Zrakoplov X-51A WaveRider, koji je trebao poslužiti u razvoju tehnologije za letove hipersoničnom brzinom, raspao se tijekom testne vožnje nad Pacifikom.
Zrakoplov X-51A WaveRider, koji je trebao poslužiti u razvoju tehnologije za letove hipersoničnom brzinom, raspao se tijekom testne vožnje nad Pacifikom.
Waverider je lansiran s bombardera B52 i visine od 15.000 metara, a trebao je izvesti testni let u trajanju od 300 sekundi (5 minuta), nakon čega bi aterirao u Tihi ocean.
X-51A Waverider je započeo let koji je trajao 3 minute s bombardera B-52. Letjelica koristi kisik koji kroz motor prolazi nadzvučnim brzinama kako bi se zapalilo hidrogensko gorivo.
Američka vojna letjelica X-51A Waverider u eksperimentalnom letu je oborila vremenski rekord u letu hipersoničnom brzinom.
Sada tome mogu platiti visoku cjenu, sobzirom da ameri spremaju X-51A Waverider, rakete koje su navjerovatne brzine, te koje za manje od 20 min pogađaju bilo koju tačku na Zemlji.
Dužnosnici iz američkih zračnih snaga potvrdili su kako je " X-51A WaveRider " letio preko 3 minute za vrijeme testiranja prošle srijede te je u jednom trenutku dosegao brzinu od 5,1 maha.
" Ovaj test pokazuje kako je tehnologija sazrijela do te točke da se može upotrijebiti u praktične svrhe ", rekao je Darryl Davis, predsjednik kompanije Boeing Phantom Works koja je dizajnirala letjelicu WaveRider.
Od mnogih istraživačkih napora kojim se tražila praktična demonstracija visokobrzinskog motora koji bi poslužio i za svemirska lansiranja, samo su dva postigla uočljive letne demonstracije: treći let NASA-ine letjelice X-43A u studenom 2004. gdje je ramjet (motor) sa supersoničnim izgaranjem (scramjet) radio 10 sekundi i ubrzao letjelicu u novi brzinski svjetski rekord od 9,8 Macha; prvi let Boeingove letjelice X-51 Waverider koja je u svibnju 2010. postigla brzinu od 4,87 M te najduže vrijeme rada scramjet motora od 143 sekunde.
Velika prednost kod motora koji pokreće Waverider je ta što ne treba sa sobom nositi spremnike kisika već ga može sama komprimirati na visinama gdje je atmosfera rjeđa.
Letjelicu Waverider konstruirali su Boeing i tvrtka Pratt Whitney Rocketdyne.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com