Najfantastičniji lik iz knjige leteći zmaj Safira stiže na platno uz pomoć visokotehnološke čarolije dviju najpoznatijih tvrtki koje se bave specijalnim efektima: WETA Digital
Najfantastičniji lik iz knjige leteći zmaj Safira stiže na platno uz pomoć visokotehnološke čarolije dviju najpoznatijih tvrtki koje se bave specijalnim efektima: WETA Digital
Bila je tu holivudska stranputica, The Frighteners, visokobudžetni povratak na motive mračne strane malograđanštine, Jacksonova prilika da iskaže potencijal svoga pogona za vizualne efekte, WETA, koji je započeo u kuhinji, a završio kao jedan od najuglednijih studija na svijetu.
Osim rada na zmaju, umjetnici iz WETA Digital su stvorili masovnu scenu bitke u kojoj se sile dobra, predvođene mladim Jahačem zmajeva Eragonom na Safiri, bore protiv vojski zlog kralja Galbatoriksa.
Postoje i druge kompanije koje razvijaju svoje tehnologije kao što je WETA čiji su specijalni efekti viđeni u filmu Gospodar prstenova.
Dočekao je računalne gurue iz već legendarnog Weta Workshop studija, zaslužne za revoluciju u filmskim efektima, uz pomoć kojih su oživjeli nevjerojatno bogati filmski setovi, ali i čudesna bića kojima ne nedostaje uvjerljivosti.
Richard Taylor, direktor Weta Workshopa, ovako objašnjava ovaj potez svoje kompanije: " Raspištoljili smo se tijekom produkcije LOTR-a, toliko smo se napalili na priču da smo u radionici htjeli stvoriti čitav niz tih fantastičnih likova no ograničeno vrijeme filma na našu žalost i na žalost fanova širom svijeta spriječilo nas je u tome.
No na ovaj način i mi i fanovi ipak smo došli na svoje, ovaj put ne kroz film nego korz igru. " Weta je, da ponovimo za one koji su posljednjih nekoliko godina hibernirali u špilji, zaslužna za svaki dizajnerski aspekt osmišljavanje Međuzemlja u trodijelnom Jacksonovom filmskom epu, tijekom svojeg rada proizveli su preko 1200 ručno izrađenih oklopa, 2000 komada pravog oružja, nekoliko tisuća komada protetičkih pomagala (hobbitskih stopala i vilenjačkih ušiju) i dvanaest CGI glavnih likova među kojima su zasigurno najpoznatiji Gollum i Treebeard...
Walden Media, studio koji stoji iza " Chronicles of Narnia ", udružuje snage sa Weta Digital, kuće zaslužne za efekte " Gospodara Prstenova " i " Narnie " i donose nam " The Water Horse " na velike ekrane.
Pažnja frikovi i fanatici " Gospodara Prstenva " genijalci Weta Workshopa, studia koji je svojim kreacijama pomeo nedavnu dodjelu Oscara rade na novom uzbudljivom prijektu " as we speak " i " as you read ".
Weta dakle ekskluzivno radi čitav niz jedinstvenih fotgrafskih prikaza likova koji se nalaze u Tolkienovoj knjizi a koje nismo imali prilike vidjeti u filmu za " The Lord of the Rings " TCG igru...
Jackson se u cijelu priču uključio kao producent, a njegova je Weta zadužena za specijalne efekte.
WETA je izbrusila zanat i postavlja se pri sam vrh ponude kad su u pitanju specijalni efekti (što, usput budi rečeno, čini čekanje nadolazećih " Narnijskih kronika " slađim).
Nakon izvrsnog posla na ' ' The Lord of the Rings ' ' trilogiji, te Gollumom pogotovo, WETA je bila očit izbor.
Za specijalne efekte angažirao je Weta Digital, a za dizajn starog suradnika, legendarnog Stana Winstona.
Njih dvoje, koji su nadzirali preko 1600 kompjuterski generiranih scena za film, udružili su se sa filmskim čarobnjacima iz London ' s Moving Picture Company (svih pet filmova o Harry Potteru, Wallace and Gromit: Curse of the Were-Rabbit), Oscarom nagrađenim Framestore-CFC (Superman Returns, Children of Men, svih pet filmova o Harry Potteru), i Novozelandskom tvrtkom Weta Digital.
Peterostruki dobitnik Oscara Richar Taylor (trilogija Lord of the Rings, King Kong) i čarobnjaci iz njegove Weta radionice dizajnirali su oklope i oružje za nove Narnijske stanovnike, Telemarine.
U vrijeme Slippery When Weta (1986) u spotovima se vidi prisnost između Jona i Aleca, međutim na koncertima se Jon okretao Sambori te je više s njim pjevao nego sa Alecom.
Film je djelo redatelja Jonathana Kinga kojemu su u specijalnim efektima pomogli Weta Workshop i Wellington Studios Petera Jacksona.
@dpasaric - Weta Digital recimo - LOTR, Avatar, District 9... @Djuro - ne vrijedam novinare na Zenevi nego kazem za pouzdanost koju toliko gurate.
Sljedeća nagrada Oscara zasigurno neće izmaći ekipi iz Weta Digitala (ove godine radili na efektima za Planet majmuna: Postanak) zaslužnima za fantastične efekte.
Weta Digital, kuća vizualnih efekata, novom je tehnologijom u filmu Planet majmuna: Postanak prikazala foto-realistične majmune umjesto kostimiranih glumaca.
Čim su otkupljena prava, Spielberg i Jackson počeli su u tajnosti raditi na projektu Jacksonova tvrtka za specijalne efekte, Weta, snimila je 20 - minutni film u kojem je " oživjela " Tintina na velikome ekranu i pokazala ga Spielbergu.
Snimanje je odrađeno u razdoblju od srpnja do rujna iste godine, dok su za efekte vampirskih kreatura zadužili novozelandsku kompaniju Weta Workshop, svjetski poznatu nakon rada na Jacksonovoj trilogiji.
Kako to jednom SF-u i priliči " Ja, Robot " bit će krcat CGI animacijom i specijalnim efektima za što će se pobrinuti kompanije koje su se na tom polju već poodavno dokazale Digital Domaine i WETA no usprkos tome što će FX-i zasigurno veliku ulogu u doćaravnju atmosfere filma Proyas naglašava kako je u središtu svega ipak priča.
Naši će odgovori biti plasirani tijekom jednosatnog chata u organizaciji WETA-e, sa Guillermom i menom online.
Dizajniranje i inspiracija i potraga za lokacijama na kojima je film snimljen još je jedan od priloga, a posebno je dojmljiv dokumentarac iz Weta Workshopa koji su za film izradili oružje, oklope, te maske za bića iz Međuzemlja.
Danas je u vlasništvu DAZ 3 D, poznatijeg po Bryceu, a možete ju kupiti, ovisno o verziji, po cijeni od $ 149.95 do $ 549.95. Namijenjena je pojedincima, a ne timovima - utoliko ćete se u njoj osjećati " udobnije ", kao u kućnim papučama, ali iz istog razloga je WETA, IL M i Pixar neće uklopiti u svoju heavy-duty produkciju.
Odlučio je obnoviti prava 2002. I tada je htio biti producent, a za redatelja je odabrao Petera Jacksona koji je godinu dana ranije postao zvijezda režirajući " Gospodara prstenova " i koristeći pritom specijalne efekte svoje kompanije Weta.
Trenutno se oko angažmana na filmu spominju kompanije Imageworks i R H, a spominje se i WETA.
Vrijeme u hobitonskoj šumi je proletjelo, a turu smo nastavili posjetom mini muzeju Weta Cave, kojeg je osnovao Peter Jackson sa još troje ljudi.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com