Možda će nekome u Novalji zapesti za oko paški baškotin, možda kula Skrivanat, Knežev dvor, crkva Sv. Marije u Starom gradu Pretjerivanje nikada nije dobro, čak i kada se pokušava opravdati nekakvim marketinškim interesima.
Možda će nekome u Novalji zapesti za oko paški baškotin, možda kula Skrivanat, Knežev dvor, crkva Sv. Marije u Starom gradu Pretjerivanje nikada nije dobro, čak i kada se pokušava opravdati nekakvim marketinškim interesima.
Baškotin, koludraška štrika i kolacić su ove godine dobili zaštitni znak Hrvatski otočni proizvod, ali i novi način prezentacije.
Dobar primjer prezentacije i prodaje domaćih proizvoda su benediktinke iz benediktinskog samostana sv. Margarite u Pagu koje proizvode baškotin, pandešpanj, druge domaće kolače i travaricu.
To su: istarski i drniški pršut, torkul za maslinovo ulje, cetinski sir, paški baškotin, dingač, paški sir, slavonski domaći kulen i stara slavonska šljivovica.
Jedan od veoma dobrih primjera postupanja s ovom vrstom baštine koji može biti ogledan mnogima, dolazi upravo sa zadarskoga područja, konkretno otoka Paga s kojega će u procese zaštite krenuti čak dva proizvoda: paški sir i paški baškotin.
To su paška čipka i paški baškotin, ali na dobrom smo putu da to postane i paški sir te naravno, paška ovca i paška janjetina, rekao je Peranić.
Danas baškotin nosi oznaku Izvorno hrvatsko i Hrvatski otočni proizvod.
Preci su nam u naslijeđe predali golema bogatstva, bogatu tradiciju, mnogo toga po čemu je danas Pag poznat ne samo u Hrvatskoj nego i izvan granica Hrvatske: baškotin, paška čipka, paški sir, narodna nošnja, pučki napjevi, statut paške općine, srednjevjekovna jezgra, spomenici kulture, samo su neki od dijelova te naslijeđene baštine.
Ispalo je i da je naš baškotin prvi zaštićen proizvod proizveden u nekom samostanu u Lijepoj Našoj, kažu opatice, koje dnevno, radnim danom, peku oko 30 kilograma baškotina.
Prema arhivskim dokumentima samostana Sv. Margarite baškotin se počeo raditi u doba kad su opatice u samostanu u Pagu dobile peć u kojoj su ga mogle peći.
Poznat i zaštićen kao izvorno hrvatski proizvod je i paški baškotin, kojega koludrice sv. Margarite pripravljaju po receptu starijem od 300 godina.
Među njima je bio i Paški baškotin kojeg je darovao IMPACT centar koji simbolizira nastojanje centra da kroz svoje djelovanje dosegne spoj tradicije i znanja u području razvoja međusektorske suradnje u Hrvatskoj i jugoistočnoj Europi.
Trenutačno posjedujemo tek deset proizvoda koji su zaštićeni kao autohtoni: slavonski kulen, istarski i drniški pršut, maslinovo ulje Torkul, cetinski i paški sir, paški baškotin, vino dingač, slavonska šljivovica i čvarci.
U Benediktinskom samostanu sv. Margarite u Pagu stoljećima se proizvodi baškotin, zasigurno najstarija slastica - vrsta tvrdog mliječnog kruha, sličnog dvopeku.
Časne sestre su zaštiitile baškotin " te ova slastica nosi oznaku Izvorno hrvatsko " i Hrvatski otočni proizvod ".
1 baškotin naribani (ako je previše tečan fil)
Paška sol se tako pridružila proizvodima koji su već dobili oznaku Hrvatski otočni proizvod, a to su paška čipka, paški sir i baškotin, tvrdo pecivo koje se proizvodi u benediktinskom samostanu Sv. Margarite u Pagu.
Na posebno označenom štandu s promotivnim materijalom o projektu " Hrvatski otočni proizvod " bit će predstavljeni proizvodi 11 otočnih proizvođača, primjerice likeri i rakije s Lastova i Pelješca, riblji proizvodi s Ugljana, rapska torta i baškotin, džemovi s Lastova i Visa, hvarska, korčulanska i pelješka vina, paški i pelješki sirevi, lavanda s Raba, kozmetički proizvodi s Visa, suhomesnati proizvodi s Pelješca i sl.
Trenutno je pri Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo po starim propisima registrirano sedam proizvoda, među kojima su s našeg područja paški sir i paški baškotin.
Daljnji prijedlozi Grada Paga da se Francuzima predstavi jedinstvena paška čipka, paški sir i jedinstvena delicija baškotin iz paškog bendiktinskog samostana bit će uskoro definirani.
U redu još stoje brojni drugi hrvatski proizvodi kao što su vrhunska vina dingač i postup, stara slavonska šljivovica, istarski i drniški pršut, cetinski sir i maslinovo ulje Torkul, ali i još dva proizvoda s Paga, paški sir i paški baškotin.
Naime, uz ovu odlično osmišljenu proslavu i postojeću sakralnu baštinu, Pag nudi i brojna nematerijalna dobra koja vrijedi doći pogledati, a neke čak i kušati, a među kojima se ističe Paška čipka koja se nalazi na UNICEF-ovoj listi svjetske nematerijalne kulturne baštine te simbol Paga, suho pecivo, Baškotin, zaštićeno potvrdom izvornosti koje proizvode Benedektinke sv. Margarite.
Osim što smo poznati po delicijama, kao što su janjetina, sir, sol, baškotin, želimo približiti javnosti i našu bogatu kulturnu baštinu, istaknuo je gradonačelnik Paga Ante Fabijanić.
Paške opatice kažu kako su odlučile zaštititi baškotin kako bi pomogle Hrvatskoj pri ulasku u EU, ali i zaštititi se od konkurencije koja bi pokušala raditi baškotin.
U periodu od 1999. do 2003., a prema odredbama tada važećih propisa, na popisu zaštićenih proizvoda nalazili su se: Istarski pršut, Paški sir, Slavonski domaći kulen/kulin, Drniški pršut, Cetinski sir, Paški baškotin, Torkul-maslinovo ulje, Vino Dingač i Šljivovica.
baškotin Dvopek, prepečenac, prženi ili sušeni kruh.
- U Kartolini su prikazane vrijednosti i zanimljivosti Paga kao što je proizvodnja sira, soli, paška čipka, baškotin koji se radi u Benediktinskom samostanu svete Margarite, spomenici kulture i posebice Stari grad, rekao je Branimir Paro-Vidolin.
Tvrdo pecivo baškotin već ima oznaku Hrvatski otočni proizvod ", a sada tu oznaku imaju kolač štrika i pecivo kolacić.
Dok se baškotin ispeče, prođe i do 14 ručnih intervencija, a kilogram toga zdravog dvopeka stoji 50 kn.
Zadarska županija je švedskom kraljevskom paru darovala sliku Valentina Radmana Prijatelji, sliku učenika Karla Gržana koja prikazuje kralja i kraljicu uz Sv. Donat, nalivpero od maslinova drveta, podmetače od crnog hrasta s paškom čipkom, košare proizvoda benediktinki iz samostana sv. Margarite (travarica, limončino, narančino, ušećereni bademi, štrika, kolacić, ravioli, baškotin i dr.), vina Punta Skala Pošip iz Kraljevskih vinograda, škrinjicu sv. Šime uz popratni informativni materijal te nosač zvuka s himnom.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com