U slučaju začepljenog odvoda pomiješaj pola šalice soli, pola šalice sode bikarbone i četvrt šalice vinske kiseline pa uspi u odvod.
U slučaju začepljenog odvoda pomiješaj pola šalice soli, pola šalice sode bikarbone i četvrt šalice vinske kiseline pa uspi u odvod.
40 g vinske kiseline od vinskoga kamena
Drugi dan istočimo vodu iz bačve, a bačvu dokiselimo otopinom vinske kiseline.
Za manje bačve dovoljno je napraviti otopinu od 10 litara hladne vode i 5 dkg vinske kiseline.
Za veće bačve trebamo veću količinu otopine (odnos vode i vinske kiseline ostaje isti, 10 l vode 5 dkg vinske kiseline ili 20 l vode 10 dkg vinske kiseline).
Ako sumporne trake nisu gorjele prije ispiranja drvene bačve s otopinom sode (već je spomenuto), onda to obavimo sada nakon sušenja bačve iz koje smo prolili otopinu vinske kiseline.
Dakle, pH vrijednost vina (mošta) najviše ovisi o količini vinske kiseline. pH vrijednost nije izravno proporcionalna količini ukupnih kiselina u moštu i vinu.
Tim biološkim procesom smanjuje se kiselost vina tzv. pH, a kao posljedica smanjene kiselosti, smanjuje se topivost soli vinske kiseline, što izaziva mučenja vina naknadnim taloženjem soli vinske kiseline.
Napomena - Ukoliko se želi smanjiti ili povećati količina sirupa onda na jednu litru vode uzeti 8 cvjetova bazge, sljedećeg dana na svaku proceđenu litru tekućine dodati 1 kg šećera i 5 grama vinske kiseline.
U njemu ima vina oko 60 %, što znači da ćemo filtriranjem taloga dobiti oko 30 vagona vina, ostalo čini suhi ostatak taloga koji se u vidu ploča vadi iz filtra i koristi za proizvodnju vinske kiseline.
Osim vrlo ugodne arome u njima ima oko 10 % šećera, oko 1 % limunove i vinske kiseline, pektinskih i drugih korisnih sastojaka.
Jabučne i vinske kiseline koje one sadrže reguliraju kiselost želuca, te pomažu probavu bjelančevina i masnoća.
Proizvodi se od strogo biranog materijala, u kontroliranim uvjetima topljenja koji sprečavaju karamelizaciju vinske kiseline te forimiranje netpoljivih čestica.
Osim toga, sadržaj kiselina nastoji se regulirati izborom pravog trenutka berbe, zatim sljubljivanjem, a valja računati da će se stajanjem kiselost smanjivati taloženjem soli vinske kiseline, odnosno jabučno mliječnim vrenjem.
Za neutralizaciju 1 g vinske kiseline potrebno je moštu ili vinu dodati 0,67 g/l CaCO 3.
Najranije nakon 14 dana, a bolje je još i kasnije, vino valja pretočiti i odvojiti od nastaloga taloga soli vinske kiseline.
Prema Pravilniku o proizvodnji vina (NN 2/05.) za otkiseljavanje se može koristiti neutralni kalijev tartarat, kalijev bikarbonat, već spomenuti kalcijev karbonat koji može sadržavati male količine dvostruke kalcijeve soli L () vinske i jabučne L (-) kiseline, kalcijevog tartarata, vinske kiseline, homogenog preparata vinske kiseline i kalcijevog karbonata u jednakim dijelovima, fino mljevenog.
Žive vinske kiseline uz minimalan slador oduševljavaju uz dobar ragu od divljači s tjesteninom ili dozreli sir.
Radikalno odstranjenje svekolikog oboljelog tkiva koje se do tada primjenjivalo zamjenjuje se antimonovom soli vinske kiseline (tartarus emeticus stibiatus) koja se aplicirala intravenski u obliku 1 % - tne vodene otopine.
Rasušene bačve napuniti vodom da drvo nabrekne, izribati kace i badnjeve, betonske cisterne, također, dobro oprati, a po potrebi obnoviti premaz otopinom vinske kiseline.
vinski kamenac (ponegdje sreš, sriješ, birsa, birza, kleger), kemijski je mješavina (oko 90 %) soli kalijeva hidrogentartarata (C sub > 4/sub > H sub > 5/sub > O sub > 6/sub > K), ili kalijeve kisele soli vinske kiseline i (oko 10 %) kalcijeva tartarata.
Soli vinske kiseline slabo su topive u vodi (4,9 g/l), a upola slabije u alkoholnoj otopini, ali na to, kao i na nastanak tih soli utječe i niz drugih vrlo složenih čimbenika (pH vina, prisustvo jabučne kiseline, temperatura, sulfitiranje i stanje koloidnog sustava).
Vinski kamenac je sirovina za proizvodnju vinske kiseline koja se upotrebljava u prehrambenoj, farmaceutskoji i drugim industrijama. br > Vidi: [ [ soli ] ], [ [ hlađenje grožđa, mošta i vina ] ], [ [ stabilizacija vina hlađenjem ] ].
Ružin sirup (za jačanje srca) Treba uzeti latice od 50 - 60 ruža i preliti ih s pola litre prokuhane i ohlađene vode te dodati pola grama vinske kiseline i ostaviti da odstoji 48 - 60 sati.
Taloženje soli vinske kiseline vinska kiselina je jedna od glavnih kiselina u vinu i u vinu se nalazi u obliku kalijevih i kalcijevih soli, a malo u slobodnom stanju.
Tako uređenu površinu drva iznutra treba dokiseliti ispiranjem otopinom vinske kiseline, ovisno o veličini bačve.
Za manje bačve uzmemo 10 litara hladne vode, u kojoj otopimo 5 dag vinske kiseline, a za veće bačve trebamo. dakako, veću količinu te otopine.
Talog mladoga vina sadrži znatne količine (i do 50 %) striješa pa se suši, ili svjež, još vlažan otprema u tvornicu za proizvodnju vinske kiseline.
Naglašena svježina ovog mladog vina krije u sebi vinske kiseline, posebno voćne limunsku i jabučnu, u dobrom i prepoznatljivom ozračju plemenite trijeslovine.
je sediment vina sastavljen od izumrlih ili živih stanica kvasca, krutih ostataka grožđa (sjemenki, kožica i dr.), soli vinske kiseline (striješa) i tvari koje nastaju koagulacijom (bjelančevine, bojila i dr.), te više ili manje mineralnih čestica koje su kao nečistoća dospjele u procesu preradbe grožđa u vino.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com