Vrhunski snimljene fotografije povest će vas u dubine Vjetrenice, kroz čudesne dvorane ispunjene naslagama i stalaktitima fantastičnih oblika te kroz tijesne prolaze kroz koje se jedva provlače speleolozi s opremom.
Vrhunski snimljene fotografije povest će vas u dubine Vjetrenice, kroz čudesne dvorane ispunjene naslagama i stalaktitima fantastičnih oblika te kroz tijesne prolaze kroz koje se jedva provlače speleolozi s opremom.
Doznat ćete sve o nastanku špilje, o tragovima davnih posjetitelja i rezultatima novijih istraživanja te o značenju Vjetrenice za ljude koji u njenoj blizini žive stoljećima.
Kazimir Miculinić, član Speleološkog odsjeka HPD Željezničar i HBSD, obranio je u srpnju 2012. na PMF-u Sveučilišta u Zagrebu doktorsku disertaciju " Fosilni ostaci Leoparda (Panthera Pardus) iz špilje Vjetrenice, Popovo polje, BiH ".
Sutradan su učitelji koji nisu bili spriječeni obvezama išli na organiziran izlet do špilje Vjetrenice (najveća i najpoznatija pećina u Bosni i Hercegovini, zaštićeni spomenik prirode i turističko odredište u jugoistočnom dijelu Hercegovine).
Na svijetu postoji samo 20 pećina s više od 20 vrsta, a samo u prvom nalazištu Vjetrenice pronađeno ih je 37. I ravnatelj Državnog zavoda za zaštitu prirode Davorin Marković upozorio je na predstojeće nepovratno uništenje živog svijeta.
Iz Udruge pozivaju nadležne da hitno podupru mjere zaštite Vjetrenice i ustanove zakonske mogućnosti koje će ovaj naš dragulj skinuti s crnih kronika.
Iz Metkovića je do Vjetrenice najjednostavnije preko graničnog prijelaza Doljani pa u Dračevu skrenuti lokalnom cestom prema Hutovu i dalje do Ravnog (50 km asfalta) i Zavale (10 km makadama).
Kontinuirana stoljetna istraživanja potvrdila su njegovu tezu na primjeru obližnje Vjetrenice u Popovu polju, u kojoj je pronađeno više od 100 podzemnih vrsta, ali Ombla sve do najnovijih dana nije ozbiljno istraživana.
Navode usporedbu obližnje spilje Vjetrenice u kojoj je otkriveno malo više od 100 podzemnih životinjskih vrsta, što je najviše u svijetu.
U selu koje je uništeno u ratnim operacijama JNA i crnogorskih rezervista radi osvajanja Dubrovnika, mještani danas perspektivu vide u poljoprivredi i turizmu zbog blizine špilje Vjetrenice i bogatog kulturno-povijesnog naslijeđa.
Budući da su speleolozi iz Republike Češke u posljednje vrijeme poduzeli više ilegalnih obilazaka špilja na području BiH, a nedavno ih je policija zatekla i na području općine Ravno u blizini znamenite špilje Vjetrenice, Savez speleologa BiH uputio je prosvjedno pismo veleposlaniku Republike Češke u BiH, češkom Speleološkom savezu, te međunarodnoj speleološkoj organizaciji.
U pismu se izražava velika zabrinutost zbog nezakonitih radnji čeških speleologa koji ovdje ilegalno skupljaju faunu iz podzemlja hercegovačkog krša, u prvom redu čovječju ribicu i sve to odnose sa sobom u Češku, što se nedvojbeno zaključuje i na temelju stručnih radova objavljenih u jednom češkom stručnom časopisu, a odnose se na faunu iz špilje Vjetrenice.
zasto sada kad je gusto trebate peticiju, zasto se narod nije pitao dali i kome prodati DIP, zasto sada kada je izborna godina uvlacite sebe u guzice obicnih smrtnika koji se vec jednom moraju udruziti i otjerati s vlasti sve koji ne zele dobro Josipdolu.... otvorite oci i vidite sta se događa sa Josipdolom, razrovali krizanje i sada zjapi neuredno, nogostupa nema tamo gdje su najpotrebniji (ogulinska, sica, vjetrenice)... prodali dip talijanima.... sve je u bedu... u Ostarijama imaju ulicnu rasvjetu u baroknom stilu, imaju nogostupe.... neka si uzmu i smece i ovu opcinu koja nije nista ili gotovo nista napravila za Josipdol...
Od 2002. do 2007. godine vodi topografsko snimanje i speleološka istraživanja špilje Vjetrenice.
Istraživanja se provode u sklopu projekta Akademije nauka i umjetnosti BiH kojeg financira UNESCO-v program znanstvene participacije za upis Vjetrenice na Svjetsku listu, te ga financijski podržava Federalno ministarstvo okoliša i turizma.
Ovogodišnji kamp bio je nažalost u sjeni loše atmosfere zbog turističkog uređenja Vjetrenice koje je započela provoditi općina Ravno.
Lučića i zaštitu špilje Vjetrenice koja se nalazi u Hercegovini, na granici Hrvatske i BiH u blizini Dubrovnika, među ostalima je poduprlo i Međunarodno društvo za podzemnu biologiju.
Tako, na redovitom proljetnom simpoziju o zaštiti prirode Američkog društva za zaštitu prirode (2004), David Culver je predstavljajući podzemnu faunu istaknuo da koristi uglavnom slike iz Vjetrenice.
Tako, istraživanja Vjetrenice pribavljala su, s jedne strane, značajne novosti u znanosti o kršu, a s duge strane, postajala znanstvena baština svjetskog značaja.
No, ta rečenica ne obuhvaća sve ono što je pratilo sliku Vjetrenice: u nedostatku podataka povremeno se oko Vjetrenice stvarala fama, a pojava znanstvenih rezultata nekada je ostavljala dojam kao da su iz bajke.
Posljednja istraživanja i što s Vjetrenicom Već četiri godine traju ljetni kampovi posvećeni istraživanju Vjetrenice.
Oni su rezultirali detaljnom istraženosti unutrašnjosti Vjetrenice.
Za tri je jedinke iz Vjetrenice određena starost AMS metodom datiranja radioaktivnog ugljika.
Malez (1985) je pretpostavio da su leopardi u špilju došli kroz duboke jame spojene s poznatim dijelom Vjetrenice.
Okoliš Vjetrenice tijekom OIS 3, bio je siromašan drvećem što dodatno upućuje na špilje kao mjesta za odvlačenje plijena.
Morfometrijska analiza provedena je na svim dostatno očuvanim fosilnim ostacima leoparda iz Vjetrenice kao i na recentnim leopardovim skeletima pohranjenim u Collections d anatomie compare, Muséum national d Histoire naturelle (MNHN), Pariz.
Europski leopardi donjeg i srednjeg pleistocena, uz neke iznimke (Monte Sacro, Italija), pokazuju zajedničke karakteristike koje ih odvajaju od leoparda iz Vjetrenice i ostalih gornjopleistocenskih nalaza.
Provedene analize pokazuju da su leopardi iz Vjetrenice najsličniji gornjopleistocenskim leopardima iz središnje Europe s arealom rasprostranjenosti od Njemačke, mediteranskog dijela Francuske, pa sve do Jadranskog mora.
Stoga pozivamo građane da podrže zaštitare potpisujući on-line peticiju na: http://www.ekoakcija.com/content/peticija-za-zastitu-vjetrenice MINISTARSTVU OKOLIŠA I TURIZMA FEDERACIJE BIH n/r Ministra gosp.
Tako, prema Kellu, buduća potrošnja električne energije za osvjetljenje Vjetrenice neće prelaziti 4.5 kilovata, koliko je trošilo samo pet rasvjetnih tijela u ranijem sustavu osvjetljenja.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com