Naravno, već sada su u prodaji dostupne gotove kartice sa već spremljenim operativim sustavom (pa i XBMC-om) i inim stvarima, no one se plaćaju dodatno.
Naravno, već sada su u prodaji dostupne gotove kartice sa već spremljenim operativim sustavom (pa i XBMC-om) i inim stvarima, no one se plaćaju dodatno.
Jeste li ikada čuli za XBMC?
XBMC je besplatna i open source (media player) aplikacija.
Neki kažu da je XBMC alternativa HTPC-u (Home Theater PC), a mi kažemo da je ovo bolja verzija istoga.
XBMC je jako podložan modificiranju i igra na tu kartu.
Uz pomoć ludih skinova, addonova, pluginova i sličnih softverskih dodataka, XBMC će stvarno postati vaš medijski centar.
Tu je i Python widget skripta koja omogućuje normalnim korisnicima da sami dodaju funkcionalnosti u XBMC po potrebi.
Kao što možete primijetiti, sve se bazira na Internetu, stoga bi bilo zgodno, da gdje god da instalirate XBMC, imate pristup Internetu, iako to nije uvjet.
10) XBMC Subtitles Scraper addon koji vam pomaže da prije gledanja filma vrlo brzo možete naći prijevod.
6) XBMC Library Auto Update Neda vam se stalno provjeravati da li je došla kakva zakrpa za XBMC ili je neki addon dobio upgrade?
Vrlo korisno, pogotovo što kod korištenja XBMC-a ne obraćamo previše pozornosti na ažuriranje programa, addonova i pluginova.
Prvo, provjerite da li imate zadnju verziju XBMC-a.
Web sučelja, odnosno addonovi omogućuju da XBMC-om upravljate na daljinu preko mobitela, daljinskog upravljača, prezenter ili neke spravice koja je u mogućnosti komunicirati sa uređajem na koji ste instalirali XBMC.
Ovo je prilično korisno, pogotovo kada XBMC instalirate na, recimo, Raspberry PI i koristite ga u kućanstvu kao medijski centar.
Zapravo, govorimo o mogućnosti XBMC-a da skida meta podatke o glazbi koju slušate i filmovima koje gledate.
Zašto biste ručno unosili nazive pjesama, kada možete označiti pjesme, manualno unijeti ime autora te glazbe i ime CD-a, a XBMC će učiniti sve ostalo povući imena pjesama i ostale meta podatke.
Startanjem aplikacije ponavlja se priča o XBMC-u, dobivamo prozor u kojem koristite sve funkcije media servera, i on izgleda ovako:
Također, treba napomenuti da XBMC podržava potpunu internacionalizaciju i lokalizaciju preciznije rečeno, može ga se prilagoditi za svaki jezik koji postoji.
Korijeni MediaPortala sežu od projekta XBox Media Center (XBMC) koji je bio zamišljen kao aplikacija namijenjena reproduciranju multimedije na Microsoftovoj igraćoj konzoli Xbox.
Na početku razvoja MediaPortala inicijalno je korišten postojeći kod XBMC-ja, koji je nakon nekoliko verzija i bezbrojnih dodataka doživio potpuni redizajn.
Prva funkcionalnost koja razlikuje Plex od XBMC-a, je da Plex Media Manager, nakon što ste mu zadali mape koje će koristiti, informacije o pronađenim filmovima traži na internetu i ako mu uspije, prikazuje poster filma, kratki sadržaj, ocjene i još kojekakve informacije.
I sve dok Plex ili XBMC nisu aktivne tj. " front " aplikacije, miš i tastatura ne utječu na njih, dakle slobodno možete koristiti Maca.
Dakle Plex 9 je korak dalje od Plex 8 i time i od XBMC-a.
Unatoč tome, developeri su napravili sve što su mogli da instalaciju naprave jednostavnom, a i upotrebu, ali kako god, ipak je kompliciranije od XBMC-a.
Da vas ne zbuni što miješamo operativne sustave sa aplikacijom, XBMC je aplikacija koju možete normalno instalirati na bilo koji uređaj, no postoje Linux distribucije koje se vrte oko ove aplikacije i namijenjene su starijim i slabijim uređajima koje možete pretvoriti u medijski centar.
Naravno, i tu je riječ o besplatnoj distribuciji koja dolazi sa instaliranim i konfiguriranim XBMC-om i pruža potpuni medijski paket kompatibilan sa svim 32 i 64 bitnim arhitekturama.
Nadalje, XBMC se koristi kao aplikacija za slušanje glazbe, gledanje filmova, slika i slično.
Kako dolaze nove verzije XBMC-a, tako dolaze i nove verzije XBMCbuntua.
Sve u svemu XBMC je fantastična aplikacija koju bi svi trebali koristiti, pogotovo danas kada se sve vrti oko multimedijalnog sadržaja ako ne radite nešto strogo poslovno ili za školu/fakultet, vrlo vjerojatno gledate filmove, slušate glazbu ili pregledavate slike.
RPi korisnici bi također trebali razmisliti o XBMC baziranom operativnom sustavu jer će ga vrlo vjerojatno spojiti na kućno kino ili televizor koji im se nalazi u dnevnoj sobi, a po nama je XBian bolji izbor od Raspbiana.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com