📱 Nova mobilna igra – igra slaganja riječi!
Preuzmi s Google Play 🎯

vieka značenje i sinonimi

  • Sinonimi i slične riječi za vieka, kao i primjeri u rečenici

SINONIMI I SLIČNE RIJEČI

  • vijeka (0.72)
  • stolječa (0.72)
  • stoleća (0.69)
  • soljeća (0.69)
  • veka (0.69)
  • stoljeæa (0.65)
  • stljeća (0.65)
  • stoljaća (0.65)
  • stoljća (0.64)
  • stoljeć (0.64)
  • vjeka (0.64)
  • stoljeća (0.63)
  • stoleca (0.63)
  • stoljeca (0.63)
  • stoljeã ¦ (0.63)
  • xviii veka (0.62)
  • toljeća (0.61)
  • stolje ć (0.61)
  • st.a (0.61)
  • stoljeã (0.60)
  • Napomena: u zagradi je koeficijent sličnosti (sličnost s zadanim pojmom) nakon obrade pomoću AI.

PRIMJERI U REČENICAMA

0

Na njezinu su uspomenu ostali obzidani grobovi častnika okupacione vojske, nad kojima je podignut i mali spomenik nedaleko ceste pri svršetku jezera, ana njemu uklesana ustaška pjesma, koju je narod spjevao i još mnogo godina kasnije pjevao kao koračnicu na melodiju, koja je pola vieka kasnije u ustaškoj oslobodilačkoj borbi ua uzpostavu Nezavisne Države Hrvatske postala ustaškom koračnicom i u Državi službenom koračnicom iza Narodne Himne.

0

Početkom XV. vieka bijaše grad Samobor svakako jur u rukah knezovah Celjskih, Hermana i Friderika, koji ga založiše svojim rodjakom Eberhardu i Ivanu Albenom Medvedgradskim za 4000 fr. u zlatu, izplativši u ime ovoga zaloga g. 1416 svotu od 1500 for. što su ju primili od Benvenuta Okličkoga za prodana dvoja svoja sela Cvetkovec i Teržić. 6 U vlasti knezovah Celjskih i Zagorskih, tih najvećih silnikah onoga vremena, ostade Samobor sve do izumrća iste porodice, te dodje po silovitoj smrti Ulrika, posliednjega kneza Celjskoga (g. 1456), u ruke njegove udove Katarine Brankovićeve, koja ga najprije založi slavnomu štajerskomu vitezu Andriji Baumkirhenu za 4000 for. a godine 1460, htede ga prodati, uz druge svoje hrvatske gradove, njemačkomu caru Frideriku IX., 7 koj medjutim u trajno vlastničtvo otieh gradovah nikada nedodje, prem da su u njekih stranah Hrvatske njegovi njemački ljudi upravljali, pošto je i udova Katarina Celjska, glavna neprijateljica porodice Korvinah, strastno podupirala Njemce, dok napokon oko g. 1463 nebijaše prisiljena ostaviti sasvim Hrvatsku.

0

U dokumentima je zabilježeno slijedeće: Koncem XIII. vieka (1297.) podigoše krčki knezovi Dujmo i Leonardo zabrinuti za duševnu obuku i naobrazbu senjskih građana, izvan gradskih zidina (u Sv. Petru) veličanstven hram sa samostanom reda sv. Franje....

0

Četvrt smo vieka u ' vinogradu ' svoje ljubavi.

0

Kad je naša vojska pod konac XVII vieka Liku i Krbavu od Turakah natrag predobila, budu godine 1701 po dvorskom povjereničtvu granice krajine s nova uredjene, te ovom prilikom pane za njeko vrieme Brinje sa Senjom i gackom županijom pod upravu kr. komore, dok se kasnije opet neutjelovi u krajinu vojničku, pod koje upravom stoji i danas.

0

Antun Gardić i drugovi zapečatiše šaljivom igrom: Brijač dvadesetog vieka, koji je cielo pučanstvo ućeralo u naj veći smieh.

0

Kada je grad brinjski sagradjen, to se upravo nezna, ali je stajao jur koncem XIV. vieka i bijaše poznat pod imenom Sokol, a još danas nazivlje ga narod Sokolcem.

0

Sva je prilika, da je i onda sjedio u bližnjoj Krapini, kad je početkom XV. vieka utemeljio pavlinski samostan u Lepojglavi.

0

O d stotine i stotina cielih ili na polak razrušenih razvaljenih gradjevina i umjetničkih spomenika sriednjega vieka, medju kojimi se samo u vojn.

0

Može se ponositi i svojom župnom crkvom, sagradjenom u gotičkom slogu oko XV. vieka. 31)

0

Kotroinauovići ovi, kao što i ostali Potravćaui doselili su ovdje iz Hercegovine istom na poćetku 18. vieka; pak buduć se Kotromanovići najbliže do Vindušića nastanili i po nieki način ga u svoje predvraće uhvatili, nastao je obićaj, da ga zovu Kotromanovića gradom, koj naziv nejma nikakve historične važnosti za poviest ove, zlameuite inčije, porodice.

0

Tu su i djela Dopunjci i izpravke za stariju povjest hrvatsku; Borba Južnih Slovena za državnu neodvisnost u XI. vieku - tekst u šest nastavaka objavljen u Radovima JAZU, rasprava Hrvatska dvorska kancelarija i njezine izprave za vladavine narodne dinastije; Stari priepisi hrvatskih izprava do XII. vieka prema maticam, zbirka izvora Documenta historiae chroaticae periodum antiquam illustrantia; Podmetnute, sumnjive i prerađene listine hrvatske do XII. vieka u kojoj se bavi otkrivanjem lažnih isprava vezanih za najranije razdoblje nacionalne povijesti, te rasprava Hrvatska prije XII. vieka glede na zemljišni obseg i narod.

0

Kao najpotpuniji historiografski doseg Franje Račkog označeno je gotovo zaboravljeno djelo Nutarnje stanje Hrvatske prije XII. vieka.

0

Vlahe oko Steničnjaka naselio je koncem sedamnaestog vieka Ivan Drašković, a general Josip Herberstein naseli ih oko Skrada i Budačkog, te im također odredi zemlje navlastito med hervackim i vlaškim sinovi, davši im zemljišta među Koranom i Koranicom.

0

Magjarski je dakle narod u polovini 9. vieka služio Židovima.ÂŤ 9 Autor članka nalazi pozitivne riječi jedino za Svetoga Stjepana, prvog kralja Ugarske koji je pokrstio Mađare i stvorio mađarsku državu, ali i tu zlurado dodaje Âťda iz Magjara učini ljudeÂŤ. 10

0

No u čestih i žestokih turskih navalah i haranjih izgubi jurve u prvoj polovini 16. vieka sve ovdje izbrojene samostane, izim senjskoga, modruškoga i trsatskoga, te bi tako bila gotovo posvema propala, da joj nebude bila u sjevernoj Hrvatskoj bogoljubna darežljivost priskočila u pomoć, pokloniv joj obdarena samostana na Brdovcu (g. 1517. sada starija Gorica) i (1531) na Kotarih medju Plešivicom i Oštrcom (sv. Lenhard) s jedne, a s druge strane: da joj nebude bio nedavno u cetinskom samostanu izabrani kralj Ferdinando I. izprosio (1559.) od dalmatinske države pazinski samostan, i otvorio joj put u svoje nasljedne zemlje, po imenu u Kranjsku, gdje dobi (g. 1559.) od austrijske države zbog turskih navalah opustjela samostana u Rudolfovcu (Rudolfswerth) i u Goričkoj, gdje joj nadvojvoda Karlo pokloni (1565.) ono glasovito proštenjište, svetu Goru više Gorice.

0

I tako koncem 16. vieka imadjaše samostane u: Trsatu, Senju, Pazinu, Zagrebu, Brdovcu, Kotarih, Rudolfovcu i svetoj Gori.

0

Priča se, da su susjedni njemački vitezovi, što njegda gospodovahu nad slovenskom zemljon u dolnjnoj Štajerskoj, nadjenuli tomu gradu ime Drachenstein, a u listinah sriednjega vieka spominje se pod imenom Trakenstayn, kasnije Trakostyan.

0

Povjest Hrvatah kroz stolieća, osobito ovamo iza početka novoga vieka, dokazom je neprestane borbe proti neprijateljem, koji nas htiedoše lišiti domovine, narodnjeg značaja, bivstva i budućnosti.

0

Čim se navlaš postiže, da se je malobratski red u Bosni, Srbiji i Bugarskoj brzo razgranio tako, da je jur početkom druge polovine trinajstoga vieka imao njeka vjerovjestnička staništa, u kojih su vjerovjestnici ovoga reda mogli stalno prebivati, te svoje redovničke i vjeroviestničke dužnosti nezapriečno izvršivati.

0

Juraj cetinsko-slunjski borio se za svega svojega vieka postojano i neustrašivo s nekrstom, a kolik je bio čuveni i slavni vojvoda i junak posljednji Franjo slunjski, ban hrvatski, o tom liepo i uzorito pišu naše domaće poviesti.

0

1. Iz života i uspomena 2. Drugi " kip " domovine/1891./3. " Stari " umiru - " mladi " se dižu 4. Iz hrvatske politike pol vieka prije osnutka Banovine Hrvatske 1914 - 1939 5. Prilozi za upoznavanje života i rada vodje Stjepana Radića 6. Prve godine diktature kralja Aleksandra

0

^ 2 Wadding i njeki po njem scienijahu, da je 1260. god. nastala bosanska namjestnica (vicaria absoluta seu provincialis) sastavljena od osam čuvarija; ali učeni Greiderer pa i Čevapović dokazaše, da je namjestnica bosanska, izpravnije bosansko-hrvatska, postala tekar 1339. god.; po čem je suditi, da se je ono izvješće u Waddingove ljetopise Albisa, Huebra, Sanniga i drugih nespominjuć ili uvuklo iz sredine 14. vieka u 1260. godinu, ili pako da ondje naznačene čuvarije naznačuju samo vjerovjestnička staništa.

0

I jer za svog kratka vieka Nameljem se i napilam I zemljakom biele čohe Stùpajući nagomilam:

0

Da, Vrgorac je dosta samu sebi, Vrgorac će do vieka prkositi zemlji i narodu, jer što Vrgorac zna to nitko ne zna

0

Nakon njega, Ivan Kukuljević Sakcinski piše u svojem prvom članku iz 1869. godine: " Kada je grad brinjski sagrađen, to se zapravo ne zna, ali je stajao jur koncem 14. vieka, i bijaše poznat pod imenom Sokol, a još danas ga nazivlje narod Sokolcem ".

0

U danas vec znamenitom uvodnom predavanju Logici (1875) Markovic uz ostalo kaze: " Nista vriedna ne nastaje ljudskim radom bez zive logicne, esteticne i eticne teznje t. j. bez filosofijske teznje.... Ona (filozofija) se razmice od naroda k narodu, ter narodi, koji su dosljaci u njezinu svetistu bili prije dva tri vieka, sad su starosjedioci.

0

Odavle se može s razlogom nagovieštati, da su ugledni i bogati knezovi krčki, modruški, vinodolski i senjski, prozvani od XIV. vieka Frankapani, svoje stolno mjesto Modruše uredili prema svojoj uzvišenoj časti, koju su sveudilj u hrvatskoj domovini obnašali.

0

Dičiti se možeš njime: Njim carevi carevahu, Njim kraljevi kraljevahu, Slavne mu je loze ime, Slavan puk ga svojim zove, I dok bude slavi vieka, Bit će i on njojzi jeka Od viekova u viekove

0

Još početkom XIV. vieka pripadao je taj grad sa sudjednimi gradovi Kamenicom i Vinicom pod neposrednu vlast ugarsko-hrvatskih kraljevah, a brojio se medju gradove stare županije zagorske.

Jezikoslovac.com

Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!