Najlakši način je da se koriste dozvoljena sredstva koja u sebi sadrže aktivne tvari kao što su flumitrin, amitraz, kumafos itd.
Najlakši način je da se koriste dozvoljena sredstva koja u sebi sadrže aktivne tvari kao što su flumitrin, amitraz, kumafos itd.
o Najnoviji znanstveni podaci ukazuju da je amitraz djelotvoran svega 60 %.
Apivar (amitraz) odobren za kontrolu grinje varroa u Južnoj Dakoti, a još nekoliko država također uskoro očekuju takvo rješenje
" Agencija je primila zahtjeva Ministarstva poljoprivrede Južne Dakote za korištenjem pesticida amitraz (CAS br 330089 - 61 - 1) u svrhu liječenja do 250.000 pčelinjih kolonija u košnicama za kontrolu grinje varoe.
Kako bi se izbjeg la pojava rezistencije grinja na kumafos, CheckMite trake može se koristiti u rotacijskim programima s drugim akarici dima (amitraz, flumetrin, akrinatrin, oksalna kiselina i dr.).
Primjetio sam da su mi tretirana društva 20 % - 30 % jača od onih koja sam liječio ustaljenim preparatima (amitraz).
Apivar (slika desno) je traka čiji je aktivni sastojak 3.33 % amitraz dizajnirana za korištenje u pčelinjim košnicama.
Agencija za zaštitu okoliša (EPA) odobrilo je upotrebu proizvoda Apivar (aktivan sastojak je amitraz u količini od 33 %) za upotrebu kod kontrole grinje varoe u Južnoj Dakoti.
Apivar sadrži amitraz, a pojavljuje se u istom obliku koji je bio korišten u Europi.
Za tu namjenu često se koristio, nimalo bezazleni, amitraz, a i neka druga više-manje vrlo toksična ili kancerogena sredstva.
Uporaba sredstava za zaštitu bilja može inhibirati normalan razvoj T.: kaptan, TMTD, difenkonzanol, iprodion, fenamirol, pirimetanil, ciprodinil, fludioxinil, bifentin-amitraz, tebukonazol, proprikonazol.
Osobito ostaci: amitraz, acefat, aldikarb, benomil, karbendazim, klorfenapir, klorpirifos, CS2 (ditiokarbamati), diafentiuron, diazinon, diklorvos, dikofol, dimetoat, endosulfan, fenamidon, imidakloprid, malation, metamidofos, metiokarb, metomil, monokrotofos, ometoat, oksamil, profenofos, propikonazol, tiabendazol, tiakloprid. Osobito ostaci: acefat, kabaril, karbendazim, karbofuran, klorpirifos, klorpirifos-etil, dimetoat, etion, malation, metalaksil, metamidofos, metomil, monokrotofos, ometoate, profenofos, protiofos, kvinalofos, triadimefon, triazofos, dikrotofos, EPN, triforin. 1 Ukoliko je potrebno ispitati samo određene proizvode pod bilo kojom tarifnom oznakom i u carinskoj tarifi ne postoji nikakva posebna podpodjela pod tom oznakom, tada se oznaka navodi kao »Ex« (npr. 1006 30: samo Basmati riža za izravnu prehranu ljudi. 2 Elementi u tragovima koji se spominju u ovom polju su elementi u tragovima koji pripadaju funkcionalnoj skupini tvari elemenata u tragovima iz Priloga I. točke 3 b Pravilnika o dodacima hrani za životinje (»Narodne novine« br. 9/07) kojim su preuzete odredbe Uredbe (EZ-a) br. 1831/2003 Europskoga parlamenta i Vijeća od 22. rujna 2003. o dodacima koji se koriste u prehrani životinja. 3 Najveće dopuštene količine aflatoksina u kikirikiju, orašastim plodovima i njihovim prerađenim proizvodima propisane su u točki 2.1.1. i 2.1.3 u Tablici 2. Priloga I.
Amitraz, i da je nakon kontrole našao 3 - 4 varroe.
Među pčelama amitraz se prenosi socijalnim kontaktom.
Na grinju Varroa destructor amitraz djeluje neurotoksično, remeteći prijenos podražaja.
Učinkovitost pripravka protiv varoae koje nisu rezistentne na amitraz veća je od 90 %.
1) svaka košnica dobije jednaku dozu amitraza 2) kada amitraz nakapamo na gornju polovinu listića, 5 min. se dimi bez aktivne tvari, pčele se rašire i ventiliraju, klupko se bolje raširi 3) 5 - minutnim dimljenjem bez aktivne tvari sadržaj brzo i neškodljivo iziđe iz pčelinjaka, prije nego počne gorjeti aktivna tvar 4) dugotrajno dimljenje (oko 10 min.) sa aktivnom tvari - dim prodire u svaki dio košnice 5) kod tako visoke koncentracije amitraza malo je uginulih pčela, matice ne padaju, a razlog je tomu postupno, jednakomjerno i dugotrajno gorenje amitraza.
Najveći problem kod konvencionalnog uzgoja je što pčelari tretiraju saće armitrazom koji je opasna kemikalija, a budući da saće ima svojstvo upijanja, tretiranjem amitraz om zapravo se truje saće koje nakon tri godine ispušta otrovne rezidue u med ', objasnio je Zrinoslav Gusak.
Za starije ličinke koje su otpornije prvenstveno se koriste biotehnički insekticidi regulatori rasta kukaca na osnovi heksaflumurona, fenoksikarba, teflubenzurona ili diflubenzurona ili akaricid amitraz uz dodatak bijelog ulja.
Obzirom na rezidualni učinak amitraza postupak prskanja pčela je djelotvorniji, jer se amitraz dulje zadržava na pčelama i saću.
Uporaba sredstava za zaštitu bilja može inhibirati normalan razvoj Trichoderme, osobito štetne s djelatne tvari sredstava za zaštitu bilja: kaptan, TMTD, difenkonazol, prokrolaz, iprodion, fenarimol, pirimetanil, ciprodinil, fludioxinil, bifentin amitraz, tebukonazol, propikonazol.
Pregledom je obuhvaćeno 100 košnica od kojih su 50 u dva navrata, sa razmakom od 2 dana tretirane dimljenjem ovih bioloških pločica, a 50 kontrolnih košnica su tretirane na tradicionalan način Hemovarom (amitraz).
Neki od tih kemijskih tvari poznate su i pčelarima jer ih koriste za suzbijanje neželjene varooze (npr. amitraz, fluvalinat).
Upozorenje: zbog brze razgradnje ove tvari, trake treba staviti najkasnije 3 - 5 dana po preuzimanju, pošto je varooa postala otporna na piretriode i djelomično na amitraz.
Fizički ga čine dvije međusobno razdvojene otopine u blisteru, od kojih jedna otopina sadrži fipronil i (S) - metopren, a druga otopina sadrži amitraz kao treću komponentu odnosno treću djelatnu tvar ovog VMP.
o Amitraz i njegovi razgradni produkti su veoma otrovni.
Upravo radi toga u prilogu dajem usporedbu toksičnosti neonikotinoida s najpoznatijim sintetičkim pesticidom DDT-om te sa sredstvima za zatiranje varoe kao što su amitraz, kumafos i fluvalinat.
Prvo psa okupaš u tome (slijediš upute za uporabu) i onda amitraz.
Veterinari preporučaju amitraz u raznim koncentracijama, to najviše ovisi o pasmini i stupnju bolesti
Saće inače ima svojstvo upijanja, a problem koji se javlja je tretiranje pčela, koje se uglavnom provodi amitraz om koji je zapravo bojni otrov drugog reda.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com