena članka 12. jest treba to priznati poštivanje slova Zakona, ali nije sigurno da je i u duhu toga Zakona i može realno stvoriti neželjene društvene i političke posljedice, koje nas onda mogu vratiti na početak cijele vukovarske priče, tj. na 1990. i 1991. godinu.
Ipak, premda je bilo predviđeno da uvođenje dvojezičnosti u Vukovaru započne u petak, predsjednik SNV-a u gradu na Dunavu pristaje da s tim poslom krene nešto kasnije.
Čak i ukoliko stvarno činjenično stanje dokaže da u našem gradu živi 1/3 ili više od 1/3 građana srpske nacionalnosti, uvođenje dvojezičnosti i ćirilice u zato predviđene javne ustanove, Institucije, kao i imenima naziva ulica iz navedenih razloga nije poželjno.
Naime, nedugo nakon objave rezultata Popisa stanovništva 2011. najavljeno je uvođenje dvojezičnosti u Vukovaru.
Vlasti su ostale imune na prosvjede protiv uvođenje dvojezičnosti u Vukovaru i sutra na državne zgrade započinje postavljanje ploča s ćirilicom donosi današnji Glas Slavonije.
VUKOVAR - Najave da će se uvođenje dvojezičnosti u Vukovar odgoditi do završetka lokalnih izbora kod Vukovaraca je izazvao veliki interes.
A Vama, dragi naši prijatelji suborci, još jednom izražavamo punu potporu u pravednoj borbi protiv nepravde koja nam se svima nameće i pozivamo da dostojanstveno i zajedno, baš kako smo to radili u Domovinskom ratu, te u okviru Zakona države izrasle na temeljima koje smo mi stvorili, nastavimo poštenu borbu da se spriječi ili barem odgodi uvođenje dvojezičnosti u Vukovaru.
HDZ i predsjednica HSP AS Ruža Tomašić u potpunosti su podržali inicijativu Stožera da se odgodi uvođenje dvojezičnosti u Vukovar
Dvojezičnost u Vukovaru čini se da je tome gradu izvana nametnuta tema, jer prema anketi (NoveTV), sami Vukovarci njih 48,3 % - misle da dvojezičnost nije najvažnije pitanje u tom gradu, dok ih više od pola 54,9 % - misli da uvođenje dvojezičnosti treba odgoditi.
Prva neistina koju spominje je da je HSP AS glasovao za tzv. odredbe Statuta Grada Vukovara koje su omogućile uvođenje dvojezičnosti.
Uvođenje dvojezičnosti i ćirilice je teror nad svima koji su stradali na bilo koji način, koji su branili Republiku Hrvatsku i grad Vukovar.
Uvođenje dvojezičnosti smatrali bi diskriminacijom i šikaniranjem navedenih stradalnika, kako branitelja, tako i ostalih građana koji su se vratili iz progonstva u svoj grad.
Po čemu je uvođenje dvojezičnosti upitno?
Izgovaranje partijskih glava, i onih u SDP-u i onih u HNS-u, da je tobože zakonska obveza uvođenje dvojezičnosti u Vukovar je čista demagogija politikanata koji ne drže do Hrvata kao naroda a niti do Hrvatske kao samostalne države.
On smatra da je baš sada pravi trenutak za uvođenje dvojezičnosti na koju su Srbi u stekli pravo zato što je prema rezultatima zadnjeg popisa stanovništva njihov udio u Vukovaru prešao jednu trećinu.
U razgovoru za riječki Novi list Stipe je uvjerljiv kao naš kreditni rejting. On kaže: " Uvođenje dvojezičnosti nema veze sa sadašnjom vlašću.
Izaslanstvo je Predsjedniku Republike uručilo podnesak Ustavnom sudu kojim veći broj udruga traži da se utvrde pojave neustavnosti i nezakonitosti vezane za uvođenje dvojezičnosti i ćiriličnog pisma u Vukovaru, potvrđeno je iz Ureda predsjednika.
Pupovac također traži dvostruko pravo glasa za Srbe u Hrvatskoj i za druge manjine te povećano zapošljavanje Srba u državnu upravu, povratak stanarskog prava onim Srbima koji su početkom rata napustili iznajmljene stanove, uvođenje dvojezičnosti, i još brojne druge zahtjeve.
Zahtijevamo od nadležnih da odluku o postavljanju dvojezičnih natpisa odgode dok se ne raspravi u Hrvatskom Saboru i peticija HSP AS kojom se traži moratorij od 10 godina na uvođenje dvojezičnosti u Vukovaru.
Ona se u pismu osvrće na uvođenje dvojezičnosti u Vukovar.
Inicijativa Stožera da se odgodi uvođenje dvojezičnosti u Vukovar je domoljubna patetika i estetika koja nema osnove u zakonu jer ustavna presuda govori da se table na ćirilici trebaju metnuti onako spokojno bez galame ili sa galamom uz Boga i domoljublje.
Predsjednik Srb se osvrnuo najprije na " uvođenje dvojezičnosti " u svetom gradu Vukovaru gdje je rekao da su na današnji problem upozoravali još 2009. godine.
Češka zastupnica Zdenka Čuhnil kaže da će tražiti dvostruko pravo glasovanja za manjine i uvođenje dvojezičnosti.
Zajednički su zahtjevi pozitivna diskriminacija kod prava glasa, kako " biračko tijelo ne bi moralo birati samo etički ili samo politički ", a drugi je uvođenje dvojezičnosti u lokalnoj samoupravi i državnim institucijama.
Dakle, uvođenje dvojezičnosti kako se kaže, ćirilice, nije stvar zakona nego je političko pitanje i ne može se odvojiti od činjenice da se želi i na taj način obilježiti da je Vukovar srpski grad.
Većina birača srpske nacionalnosti koje smo zatekli na biračkom mjestu u zgradi Općine, hvalila je uvođenje dvojezičnosti i na izborima, naglašavajući da nije bit u samoj ćirilici na glasačkom listiću nego pravu na slobodno izražavanje i korištenje svoga pisma, dok su neki diplomatski odgovarali da nemaju ništa protiv jer se zakoni moraju poštivati.
Prema rezultatima Popisa stanovništva 2011. pripadnici srpske nacionalne manjine u Općini Gračac čine 45,16 % stanovništva, čime se uvelike premašuje nužna trećina udjela u stanovništvu potrebna za uvođenje dvojezičnosti.
Kako je udio od trećine u stanovništvu uvjet za uvođenje dvojezičnosti, Vukovar je, sukladno Ustavnom zakonu o zaštiti manjina, ispunio taj uvjet.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com