Od medikamentne terapije preporučuju se sredstva protiv povraćanja tzv. antiemetici (Torecan čepići) koji vrlo efikasno rješavaju nastale smetnje, eventualno se mogu uzeti i sedativi (prema uputi liječnika).
Od medikamentne terapije preporučuju se sredstva protiv povraćanja tzv. antiemetici (Torecan čepići) koji vrlo efikasno rješavaju nastale smetnje, eventualno se mogu uzeti i sedativi (prema uputi liječnika).
Antiemetici - lijekovi koji se prepisuju za sprečavanje povraćanja uzrokovanog hranom ili putovanjem; danas postoji na tržištu sve više koji se daju preventivno protiv povraćanja prije polaska na put.
Nemir u nogama mogu izazvati i neki lijekovi: antidepresivi, dopaminski agonisti, litij, antiemetici, antihistaminici, alkohol, kava i sl.
Na ovoj listi nalazili su se anksiolitici, antituberkulotici, hormoni, antihistaminici, antidepresivi, anestetici, antiparkinsonici, analgetici i antipiretici, simpatolitici, antihipertenzivi, antitusici, uroantiseptici, antiemetici, antianginici, antireumatici, dakle cijeli niz lijekova. Ovim popisima i uputama uz njih nije bilo rečeno koliko dugo može trajati utjecaj lijeka na psihofizičke sposobnosti jer proizvoljno navođenje nekog vremenskog roka ne može vrijediti za svakog pojedinca.
Najčešće se koriste lijekovi protiv mučnine i povraćanja (antiemetici), u obliku injekcija ili tableta, te tzv. faktori rasta, specijalne bjelančevine koje se normalno stvaraju u tijelu, a danas se proizvode u laboratoriju: granulocitni faktor rasta potiče stvaranje leukocita i time smanjuje rizik od infekcije, a drugi faktor rasta - eritropoetin potiče stvaranje eritrocita, čime ublažava simptome slabokrvnosti i potrebu za transfuzijama krvi.
Od simptomatske terapije dobar učinak imaju razni nespecifični lijekovi sa hipotoničnim osmotskim djelovanjem, diuretici, kortikosteroidi, vazodilatatori, vitamini B skupine, antiemetici i psihofarmaci.Svi ti lijekovi djeluju na posljedice vrtoglavice (mučnina, povraćanje, strah, nelagoda) a neki imaju i neželjene nuspojave (psihofarmaci).
Osim načina liječenja (kemoterapija, vrste citostatika, radioterapija) obavještavamo bolesnika o neposrednim nuspojavama liječenja (mučnina, alopecija, gubitak apetita, povraćanje) i mogućem rješenju (mučnina? antiemetici, alopecija - perika), o kasnim mogućim nuspojavama liječenja (npr. sterilitet).
Lijekovi koji mogu pomoći su obični analgetici (Aspirin, Paracetamol), nesteroidni protuupalni lijekovi (Ibuprofen, Naproksen, Indometacin), antiemetici, sedativi, Sumatriptan.
Antiemetici, lijekovi koji služe za prevenciju mučnine i povraćanja, također mogu ublažiti mučninu i povraćanje koji su uzrokovani antiretrovirusnim lijekovima.
Ukoliko uopće ne podnosi vožnju i zlo joj je, mogu joj se dati sredstva protiv povraćanja koja koriste ljudi (antiemetici) - dječju dozu.
Ako je nužno mogu se primjeniti antiemetici i sedativi.
Antiemetici i pripravci za suzbijanje mučnine, antagonisti serotonina (5 HT3)
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com