Sukob između Abasida i Omejida dovodi do raskola jedinstvene arapske države pod vlašću kalifa iz Bagdada.
Sukob između Abasida i Omejida dovodi do raskola jedinstvene arapske države pod vlašću kalifa iz Bagdada.
Kalif tada mlade dinastije Abasida vjerovao je da je Bagdad savršeni grad, a od njega je odlučio stvoriti centar islamskog svijeta.
Tijekom vremena omejida i ranih Abasida, muški članovi kalfiskih obitelji gradili su brojne palače u Siriji i Iraku.
Godine 637., ubrzo nakon što su Jeruzalem osvojile muslimanske snage, drugi kalif Omar posjetio je Betlehem i obećao da će Bazilika Rođenja Isusova ostati očuvana za kršćane. [ 4 ] Blizu crkve, na mjestu gdje se Omar molio u gradu, izgrađena je džamija. [ 5 ] Nakon vladavine pravednih kalifa, grad je prešao pod kontrolu Omajada, Abasida i Fatimida.
Kalif tada mlade dinastije Abasida vjerovao je da je Bagdad savršeni grad, a od njega je odlučio
Uspješna osvajanja pratila je i jaka unutarnja kriza; 749. izbila je opća pobuna šijita te je Abul-Abas, potomak Muhamedova strica, proglašen novim kalifom u Kufri; njime počinje doba vladavine dinastije Abasida (750 1517), obilježeno cvatom arapske književnosti, umjetnosti i znanosti.
Nearapski vladari uvelike su ga poštivali: bizantski car sklopio je s njim savez protiv druge arapske obitelji (Abasida), a diplomatske odnose s Córdobom njegovao je i osnivač Svetog Rimskog Carstva Oton I.
U središtu pažnje je period vladavine arapske dinastije Abasida, odnosno, na kuturno-civilizacijskom planu, period " duhovnog buđenja " (750. - 850.) i period " stvaralačkih aktivnosti " (850. - kraj 13. stoljeća) koji zajedno čine tzv. zlatni period islamske kulture.
Jia Dan je također poznat po detaljnom opisu regije oko Perzijskog zaljeva zajedno s brojnim svjetionicima koje su na prolazu u Perzijski zaljev podigli srednjovjekovni Iranci iz perioda Abasida (pogledaj članak o dinastiji Tang za više informacija).
U doba vladavine Abasida kalifat je dobio međunarodni karakter, pružen je doprinos prevođenju knjiga sa drugih jezika, prvenstveno grčkog, pa baš zahvaljujući njima uspjela su se sačuvati djela velikih mislioca poput Platona i Aristotela.
Međutim, vladavina Abasida se nastavila i iako su izgubile stvarnu vlast nad zemljom, sve do kalifa Selima I smatrali su se vladarima, prvenstveno u vjerskim pitanjima.
Za vrijeme dinastije Abasida, u 9. stoljeću, Arapi su osnovali akademiju znanosti u Bagdadu, gdje su antička djela prevođena s grčkog na arapski i tako sačuvana za buduće naraštaje.
Titula je uvedena u vrijeme kada je perzijskim carstvom vladala dinastija Abasida.
Cilj je bio podržavanje Abasida i održavanje njihove vlasti.
Iako su omogućili dinastiji Abasida da riješe unutrašnje i vanjske probleme, oni su ih i svrgnuli sa vlasti i osnovali moćno Osmansko carstvo.
Dinastija Omejida bila je potisnuta polovicom osmog stoljeća od perzijskih Abasida.
3. Zatim. vrijeme kasnijih abasida koji su bili još suroviji prema ehlul bejtu i onima malobrojnima koji su bili okupljeni oko njih, kao oko svijeće i tamnoj noći.
Polumjesec i zvijezda nije simbol islama.O porijeklu polumjeseca, kao simbola ima nekoliko povjesno-znanstvenih teorija.Vecina ovih teroija govori da je simbol polumjeseca nastao u ' pred-islamskom ' vremenu (neki ga vezu za boginju Dianu, a neki za bozantvo Tanri odnosno Tanit) i to na podrucju Centralne Azije.Bitno je reci da Muhammed s. a. v. s., kao i njegovi nasljednici (četvorica kalifa, pa i kasnije dinastvije umejada i abasida) nisu koristili polumjesec i zvijezdu kao simbol islama
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com