- postoji dovoljno veliki broj uzgojno valjanih životinja za provedbu tog uzgojnog programa,
- postoji dovoljno veliki broj uzgojno valjanih životinja za provedbu tog uzgojnog programa,
Uzgojno valjane ovce upisane u Središnji popis matičnih grla aktivni su dio populacije koja je neposredno uključena u provedbu Uzgojnog programa.
Provedba uzgojnog programa Provedba uzgojnog programa za mesne pasmine goveda se odvija sukladno Programu gojidbene izgradnje goveda u Republici Hrvatskoj (2007).
Provedba uzgojnog programa vrši se kroz niz uzgojnih aktivnosti u kojima sudjeluje veći broj sudionika, gdje je cilj stvoriti jedinku koja po svojim karakteristikama optimalno odgovara zahtjevima u proizvodnji goveđeg mesa.
Tijekom 2009. godine Središnji savez organizirao je ili se aktivno uključio u niz manifestacija i izložbi koje su, pored uzgojnih smotri, kako je naglašeno, jedan od segmenata uzgojnog programa.
(1) Korisnici novčanog poticaja za provedbu uzgojnog programa u govedarstvu iz članka 5. točke 8. ovoga Zakona jesu osobe koje sudjeluju u ostvarenju provedbe toga programa.
U četvrtak 10. svibnja 2012. godine u prostorijama Hrvatske poljoprivredne agencije u Križevcima održana je stručna radionica pod nazivom Primjena genomske selekcije u sklopu nacionalnog uzgojnog programa goveda.
Dana 30. ožujka 2011. godine u Poljani Križevačkoj održan je sastanak timova za govedarstvo, kojemu su nazočili ravnatelj Hrvatske poljoprivredne agencije mr. sc. Zdravko Barać, načelnik odjela za podršku razvoja uzgojnim udruženjima Davor Pašalić, načelnica odjela za razvoj govedarstva Vesna Bulić, načelnik odjela za informacijsko-komunikacijske tehnologije Ivan Šćepanović, koordinator uzgojnog programa Zdenko Ivkić, viši savjetnik u uredu ravnatelja Dalibor Janda, koordinator programa razvoja SUHUH-a Željko Picig, koordinator programa razvoja H. U. SIM-a Josip Crnčić, ispred Hrvatske poljoprivredne komore i stručnog odbora H. U. SIM-a Damir Pejaković, predsjednik Središnjeg saveza udruga hrvatskih uzgajivača holstein goveda Branko Kolak, predsjednik Središnjeg saveza hrvatskih uzgajivača simentalskog goveda Igor Mihaljević, potpredsjednik SUHUH-a Drago Bagarić, te Snježana Dončević.
Upisana legla iz križanog ili hibridnog uzgojnog programa djedovskih i roditeljskih linija namijenjena rasplođivanju trebaju biti proizvod priznatog programa upisanog u upisnik pasmina sojeva i hibrida.
Glavna tema sastanka bio je predstojeći sastanak u Ministarstvu poljoprivrede ribarstva i ruralnog razvoja sa predstavnicima Bavarske oko usklađivanja našeg uzgojnog programa za simentalsku pasminu sa njemačkim uzgojnim programom, koji je organiziran u sklopu međunarodne suradnje hrvatskog i bavarskog ministarstva poljoprivrede.
Kreiranjem uzgojnog programa uzgajivači odlučuju kakve životinje-krave žele imati, mogu povećati konkurentnost vlastite stočarske proizvodnje sukladno potrebama tržišta.
Provedba uzgojnog programa predviđa uzgoj i domaćih bikova za osjemenjivanje, čime se postiže neovisnost o uvozu i osigurava dostupnost kvalitetne genetike.
Savez je tijekom protekle godine sudjelovao u hrvatsko-bavarskom projektu harmonizacije uzgoja simentalca, obavio razgovore s centrima za reprodukciju oko upotrebe kvalitetnih bikova za umjetno osjemenjivanje i provedbe uzgojnog programa.
Cilj središnjeg saveza je zaštita Hrvatskog posavca provođenjem uzgojnog programa, razvoj i unapređenje uzgoja, te promidžba i zaštita pasmine konja Hrvatski posavac.
Ostao je pomalo gorak dojam što među deset nukleus stada koja ulaze u konkurenciju Uzgojnog programa buše u RH nema nijedno iz naše, stočarski najrazvijenije županije u RH.
Prema riječima Slavena Kolarića voditelja uzgojnog programa pri središnjem Savezu hrvatskog hladnokrvnjaka na razini Hrvatske ima oko sedam tisuća grla hladnokrvnjaka.
Savez sudjeluje u provedbi uzgojnog programa u svinjogojstvu koji propisuje Hrvatska Poljoprivredna Agencija, s kojom Savez usko surađuje.
Temelji hrvatskog uzgojnog programa bazirani su na činjenici da ga zbog svoje jednostavnosti uporabe mogu koristiti i mali uzgajivači i proizvođači, koji mogu vršiti remont stada iz vlastite matične populacije.
Nositelj Hrvatskog uzgojnog programa je Savez uzgajivača svinja i Hrvatska poljoprivredna agencija, koji zajedno sa članovima udruga provodi sve potrebite mjere kako bi se ostvarili što bolji rezultati.
Hrvatska poljoprivredna agencija provodi i kontrolu proizvodnosti populacije hrvatskog uzgojnog programa.
Temelj hrvatskog uzgojnog programa bazira se na čistim pasminama poznatog porijekla koje su upisane u središnju bazu podatka Hrvatske poljoprivredne agencije.
Prema podacima godišnjeg izvješća HSC-a za 2008. godinu u Republici Hrvatskoj je bio slijedeći broj matičnih krmača: veliki jorkšir = 1542, švedski landras = 2070, njemački landras = 1584, pietren = 176, durok = 19. Toj brojci treba pridodati daleko veći broj križanki iz hrvatskog uzgojnog programa (one se statistički vode zajedno sa ostalim hibridnim krmačama).
Osnovne djelatnosti odjela za razvoj ovčarstva, kozarstva i uzgoja malih životinja su provedba uzgojnog programa, očuvanje i zaštita hrvatskih izvornih pasmina ovaca i koza, edukacija uzgajivača ovaca i koza, pomoć uzgajivačima pri prodaji uzgojno valjanih rasplodnih grla, organizacija stočarskih izložbi i smotri, suradnja i pružanje potpore u radu udruga uzgajivača i Hrvatskog saveza uzgajivača ovaca i koza.
Provedba uzgojnog programa Provedba uzgojnog programa za Holstein pasminu se odvija sukladno Programu gojidbene izgradnje goveda u Republici Hrvatskoj (2007).
Samo odgovorna provedba svakog dijela u provedbi osigurava i uspješnost provedbe cjelovitog uzgojnog programa.
Metode provedbe pojedinih dijelova uzgojnog programa tijekom vremena se unapređuju zavisno od novih spoznaja i provedbenih mogućnosti.
Uzgojna izgradnja ovaca ostvarivat će se tijekom provođenja Uzgojnog programa provedbom selekcijskih postupaka.
Voditelj uzgojnog programa u Hrvatskoj poljoprivrednoj agenciji Zdenko Ivkić je prikazao stanje u hrvatskom uzgoju holsteina, te općenito u hrvatskom mljekarskom sektoru.
Podaci dobiveni ispitivanjima iz članka 2. ovoga Pravilnika upotrebljavaju se za potrebe provođenja uzgojnog programa i za utvrđivanje uzgojnih vrijednosti, genske analize, usporedno ispitivanje među uzgajivačima, praćenje i analizu fenotipskih promjena, ocjenjivanje učinaka selekcije i drugo.
Trajanje ovog Uzgojnog programa nije vremenski ograničeno.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com