Gdjegod je postojala neka srednja škola, akademski klub Do magoj započinjao je s organiziranjem katoličkoga đaštva.
Gdjegod je postojala neka srednja škola, akademski klub Do magoj započinjao je s organiziranjem katoličkoga đaštva.
1919: U poznatom domagojskom časopisu Luč (podnaslov: List Hrvatskog katoličkog đaštva i sl., a izlazio je u Beču, Krku i Zagrebu; prvo godište 1905. 1906.), Merz surađuje ove 1919. godine s jednom bibliografskom jedinicom, 1920. s tri, g. 1921. nema nijedne, dok ih g. 1922. ima čak pet, g. 1923. tri bbjj, a 1924. je posljednja godina suradnje u Luči s jednom bibliografskom jedinicom. (NB
Prvo se osnovao Savez gimnastičkih odsjeka srednjoškolskog đaštva koji se poslije sleta u Mariboru g. 1920. preimenovao u Savez gimnastičkih odsjeka.
To je bio već teži posao, ali vrlo važan jer bez čvrste organizacije svega hrvatskoga katoličko ga đaštva nije se mogao ostvariti onaj utjecaj na društveni, kulturni, vjerski i politički život zemlje koji je želio ostvariti biskup Mahnič.
I doista, samo tri godine nakon osnutka Hrvatske na Trsatu je organiziran prvi takav zbor koji je postavio temelje organizaciji svega hrvatskoga katoličkoga đaštva. [ 19 ]
Dne 20. svibnja vlast je potvrdila pravila društva, a 6. lipnja iste godine održana je i prva redovita glavna skupšti na (vidi: Ivan Butković, Glavni momenti u pokretu hrvatskog katoličkog narodnog đaštva.
Koledar hrvatskoga katol. narod. đaštva 1909. 1910. (Zagreb 1910), str. 86. 87.).
Da bi se javnost upoznala s novim pokretom trebalo je pripremiti u Zagrebu jedan veliki zbor svega hrvatskoga i slovenskoga katoličkoga đaštva.
Ivan Merz, u Hrvatsku doseljeni sin nehrvata i nehrvatice (majka mu je bila židovskog podrijetla) već se kao srednjoškolac uključuje u redove organiziranoga katoličkoga đaštva.
Tako je g. 1913. održan i zajednički kongres hrvatskog i slovenskog đaštva.
Ta se predratna veza između slovenskog i hrvatskog đaštva pokušala nakon stvaranja prve Jugoslavije pretvoriti u zajedničku konfederaciju pod imenom »Jugoslavenska đačka liga« u koju su se učlanili HKĐS, slovenski i srpski, a list Luč trebao se spojiti sa slovenskim glasilom Zora u novo dvojezično glasilo Zora Luč.
Već smo spomenuli da je prve temelje Mahničeve zamisli postavio Ivan Butković organiziravši u Beču prvo udruženje hrvatskoga katoličkoga đaštva Hrvatska. [ 15 ] Taj će klub studenata postati polazište i uzor daljega organizira nja đačkoga pokreta.
Novine su ga, istina, zvale »leader đaštva, predstavnik nadobudne omladine Bosnić Aleksija«, ali intimno u četiri oka i onako među nama on osta Bitanga, čemu imađaše da zahvali svu svoju popularnost.
Jedanput ga je on izgrdio što vješa na zidu novinske izreke gdje piše: »Aleksej Bosnić, leader đaštva«, i što je tako bio objesio njegove svjedodžbe.
Njegovim dolaskom i zauzimanjem koncem 1905. godine pokrenut je u Beču list hrvatskog katoličkog đaštva Luč ".
Hoćemo čvrstu organizaciju hrvatskog katoličkog đaštva
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com