U lijekove koji smanjuju apsorpciju i dostupnost vitamina K, osim antibiotika, ubrajaju se i sulfa-lijekovi te antikonvulzivi, kao što su fenobarbital i karbamazatin.
U lijekove koji smanjuju apsorpciju i dostupnost vitamina K, osim antibiotika, ubrajaju se i sulfa-lijekovi te antikonvulzivi, kao što su fenobarbital i karbamazatin.
Manje vjerojatan uzrok Statini, antikonvulzivi, antihistaminici, estrogeni te lijekovi za osteoporozu mogu uzrokovati grčeve mišića kao nuspojavu.
Mogućnosti liječenja uključuju uzimanje tekućine, zakiseljavanje urina da se pospješi ekskrecija supstancije, sedacija po potrebi, antikonvulzivi i antiaritmici (lidokain u venu).
Acetilsalicilna kiselina i antikonvulzivi Kombinacija s valproičnom kiselinom može dovesti do trovanja.
Važnu ulogu u procesu postupnoga gubitka koštane masa imaju: smanjene razine nekih hormona, slabija tjelesna aktivnost, smanjena mogućnost apsorpcije kalcija iz hrane te dulja upotreba nekih lijekova kao što su: kortikosteroidi, diuretici, antikonvulzivi, neki antihipertenzivi i slično.
Denzitometriju se preporuča učiniti: - ženama u postmenopauzi, naročito starijima od 60 godina, - muškarcima starijima od 70 godina, - osobama koje su imale prijelom kuka, - ako rendgenska snimka pokazuje prijelome kralježaka ili znakove osteoporoze skeleta, - kod ranijeg prijeloma koji je bio izazvan blagom traumom, - osobama koje imaju bolesti vezane uz gubitak koštane mase (pojačana funkcija štitne i paraštitne žlijezde, kronično zatajenje jetara i bubrega, dijabetes), - osobama koje troše lijekove koji mogu dovesti do gubitka koštane mase (kortikosteroidi, antikonvulzivi, hormoni štitnjače), - osobama koje troše terapiju za osteoporozu.
Antikonvulzivi - kod lijekova koji se koriste u liječenju epileptičkih napadaja je opaženo djelovanje u sprječavanju napadaja migrene bez neželjenog djelovanja na srce (sniženje krvnog tlaka, usporenje srčanog ritma) te ga stoga mogu uzimati i one osobe koje ne mogu uzimati beta-blokatore.
Migrena se liječi sumatriptanom ili dihidroergotaminom uz koji mora biti primijenjen i antiemetik (protiv povraćanja), a kao prevencija migrene daju se beta-blokeri, ergotaminski preparati, antidepresivi, blokatori kalcijevih kanala ili čak antikonvulzivi.
Antikonvulzivi uzimani u trudnoći mogu uzrokovati nedostatak vitamina K u tek rođene djece i produženje krvarenja.
Drugi antikonvulzivi koji se danas koriste su lamotrigin (Lamictal) i gabapentin (Neurontin): njihovu ulogu u hijerarhiji liječenja bipolarnog poremećaja još treba proučiti.
Lijekovi na koje se najčešće javljaju alergijske reakcije su: acetilsalicilna kiselina i njoj srodni lijekovi koji se propisuju kod bolova ili povišene temperature (tzv. nesteroidni antireumatici - NSAID), antibiotici (penicilini, cefalosporini, karbapenemi), sulfonamidi, antituberkulotici, nitrofurantoin, antikonvulzivi, anestetici itd.
Antikonvulzivi Antikonvulzivi, kao na primjer fenitoin, utječe na sposobnost tijela da apsorbira vitamin K.
Određeni ljekovi kao penicilin i antikonvulzivi mogu izazvati simptome slične lupusu.
U liječenju PHN-a koriste se četiri skupine lijekova antidepresivi, antikonvulzivi (gabapentin i pregabalin), opioidi te topički pripravci (5 - postotni lidokain ili kapscainska krema).
Neki lijekovi poput antibiotika, salicilata, antikonvulzivi, sulfonamidi i NPUL mogu smanjiti količinu vitamina K zbog štetnog djelovanja na jetru ili crijevne resice.
Oralni antikonvulzivi sprečavaju ili svode na najmanju mjeru broj budućih napadaja.
Takav laksativ može pomoći u više situacija: kada je potrebno razviti normalnu crijevnu funkciju nakon perioda loše prehrane i nedostatka fizičke aktivnosti, zatim u pripremi za pregled ili operaciju, prije porođaja, u periodu od par dana nakon porođaja i može pomoći kod konstipacije često uzrokovane drugim lijekovima (narkoanalgetici, antidepresivi, antikonvulzivi, blokatori kalcijevih kanala).
Bol može biti trajna ili povremena, lokalizirana ili proširena, a za olakšavanje simptoma mogu se uzimati antidepresivi ili antikonvulzivi, dok neki liječnici predlažu promjenu prehrane
Lijekovi koji stupaju u interakcije s folnom kiselinom su antikonvulzivi, metformin, sulfasalazin, triamteren, metotreksat i barbiturati
Povećani unos alkohola i neki lijekovi (antikonvulzivi, aminoglikozidni antibiotici, kontraceptivi, kloramfenikol) mogu smanjiti apsorpciju B12 iz probavnog trakta.
Učinci alkohola posebno se pojačavaju lijekovima koji deprimiraju funkcije središnjeg živčanog sustava, kao što su sedativi, tablete za spavanje, antikonvulzivi, antidepresivi, lijekovi protiv tjeskobe i neki lijekovi za ublažavanje boli.
Da bi se smanjili simptomi tumora, primjenjuju se analgetici, antikonvulzivi i kortikosteroidi
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com