Koristi se s razvojnim okruženjem Xcode, koje sadrži prevoditelje za mnoge programske jezike, dokumentaciju i alate za izgradnju grafičkog korisničkog sučelja.
Koristi se s razvojnim okruženjem Xcode, koje sadrži prevoditelje za mnoge programske jezike, dokumentaciju i alate za izgradnju grafičkog korisničkog sučelja.
Xcode " da bi znali odakle krenuti.
Xcode je Appleov IDE koji se oslanja na brojne alate instalirane u sklopu Developer Toolsa (jedan od vidljivijih je Interface Builder - alat za dizajniranje korisničkog sučelja).
Pomaže pročitati (i to barem dvaput) neko štivo tipa " Xcode Unleashed " (Fritz Anderson) kako bi se upoznali s logikom rada u samom IDE-u.
I sve navedeno je " reciklabilno " - Xcode, jednom naučen, možemo koristiti i za AppleScript programiranje (daje nam mogućnost izrade korisničkog sučelja, što koristeći ScriptEditor - osnovni alat za AppleScript programiranje - nemamo), a C (odnosno njegov " stil ") je osnova mnogih jezika (pa tako i JavaScripta).
Onaj tko krene od Xcode-a imat će isti problem kao i programeri nekad: okruženje traži apstrakciju, debugger je jedini prijatelj.
U tom slučaju Xcode vam neće puno pomoći - njegova namjera je " deployment " aplikacije primarno na Appleovim platformama (Mac i ostale iĐiđe).
Nikad nije bio kraći put od algoritma do aplikacije nego što je danas (trivia: klon Macovog TextEdita je moguće napisati dodajući 10 linija Objective-C koda defaultnom Xcode templejtu).
A otkako se pojavio Xcode, AppleScript se može kačiti i za kontrole kreirane s Interface Builderom pa se vrlo brzo dolazi do upotrebljivih custom rješenja za automatizaciju (sa ili bez GUIja).
Ako vam ni to nije dovoljno, skinut ćete s Appleovog weba potpuno besplatne Developer Tools i tako instalirati Xcode i sve prateće alate, uključujući Dashcode i Quartz Composer.
Xcode će vam omogućiti programiranje u Javi ili u nekom od C jezika i staviti na raspolaganje vrhunske alate za debugging.
Ne znam je li sistem od prve instalacije koristio/usr/local mapu ili je tu naknadno Xcode ostavljao svoje alate, a preko njih je (ili okolo njih?) Homebrew slagao svoje i pritom izmijenjao dozvole i vlasništvo nad mapama i datotekama.
Edukacija za razvoj Apple iPhone aplikacija započinje upoznavanjem s iPhone platformom te Xcode razvojnim okruženjem.
Jer Visual Studio na windowsima i Xcode na OSX-u su jedni od alata koje mi donose hranu na stol.
Prednost je ta što se Xcode sad može skinuti iz Storea (jednim klikom), odnosno može se kupiti za $ 4.99 bez prethodne ADC registracije (koja je besplatna).
Mutan je pak dio u kojem se Xcode 3 i dalje nudi za besplatan download ADC članovima koji nisu članovi niti jednog komercijalnog dev programa (Mac/iOS/Safari) pa je vjerojatno zaokret u tom smislu da će se " osnovnim " ADC članovima (koji NE plaćaju godišnji $ 99 fee za neki od komercijalnih programa) uskratiti recentna verzija Xcodea.
Ljepota novonastalih Quartz " kompozicija " je u tome što ih možete spremiti i proslijediti kolegi programeru koji će ih " ubaciti " (doslovno, drag drop) u aplikaciju koju izrađuje u Xcode-u i u prozoru će se odvijati ono što ste pripremili za njega.
5,5 % korisnika ili, brojeno u ljudima, čak 11 korisnika navodno koristi Xcode.
Kažem " navodno " jer kad je kolega tražio Xcode pomoć, nisu baš prštali odgovori.
Kako god, volio bih znati tko ga od nas koristi i u koje svrhe pa ako nije vojna tajna, Forum čeka da netko pokrene prozivku.:) Inače, Xcode odgovor ima kvaku utoliko što je Xcode zapravo IDE u kojem se (skoro pa podjednako funkcionalno) može koristiti neki od C-ova, ali i AppleScript pa još uvijek ne znamo koliko Objective-C fanatika šeće po Jabučnjaku.:) Možda saznamo.
Po nama je najbolje koristiti XCode, kojeg je nažalost moguće pokrenuti samo na Mac OS-u.
U XCode-u dobijete nekoliko programa koji su i više nego odlični.
Kako god, situacija je poražavajuća po AppleScript i da netko iz Cupertina prati ovu anketu, pošmajsali bi cijeli odjel koji razvija AppleScript, njihove posmrtne ostatke samljeli u instant brainfood za ekipu koja implementira Objective-C u Xcode i pravili se da nikada nije ni postojao.
Ako počne pravit probleme treba instalirat Xcode 4, vidjet koja je verzija gcc-a u njemu, deinstalirat postojeći gfortran i ponovo instalirat gfortran 4.6.1 ili čak niži ako se nađe isti broj verzije koji bude bio imao gcc u Xcode 4. Ako opet bude štekalo, onda primjerom perla, napravit kompletno novo okružje i iz izvornog koda kompajlirat gcc i/ili nekoliko gcc-a, ne dirajući sistemski gcc.
Ovi lažu: »Note: more recent Fortran binaries for Xcode are available from (http://r.research.att.com/tools/)« Tamo nema novih bajnariza, a da ih i ima rgdal će odbit suradnju s njima jer na njihovoj adresi/usr/local/bin očekuje gfortran ver. 4.2.3. konfiguriran po ko zna čemu što je zamotano u binarnoj instalaciji.
Razvojna okolina s alatima za Mac OS X nosi naziv Xcode Tools, a više o samom proizvodu može pronaći na linku http://developer.apple.com/technology/tools.html.
Tek nakon što smo uskladili korisničko sučelje sa Vašim željama prelazimo u realizaciju projekta korištenjem Xcode alata (skup alata za razvoj iPhone aplikacija) te iOS SDK (Software Development Kit) u kombinaciji sa raznim mobilnim tehnologijama i alatima.
»Find the latest version supported on your platform: XCode 2.5 for Tiger, XCode 3.1.4 for Leopard, XCode 4 for Snow Leopard.« Nadamo se da je Apple u Xcode 4 stavio svoju okljaštrenu verziju gcc-a 4.6.1 i da bi to u drugom pokušaju trebalo bit dobro jer u ovom namjerno ne skidamo i ne instaliramo Xcode 4.
Kupio sam xCode i skinuo se u dmg formatu, te sam nakon toga pokrenuo instalaciju.
Da veliki fail od StoneTrip-a je to što ShiVa3D nema podrške za Mac, nego cjeli develop treba razviti na Windozerima te na Mac-u prepakirat cjeli paket u XCode project.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com