Kada smo već u Sarajevu (Vrhbosni) samo da podsjetimo da je sarajevski sud još jednom presudio Hrvatima i vrhbosanskom nadbiskupu kardinalu Vinku Puljiću.
Kada smo već u Sarajevu (Vrhbosni) samo da podsjetimo da je sarajevski sud još jednom presudio Hrvatima i vrhbosanskom nadbiskupu kardinalu Vinku Puljiću.
Tri svoja prepjeva (prijevoda) stranih pjesnika objavio je u tom vremenskom periodu u Katoličkom listu i Vrhbosni.
A se leži Ljubljen u Vrhbosni rožden v Vrhbosni zakpan na svojini na plemenitoj.
Svoje članke i pjesme objavljivao je u " Vrhbosni ", " Hrvatski prosvjedi ", " Luči ".
Kad je rics o Vrhbosni, vidim niekog zapadnog novinara tamo devedesetih kako stoji prid prometnim znakom i govori o ratu u i oko - pazi sada - Bosnian town Kæpədzsibou.
A ta staništa, kako ih Wadding, inače izvrstan ali ovdje dosta sumljiv ljetopisac podaje, bila bi u: Duvnu, Grebenu, Vrhbosni i Usori, za tim u: Kovinu, Mačvi i Raši i jedno njegdje u Bugarskoj.
Provincija hercegovačkih franjevaca, kako čitamo u Vrhbosni, 3/1997., str. 318 - 319, uredno je zatražila od Biskupskog ordinarijata crkvenu dozvolu za tiskanje.
U Hrvatskoj straži i Vrhbosni objavlji vao je apologetske i polemičke članke.
Zahvaljujući jakom uporištu u župi Vrhbosni i Bosanskom Krajištu, Osmanlije su mogli vrlo brzo izvesti napad na Bosnu.
A se lezi starac Radin, koji na zemlji Bosni bjese pravi sin, sada na svojini na plemenitoj u Vrhbosni.
Ali zato Thompsonov koncert u Vrhbosni (Sarajevu) ne može proći, iz čega se iščitava i položaj Hrvata u toj novoj-staroj državi koju nam pripremaju.
Širenje je išlo u pravcima prima Kotoru, Trebinju, Dubrovniku, Stocu, Nevesinju, Kalinoviku, Vrhbosni i Romaniji.
Godine 1238. (26. travnja i 22. pros.) govori se o budućoj stolnoj crkvi i budućem kaptolu (pro cathedrahi ecclesia construenda i capitulum future ecclesie cathedralis) - Codex Diplomaticus, IV, 57., 66. Kralj Bela, 20. srpnja 1144., kaže, da je na Brdu u župi Vrhbosni zatemeljena (fundata) stolna crkva sv. Petra (ibidem 239.).
PODBAN, odnosno ŽUPAN (su-ban), nazvana je i prijestolnica Velikih Banova VRH-BOSNA, kao i okolne zemlje koje su bile vlasništvo Velikih Banova koji su stolovali u Vrhbosni.
A se lezi Ljubljen, u Vrhbosni rozden, u Vrhbosni zakopan, na svojini na plemenitoj.
Na njegov grob dolaze sestre, svećenici i vjernici moleći zagovor kod Boga u raznim potrebama, a na njegov grob je 12. travnja 1997. došao današnji Petrov nasljednik, papa Ivan Pavao II., koji je u svom nagovoru svećenicima, redovnicima, redovnicama, bogoslovima i sjemeništarcima u katedrali istaknuo: Kako u ovoj katedrali ne spomenuti mons. Josipa Stadlera, prvoga nadbiskupa obnovljenoga starog biskupskog sjedišta u Vrhbosni, današnjem Sarajevu i utemeljitelja Družbe Služavki Maloga Isusa, jedine redovničke zajednice koja je nastala u Bosni i Hercegovini?
U Vrhbosni je postojala biskupija i ima dokument iz 1089. godine, a očito je da je postojala i prije, za što se nema dokument, prema kojem proistječe da je Vrhbosanka biskupija starija, na primjer, od zagrebačke (1102.).
Ta bosanska biskupija imala je svoju katedru na Ban-brdu u Vrhbosni, neko vrijeme u Prači Biskupnjoj, i spadala čas pod jurisdikciju splitske, čas pod onu dukljansko-barske nadbiskupije, a čas pod dubrovačku, i često se događalo, da sam bosanski biskup nije znao, tko mu je od ove trojice starješina.
Kraljevina Bosna se urušava a Turci na osvojenim područjima osnivaju Bosanski sandžak sa sjedištem u Vrhbosni
U trinaestom stoljeću sjedište Bosanske biskupije bilo je u Vrhbosni, gdje je biskup Ponsa izgradio katedralnu crkvu s kaptolom.
Pored dušobrižništva bavi se i spisateljskim radom, objavljivao je svojedobno u »Glasu Koncila«, »Malom koncilu«, »Glasniku Srca Isusova i Marijina«, »Veritasu«, »Spectrumu«, »Mariji«, »Radosnoj vijesti«, »Vrelu života«, »Crkvi na kamenu«, »Crkvi u svijetu« i »Vrhbosni«.
Bosanska se biskupija nije mogla smatrati srpskom iz vrlo prostog razloga sto su i Bosna i Srbija od starina imale svaka svoju biskupiju (Bosna jos od vremena Rimljana). Sjediste Bosanske biskupije je bilo u gradu Vrhbosni, dok je srpska biskupija bila u gradu Rasu.Provinciale vetus iz godine 1080 i bula Klementa III iz 1089 godine spominju i Bosansku i srpsku biskupiju JASNO RAZLIKUJUCI JEDNU OD DRUGE
Ali ono što je činjenica s kojom ćeš se morati pomiriti (nažalost po tebe) je ta da je Sarajevo glavni grad tvoje države i da će to uvijek biti, baš kao što će i Hrvata u Vrhbosni (Sarajevu) uvijek biti, odgovarali oni HDZ-u ili ne.
On navodi u povelji najprije katedralu sv. Petra bosanske biskupije u Brdu kod Vrhbosne (današnjeg Sarajeva), u župi Vrhbosni spominje crkve u Vrutcima na vrelu Bosne, zatim u Bulinu i Knešpolju, u župi Neretvi u Buljini, u Viduši (Ljubincima) između Kaknja i Zenice, u župi " Brod " u Bilinu Polju (kod Zenice), u župi Lašvi " Tri crkve ", u župi Lepenici Rotilj (Kiseljak), u Skopju crkva sv. Ive, u župi " Mel " crkva sv. Kuzme i Damjana (valjda Kozmin na Drini) i konačno u župi Borcu " Praču - Biskupniju ".
Tada oni osnivaju i stalnu bazu u VrhBosni (Sarajevo)..
A da neko jedno vrelo i pečinu u Sarajevu, sredovječnoj Vrhbosni, nazove »slobodnim domom«, to je i odviše smiješno tumačenje, koje ne treba, mislimo, ni pobijati.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com