Jedini materijal na svijetu koji vrhunski prijanja na staklo, plastiku, drvo, metal i na sve vrste betonskih i gipsano-vapnenih podloga.
Jedini materijal na svijetu koji vrhunski prijanja na staklo, plastiku, drvo, metal i na sve vrste betonskih i gipsano-vapnenih podloga.
Zubni kamenac su tvrde naslage koje se talože na zubnim plohama, ispunima i protetičkim nadomjescima, a nastaju od mekih naslaga na zubima (plaka) taloženjem vapnenih soli iz sline.
Mjera koja se obavlja radi smanjenja kiselosti da bi se poboljšalo usvajanje biljnih hranjiva iz tla naziva se kalcizacija (kalcifikacija), a to je dodavanje vapnenih materijala, odnosno materijala koji sadrže kalcij.
Drugim riječima, da bi se reakcija tla zadržala na razini prije gnojidbe, potrebno je primijeniti odgovarajuće količine vapnenih materijala.
A da za gnojidbu koristimo amonijev sulfat treba nam čak 60, odnosno 110 kg vapnenih materijala na svakih 100 kg primijenjenog gnojiva da bi reakcija ostala nepromijenjena.
Nakon sušenja podloge od morta ili ljepila, pod se mora zbog nastalih nečistoća i nastalih iscvjetavanja (vapnenih soli) pažljivo s SR-ZEMENT-SCHLEIER-ENTFERNER i s jednom krpom za brisanje poda očistiti (pod prethodno dobro navlažiti).
Na bazi mineralnih veziva, jako pogodna za unutarnje i vanjske zidove, dočarava karakteristični efekt starih vapnenih dekoracija.
Na dodiru vapnenih hridina i primorske flišne zone izbijaju stalna i povremena vrela, važna za opskrbu naselja i natapanje vrtova.
Zwaluw PU-Stone Adhesive (PU-Ljepilo za siporeks) je dugotrajno jednokomponentno poliuretansko ljepilo za lijepljenje kamena, poput betonskih blokova, vapnenih blokova, gipsanih blokova, klinker i prirodnog kamena.
Zatečeni slojevi vapnenih naliča na slikanom sloju uklonjeni su mehanički, skalpelom.
Prednosti primjene gips-vapnenih žbuka jesu prirodniji sastav materijala, kraće vrijeme obrade, mogućnost izvedbe gletane teksture, čime se izbjegava potreba za dodatnim gletanjem.
Radovi su započeli odstranjivanjem vapnenih naliča koji su prekrivali oslik.
Nosi on u sebi i tragove zbivanja prije mnogih stotina miliona godina, tj. iz starog i sred njeg doba razvitka zemljine kore, mnoštvom okamenina morskih zvijezda, školjki i puževa (Gornji Vrhovci) u naslagama kredne formacije, a na f ' liš (pješčeničke for macije) možda podsjeća i brijeg Pliš kao što i ime Lapja ka možda - vuče trag od njegovih rudistnih svijetlosmeđih vapnenih lapora iz slojeva gornje Krede.
Konzervatorsko-restauratorski zahvati najvećim su se dijelom odnosili na uklanjanje zaštitnog sloja od kredne pulpe iz godine 1987, desalinizaciju zidnih slika, učvršćivanje intonaka (intonaco), uklanjanje tvrdih vapnenih inkrustacija, zazidavanje većih pukotina i otvora, izradu žbukanih proba i žbukanje lakuna (lacunae) i neožbukanih dijelova zidnih i svodnih ploha grubom i finom žbukom.
Za prvo bojenje vapnenih žbuka i površina zaglađenih masama za izravnavanje izrađenim na osnovi vapna (uglavnom kod obnavljajućih radova na objektima arhitekturnog nasljeđa) preporučujemo upotrebu što paropropusnijih i vodoodbojnijih fasadnih boja, koje najmanje ometaju dugotrajan proces karbonatizacije izravnavajućeg sloja.
Vapneno-cementne žbuke Vapneno-cementne žbuke objedinjavaju prednosti i vapnenih i cementnih žbuka.
Silikonske fasadne boje preporučuju se za zaštitu novih, nekarboniziranih i starih, već karboniziranih vapnenih, vapnenocementnih i cementnih žbuka.
U njima se nalaze ravnotežne stanice s dlačicama uronjenim u tekućinu te s kristalićima vapnenih soli.
Primjena gips-vapnenih žbuka omogućuje izvedbu zaglađene teksture površine zida bez naknadnog gletanja.
Ispod sloja bijelih vapnenih naliča otkriven je dekorativni oslik iz prve polovice 19. stoljeća koji se proteže duž dvaju zidova prostorije, a organiziran je nizom crvenih, sivih i oker vertikalnih ploha unutar kojih su prostoručno naslikani biljni i vitičasti motivi.
Ne smiju se koristiti za zaštitu gipsanih i akrilnih podloga te za obnovu starih naličja vapnenih i disperzivnih premaza
Destilirana voda čisti tijelo od vapnenih taloga.
Količina karbonata i drugih vapnenih spojeva što ih sadrži voda prosječne kakvoće može tijekom 40 godina stvoriti stup od tvrdog vapnenca ili mramora visine odraslog muškarca, ako čovjek svakodnevno pije uobičajenu količinu.
U prirodi je to konglomerat, klasična stijena s raznolikim ulomcima vapnenih oblutaka i kršja uklopljenih u crvenkasto vezivo, cement.
Uzrok je nakupljanje vapnenih čestica u polukružnim kanalićima unutarnjeg uha.
Postojane su na svim vrstama vapnenih i cementnih podloga, otporne su na atmosferilije i habanje.
Disperzijske boje za zaštitu unutarnjih zidova izrađenih od vapnenih, produženih i cementnih žbuka te gipsanih ploča i zidova sa čvrstim starim naličjima koje treba obnoviti.
Na sjeveru su blage uzvisine bijelih vapnenih stijena, a idući dalje u smjeru juga poluotok gori u karakterističnoj boji crvene zemlje spečene suncem.
Klastične naslage mogu biti pretežno nepropusne ili nepropusne (lapori u izmjeni s pješčenjacima, ulošcima vapnenih breča, konglomerata i vapnenaca eocenske starosti flišolike naslage) te slabo propusne do nepropusne, s naizmjeničnim hidrogeol. osobinama, u kojima je poroznost međuzrnska (kršje, šljunak, pijesak, pjeskovite gline i gline kvartarne starosti).
Zbog djelovanja vapnenih čestica, na ispitivanim opekama se mogu pojaviti sitne vlaknaste raspukline ili manji krateri.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com