📱 Nova mobilna igra – igra slaganja riječi!
Preuzmi s Google Play 🎯

australopithecus značenje i sinonimi

  • Sinonimi i slične riječi za australopithecus, kao i primjeri u rečenici

SINONIMI I SLIČNE RIJEČI

  • paranthropus (0.81)
  • ardipithecus (0.75)
  • ramidus (0.74)
  • afarensis (0.73)
  • stegoceras (0.72)
  • robustus (0.71)
  • heidelbergensis (0.70)
  • dromaeosaurus (0.70)
  • australopithecus africanus (0.70)
  • bahrelghazali (0.70)
  • sediba (0.69)
  • homo erectus (0.69)
  • boisei (0.69)
  • aethiopicus (0.68)
  • neanderthalensis (0.68)
  • homo habilis (0.68)
  • australopithecusa (0.67)
  • africanus (0.67)
  • edmontosaurus (0.67)
  • kenyanthropus (0.67)
  • Napomena: u zagradi je koeficijent sličnosti (sličnost s zadanim pojmom) nakon obrade pomoću AI.

PRIMJERI U REČENICAMA

0

Ovo otkriće daje i nov pogled na ranije ove godine otkrivenu vrstu Australopithecus sediba, koja je bila znatno jednostavnija od vrste Homo gautengensis, a živjela je u isto vrijeme na istom mjestu.

0

Smola, balac, suvošmrklj i još x naziva kojima od milja zovemo ovu tvar pojavila se u ljudi 3,2 milijuna godina prije Jezuša, a nosili su je naši prastari preci australopithecus-i afarensis-i.

0

Upravo je taj tim zaslužan za prvo opisivanje roda Ardipithecus - 1994. godine jednu pronađenu jedinku objavljuju kao novu vrstu australopitecina (Australopithecus ramidus), no već iduće godine stvaraju zaseban takson, Ardipithecus ramidus.

0

Prema Whiteu i suradnicima, radi se o morfologiji koja je bliska onoj ranih pripadnika roda Australopithecus, no neke karakteristike zuba i lubanje dovoljno se razlikuju da bi se ova vrsta svrstala u zaseban rod.

0

Studija naslovljena " Australopithecus sediba: A New Species of Homo - like Australopith from South Africa " objavljena je 9. travnja 2010. u časopisu Science.

0

Znanstvenici pojašnjavaju kako ime roda Australopithecus označava dobro poznatu skupinu ljudskih predaka tzv. " južnih majmuna ", a ime novootkrivene vrste ugrubo se prevodi kao " čovjek majmun ", zbog činjenice da se ova skupina vrlo dobro snalazila krećući se po krošnjama drveća, a kad se našla na tlu, hodala je na dvije noge, poput čovjeka.

0

De Ruiter navodi da su kosturi oblika sličnog ranim predstavnicima roda Homo, no veličinom su manji, sličniji našim precima iz roda Australopithecus.

0

Zanimljivo je da su zubi novootkrivene vrste maleni, otprilike kao zubi današnjih ljudi, no oblika jednakog zubima predstavnika roda Australopithecus.

0

Google se rijetko kada hvali vlastitim postignućima, no kada su znanstvenici s južnoafričkog Witswatersrand Sveučilišta u Johannesburgu objavili da su otkrili sasvim novu vrstu ljudi, Australopithecus sediba, blog kompanije bio je prepun riječi ponosa.

0

Stoga Curnoe smatra kako ona nije izgledan kandidat za " kariku koja nedostaje " između roda Australopithecus i roda Homo, već u toj ulozi puno bolje vidi već dobro poznatu vrstu - Australopithecus garhi.

0

Prije otkrića Ardi najstariji fosilni kostur ljudskog pretka bio je 3.2 milijuna godina star djelomični kostur Lucy (Australopithecus afarensis), također otkriven u Etiopiji.

0

1924. Taung, Južna Afrika Raymond Dart dobiva pošiljku fosila i otkriva jednu lubanju Australopithecus africanus (nazvana Taung child), fosil je star oko 2 mil. god., a 1925. objavljuje članak u kojem svoj nalaz proglašava nedostajućom karikom, suprotno tadašnjem gledištu.

0

Naime, tada se smatralo da se prvo razvio veliki mozak, a tek onda i ostale ljudske karakteristike; Australopithecus africanus pokazuje upravo nešto suprotno, mali mozak i ljudske fizičke karakteristike (npr. zubi). 25 godina Dartova teorija je zaboravljena, dok nisu pronađeni mnogi drugi fosili ranih čovjekovih predaka koji su potvrdili da je velikom mozgu prethodio uspravan hod kao i upotreba oruđa.

0

Tim znanstvenika, predvođen dr. Zeresenayem Alemsegedom s Kalifornijske akademije znanosti, na etiopskom nalazištu Dikika pronašao je dokaze da su hominini vrste kojoj pripada Lucy, Australopithecus afarensis, upotrebljavali kameno oruđe i konzumirali meso većih sisavaca gotovo milijun godina ranije nego se smatralo - oko 3.4 milijuna godina prije sadašnjosti.

0

Svejedno, dr. Alemseged i njegov tim pokušat će pronaći dokaze da je Australopithecus afarensis oruđe i izrađivao, a ne samo koristio.

0

Iako su se neki znanstvenici zapitali je li već Australopithecus garhi izrađivao oruđe, to je sa sigurnošću pripisano prvim predstavnicima roda Homo - vrstama Homo rudolfensis i Homo habilis.

0

Čovjek je jedan od primata iz porodice Hominidae koji su živjeli na zemlji prije 35 milijuna godina, Australopithecus (10 millijuna godina), Homo habilius (2 milijuna godina) koji su se već služili kamenom kao oruđem.

0

Vrsta Australopithecus afarensis (fotografija desno) najbolje je poznati rani hominin, a osim brojnih istočnoafričkih lokaliteta s fosilnim ostacima, veoma je značajan lokalitet Laetoli u Tanzaniji, s jedinstvenim uvidom u anatomiju dvonožnosti - okamenjenim otiscima stopala u vulkanskom blatu, utvrđene starosti oko 3.5 milijuna godina.

0

U Etiopiji, na lokalitetu Bouri, pronađene su životinjske kosti koje su sasvim sigurno razbijene i rezane kamenim alatkama, u sloju s fosilnim ostacima vrste Australopithecus garhi, koju susrećemo prije oko 2.5 milijuna godina, no nije dokazano da je upravo ta vrsta koristila alatke.

0

Pobli ` e, on smatra da je prije 2,5 milijuna godina do lo do kladogeneze: iz Australopiteka afri kog bili bi se oblikovali Australopithecus robustus i rod Homo, uz dalju mogu nost trajanja afri kog australopiteka kroz neko vrijeme.

0

Ipak, kad je rije? o evoluciji? ovjeka, imamo znatnih hominidnih zna? ajki (dakle zna? ajki zajedni? kih australopitecinama,? ovjeku i? ovjekolikim majmunima) po kojima ve? morfološki dobro vidimo da je rije? o pripadniku te porodice (Hominidae). to idemo u evoluciji dalje, dolazimo u etapu kad se me? u australopitecima nalazi neki oblik koji bi biološki (genotipski i fenotipski) i kulturno bio nova vrsta, odnosno prvi predstavnik novog roda, koji nije rod Australopithecus, dakle prvi predstavnik roda Homo (? ovjek).

0

Iako u kontekstu s njima nisu pronađeni ostaci hominina, stručnjaci koji su ih pronašli uvjereni su u svoj zaključak, budući da u to vrijeme u istočnoj Africi nije živio niti jedan hominin osim vrste Australopithecus afarensis.

0

Da bi se moglo govoriti o čovjeku prvih vremena mora se početi sa razdobljem prvih hominida kao što su Australopithecus africanus, Homo habilis, Homo erectus i Homo neanderthalensis.

0

Vrsta je nazvana Australopithecus sediba i slučajno je pronađena ujednoj špilji južne Afrike.

0

Smatra se da su bili potomci vrste Australopithecus gracilis.

0

Hart, istraživali su i jednu vrstu, Australopithecus afarensis, koji je živio u razdoblju od prije pet milijuna i prije dva i pol milijuna godina i jedan je od bolje poznatih vrsta pračovjeka.

0

Većina paleontologa se slažu da je Australopithecus afarensis zajednička poveznica među fosilima koji su došli prije i onih koji su došli poslije.

0

Po Raymonu Dartu, koji ih je pronašao, ti su fosili dobili naziv dartonova životinja ili AUSTRALOPITHECUS (lat. australis = južni i grč. pithecos = majmun).

0

Vrsta Australopithecus africanus živjela je prije četiri milijuna godina, a izumrla je prije jedan milijun godina.

0

Lucy je pripadala najstarijoj vrsti Australopithecus afarensis, a postojale su još dvije vrste: nježniji oblik Australopithecus gracilis i krupniji Australopithecus robustus.

Jezikoslovac.com

Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!