Tako je bilo riječi o uspješno provedenoj akciji vršnjačke pomoći, problematičnim točkama za djecu oko škola koje je potrebno sanirati, zatim o onečišćenju okoliša i vršnjačkom nasilju.
Tako je bilo riječi o uspješno provedenoj akciji vršnjačke pomoći, problematičnim točkama za djecu oko škola koje je potrebno sanirati, zatim o onečišćenju okoliša i vršnjačkom nasilju.
U sklopu projekta Smanjenje homo/bi/transfobije u srednjim školama i osiguranje adekvatne podrške za LGBT srednjoškolsku populaciju u Hrvatskoj, Lezbijska organizacija Rijeka LORI izdala je Priručnik za nastavnike i stručne suradnike, o vršnjačkom nasilju i/ili zlostavljanju nad LGBTIQ učenicima.
Kroz izradu plakata na temu nasilja među djecom učenici se upoznaju sa osnovnim pojmovima o vršnjačkom nasilju te osmišljavaju četiri različita plakata.
Plakati govore o tome što je bullying, kako ga prepoznati, tko sve sudjeluje u vršnjačkom nasilju te kako ga spriječiti i pomoći žrtvi.
RADIONICE ZA RAZREDNA ODJELJENJA o vršnjačkom nasilju koja obuhvaća definiranje, prepoznavanje, razumijevanje i empatično shvaćanje posljedica nasilja za sve uključene te razradu potrebnih promjena u ponašanju i načina kako pomoći sebi ili ugroženim učenicima.
Vodite računa o vršnjačkom nasilju i šikaniranju koje nastaje na osnovu fizičkih, psihičkih, rasnih, političkih, nacionalnih, vjerskih, materijalnih, spolnih i drugih razlika među učenicima.
Kontakt emisiju Radio tribina - u kojoj mogu postavljati svoja pitanja, komentare i prijedloge, putem telefona 600 - 336 ili putem 060/577 - 775. Srijedom u 9,15 sati na programu je nova emisija pod nazivom Budimo zajedno, informativno-edukativna koja govori o vršnjačkom nasilju, suicidima, toleranciji u vezama, utjecaju medija na ponašanje mladih i sl. koju ćemo realizirati u suradnji s mr. Dašom Poredoš-Lavor, psihologinjom iz Siska.
Sudionici radionica su učenici predstavnici petih i šestih razreda koji će naučeno o vršnjačkom nasilju prenositi putem satova razredne zajednice svojim razrednim kolegama.
Nadalje, projekt sadrži i četiri edukativne radio emisije o vršnjačkom nasilju koje su tijekom siječnja i veljače emitirane na Radio Virovitici.
Imate li kakve povratne informacije o tome koliko će se škola doista i koristiti vašim priručnikom o vršnjačkom nasilju i/ili zlostavljanju nad LGBTIQ učenicima?
Stati na put vršnjačkom nasilju, prepoznati ga, povećati sigurnost mladih i navesti ih na nenasilno rješavanje sukoba, intencije su koje su se željele postići ovim projektom koji je pokrenula Policijska postaja Nova Gradiška uz suorganizaciju grada Nova Gradiška, Vijeća za prevenciju kriminaliteta, općina Rešetari i Cernik, Brodsko posavske županije i Policijske uprave brodsko posavske.
Polazeći od ovih sugestija, istraživački tim Studijskog centra socijalnog rada Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu predložio je nadopune međunarodnog instrumentarija koje se odnose na ispitivanje stavova prema fizičkom kažnjavanju, rasprostranjenost i načine korištenja odgojnih postupaka koji nisu nasilni, izloženost različitim životnim stresorima kod roditelja te izloženost vršnjačkom nasilju kod djece.
Učenici koji su izloženi vršnjačkom nasilju često se osjećaju jako usamljeno i gube povjerenje u druge ljude, jer svi šute dok njih napadaju.
Prezentirane teme su bile: multidisciplinarni pristup u radu sa zlostavljanom i zanemarenom djecom, pristup u radu s hiperaktivnom djecom, rad s djecom koja su izložena vršnjačkom nasilju u školi, tretman traumatizirane djece, intervencije u radu s roditeljima traumatizirane djece te razvoj suradnje s drugim institucijama u okviru sustava zdravstva, socijalne skrbi i obrazovanja.
Tijekom studenog prošle godine u svim srednjim školama Sisačke biskupije provedeno je istraživanje o vršnjačkom nasilju među mladima.
U njoj rade djevojke i žene koje se svakodnevno bave hvalevrijednim inicijativama, od kojih je najnovija izdavanje priručnika za škole o vršnjačkom nasilju i
Dužnosti da se i sami ponašaju u skladu sa svojim pravima odnosno da ne krše tuđa, što znači da ne sudjeluju u vršnjačkom nasilju, ne nanose ozljede drugima, trude se učiti u školi, brinu se o svom domu i okolini te poštuju tuđe dostojanstvo.
Njihovo istraživanje iz 2006. godine pokazalo je kako je čak 27 posto djece svakodnevno izloženo vršnjačkom nasilju.
Protiveći se vršnjačkom nasilju prihvaćamo navedeni kodeks ponašanja:
Kviz obrađuje problematiku zaštite dječjih prava s posebnim naglaskom na vršnjačkom nasilju, seksualnom zlostavljanju, fizičkom zlostavljanju, zanemarivanju, nasilju putem interneta i mobitela.
S UČENICIMA Predstavljanje aktivnosti Ambasadora u Tiću kroz razgovor i na Vijeću učenika Izrada plakata o aktivnostima Ambasadora Izlaganje edukativnih plakata Tića u razredu i u školi Izrada plakata o nasilju Rasprave o nasilju među djecom Na SRO rasprave o tjelesnom kažnjavanju i o opasnostima interneta i mobitela Provođenje radionica o cyberbullyingu i opasnostima putem interneta i mobitela Održavanje predavanja među učenicima drugih razreda o vršnjačkom nasilju i o zlostavljanju Radio emisija na temu prevencije nasilja Provođenje anketa o nasilju
prikazivanje filma o vršnjačkom nasilju uz raspravu nakon filma (npr. film Oblak)
Rivers i D Augelli (2001) dokumentirali/e su zapanjujući udio LGBT osoba koje/i su izloženi/e vršnjačkom nasilju, zlostavljanju i fizičkom nasilju u različitim okruženjima uključujući njihovo susjedstvo, dom i školu; te od strane različitih grupa pojedinaca/ki kao što su vršnjaci, roditelji i učitelji/ice.
Mobiteli su također često pokazatelj socijalnog statusa, pa tako se djeca s jeftinijim mobitelima, a pogotovo ona bez mobitela među vršnjacima mogu smatrati manje vrijednom i biti izložena zadirkivanju i vršnjačkom nasilju.
Ministar Ostojić naglasio je da svim takvim incidentima policija posvećuje posebnu pažnju, kao i vršnjačkom nasilju te je najavio i sastanak 20. travnja s ravnateljem škole.
Istražujući temu o vršnjačkom nasilju nailazimo na senzacionalne naslove prema kojima nasilje trpi svako četvrto dijete, a prema pojedinim medijima žrtve nasilja su čak dvije trećine djece.
No smatram da takav pristup donosi pozitivne rezultate, kaže Gauta koja primjećuje i svojevrsne " nuspojave " senzibiliziranja javnosti na vršnjačko nasilje - senzacionalističko pisanje i izvještavanje o vršnjačkom nasilju.
Cilj konferencije je podizanje svijesti o vršnjačkom nasilju i drugim oblicima nasilja u odgojno-obrazovnim ustanovama.
Vjeroučiteljica mentorica, Gordana Brkanac izložila je rezultate ankete o vršnjačkom nasilju koju je provela među vjeroučenicima srednjih škola.
Pritom, dio djece u vršnjačkom nasilju sudjeluje i kao žrtva i kao počinitelj.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com