Zingiber officinale biljka je koja se u kineskoj medicini tradicionalno koristi za ublažavanje gastrointestinalnih tegoba, problema s dišnim sustavom, kao i kod ublažavanja jutarnjih mučnina kod trudnica.
Zingiber officinale biljka je koja se u kineskoj medicini tradicionalno koristi za ublažavanje gastrointestinalnih tegoba, problema s dišnim sustavom, kao i kod ublažavanja jutarnjih mučnina kod trudnica.
Đumbir (Zingiber officinale) uz svoja antivirusna svojstva, također smanjuje temperaturu i bolnost mišića.
Zingiber.... možda je to od presudne važnosti, te srebne havaianas-japanke
Đumbir se dobiva iz korijena biljke Zingiber officinale, a prodaje se u raznovrsnim oblicima: ponekad svjež, ponekad osušen i samljeven, a kao sirup je postao omiljena poslastica.
Đumbir (Zingiber officinalis) egzotična je začinska biljka podrijetlom iz tropske Azije.
Đumbir (Zingiber officinale) Prema istraživanjima na čelu s molekularnim biologom dr. Stephenom Beckstrom-Sternbergom, đumbir sadrži osam sastojaka koji posjeduju svojstvo zaštite jetara.
Primjer vrlo efikasnog djelovanja biljnog praška je uzimanje biljnog praška podanka đumbira (Zingiber off.) razmućenog u pola čaše mlake vode za uporabu kod mučnina, povraćanja i probavnih smetnji.
Latinski naziv Zingiber officinale potječe od sanskrtske riječi stringavera, što znači rožnat.
Protiv mučnine, povraćanja, hladnog znojenja i ošamućenosti uspješno djeluje đumbir (Zingiber officinale) koji, za razliku od antihistaminika i drugih sličnih farmaceutskih lijekova za takve smetnje, nema nikakvih nepoželjnih nuspojava, a osim toga đumbir ima višestruko ljekovito djelovanje (karminativ, tj. protiv nadimanja, spazmolitik za crijeva, tj. stišava grčeve, protuupalno sredstvo i dr.); u pučkoj medicini američke države Vermont protiv vrtoglavice se uzima jabučni ocat (u tijeku dana pije se 3 4 puta po pola čaše vode s 2 3 žličice octa), umjesto šećera troši se med, jedu jabuke i grožđe (ali ne limun i drugi agrumi), umjesto pšeničnog jedu se kukuruzni, raženi ili ječmeni kruh, odnosno pahuljice.
Podanak đumbira (Zingiber officinale) pospješuje sekreciju sline i želučanih sokova, potiče peristaltiku crijeva i probavu, smanjuje mučninu i povraćanje uzorkovano gastritisom.
(Zingiber officinale (L.) Roscoe, Zingiberaceae) Đumbir je višegodišnja zeljasta biljka koja se odavno uzgaja, a vjerojatno potječe iz sjeveroistočne Indije.
Ukoliko nije drugačije propisano, doza je 2 ml svježeg soka u pola čaše mlake vode tri puta dnevno. Primjer - sok podanka đumbira (Zingiber off.) koji se dobije usitnjavanjem i tiještenjem svježeg podanka đumbira za uporabu kod mučnina, povraćanja i probavnih smetnji.
Dodaci prehrani s đumbirom (Zingiber off.) kao i ostali pripravci napravljeni od njegova podanka, istražuju se kao mogući način prevencije karcinoma debelog crijeva sudeći prema studiji objavljenoj u časopisu Cancer Prevention Research u listopadu 2011.
Primjeri pripravaka od svježe biljke su sok ehinaceje (Echinacea purpurea), đumbira (Zingiber off.) i stolisnika (Achillea millefolium).
Ponekad se koristi i kao pomoćna terapija mučnine u ranoj trudnoći, zajedno sa sokom svježeg đumbira (Zingiber officinale).
- Zbog svoje sposobnosti moduliranja nekolicine važnih molekularnih skupina, kurkumin se danas koristi u liječenju raka, artritisa, dijabetesa, Crohhove bolesti, srčanih bolesti, osteoporoze, Alzheimerove bolesti, psorijaze i drugih patoloških poremećaja. - Zanimljivo je da ô-gíngerol, prirodni srodnik kurkumina iz korijena đumbira (Zingiber ojjícinalis), pokazuje kurkuminu sličan profil biološke aktivnosti, što je još jedan primjer kako ovakvi začini iz korijena biljke nude mnoštvo terapeutskíh dobrobiti i odličan razlog da svojim jelima dodate svježe naribani đurnbirov korijen.
Đumbir (Zingiber officinale) svima je dobro poznat kao jedan od najpoznatijih i vrlo raširenih začina koji u nama budi okuse Orijenta.
Đumbir (Zingiber officinale) raste u toplim krajevima jugoistočne Azije, Indije i Kine, kao i u Africi, te na Karibima.
Latinski naziv " Zingiber officinale " dolazi od sanskrtske riječi " sringavero " koja u prijevodu znači - oblik trube.
U fitoterapijskoj uporabi je podanak đumbira, Zingiber officinale.
Djumbir (Zingiber officinale) jer pripadaju istoj familiji
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com