U četvrtom tromjesečju kinesko tržište usluga pretraživanja interneta poraslo je za 67 poto na 486,8 milijuna dolara, a pri tome je tvrtka Baidu imala vodeću poziciju s tržišnim udjelom od 73 posto, dok je Googleov udio 24 posto.
U četvrtom tromjesečju kinesko tržište usluga pretraživanja interneta poraslo je za 67 poto na 486,8 milijuna dolara, a pri tome je tvrtka Baidu imala vodeću poziciju s tržišnim udjelom od 73 posto, dok je Googleov udio 24 posto.
Cragg je otišao i korak dalje izjavivši da je izbor kineskih kompanija izlistanih izvan Kine prilično loš, ali je kao iznimke istaknuo Baidu i Sina Corp.
Indeks programerske zajednice Tiobe svakog mjeseca izračunava se na osnovu podataka dobivenih preko popularnih Internet tražilica te stranica kao što su Wikipedia, Amazon, YouTube i Baidu, a predstavlja djelomičnu referencu za programere koja može poslužiti za planiranje budućih sustava ili projekata.
Prema neimenovanim izvorima na koje se poziva Sina.com, Baidu navodno ispituje prototip uređaja nazvanog Baidu Eye.
Korisnici Baidu Eyea moći će obavljati telefonske pozive, pretraživati Internet, te koristiti geste za fotografiranje i njihovo slanje.
Također se navodi kako Baidu surađuje s Qualcommom kako bi omogućio do 12 sati rada uređaja s jednim punjenjem baterija.
Kako piše Reuters, Sina Corp, Tencent Holdings i Baidu natječu se za dominaciju nad kineskim Weibo prostorom.
Baidu lansirao vlastiti mobilni operativni sustav
Da se Apple ozbiljno priprema na osvajanje kineskog tržišta govori i podatak da je trenutačno u pregovorima s kineskom tražilicom Baidu, koju namjerava pripojiti svom iOS-u u Kini.
Baidu kontrolira preko 80 posto pretraživačkog tržišta u Kini i moguće je da će se mnogi korisnici okrenuti od Googlea i prihvatiti Baidu.
No budući da je oko 922 milijuna korisnika interneta u Aziji, gdje uglavnom vrijede neka druga pravila i koriste se neki drugi servisi (čak ni veliki Google nije osobito uspješan u Kini, gdje ga debelo šiša tražilica Baidu), ispada da je Facebook zapravo već osvojio sva tržišta koja je mogao osvojiti.
Kina zato koristi Baidu, a mi svi ostali američki Global Positioning System za satelitsku navigaciju.
Kineska tražilica Baidu.com radi na uređaju koji se nosi poput naočala nazvanom Baidu Eye, koji svojim mogućnostima podsjeća na Googleov Glass.
Baš mi je drago da su Kinezi osnovali Baidu.
Kineski zakon zabranjuje internetske napade i kršenje privatnosti, a kineske vlasti podržavaju borbu protiv hakera, snaženje međunarodne suradnje i jačanje internetske sigurnosti u skladu sa zakonom. " Kineska vlast odbacuje tvrdnje da stoji iza napada na Google, podsjeća da su i kineski sajtovi i internetski servisi često cilj napada hakera, pa je i Baidu bio na udaru iranskih hakera.
To se čini iz dva razloga, tvrde ti kineski izvori: da se pripremi izlazak Googlea iz Kine i taj izlazak opravda političkim razlozima, iako će pravi motiv biti komercijalni, jer Google slabo posluje u Kini, budući da mu je najveći dio tržišta preuzeo Baidu.
Kineska web tražilica Baidu gotovo je utrostručila profit u četvrtom kvartalu 2010., zahvaljujući jačanju pozicije na matičnom tržištu, nakon što je Google lani došao u sukob s kineskim vlastima zbog cenzuriranja rezultata pretraživanja.
Prvi je i dalje Google, slijedi ga kineski Baidu, a na trećem mjestu nalazi se Yahoo, koji zapravo koristi Bingovu tehnologiju pretraživanja.
ps - inace, meni je baidu vratio hrpu referenci na tvoj upis " Tiananmen " http://www.baidu.com/s?wd=Tiananmen&cl=3 Prvi link je vratio na: http://www.tiananmen.org.cn/ Istina, font nije bas meni citljiv, ali ima slikica...
Za sada nije poznato hoće li naočale biti komercijalno dostupne, a glasnogovornik Baidu-a rekao je da će moći pretraživati sadržaje prepoznavanjem lica.
Ovakve najave već su naišle na neodobravanje, a grupa Zaustavite kiborge (Stop the Cyborgs) traži postavljanje ograničenja za situacije u kojima će se Baidu Eye moći koristiti.
Google je i sada u Kini vrlo značajan alat, iako je raširenija kineska tražilica Baidu, koja se čak brže razvijala.
Po portalu kineske internet stranice Baidu, riječ je o najtežem požaru zabilježenom u Kini u posljednjih više od deset godina
Baidu je u prvom tromjesečju ove godine imao 75,8 - postotan udio na kineskom tržištu pretraživanja interneta, a s 19,2 posto ga slijedi Google, zaključila je analitička kuća Analysys International.
Iako se podaci nešto bolje poklapaju za turiste sa zapada (vjerojatno stoga što je Google slabije zastupljena tražilica u Kini u odnosu na Baidu), ukupno gledano, mala su odstupanja matematičkog modela od stvarnog broja posjetitelja.
Vodeća kineska tražilica Baidu dnevno zabilježi oko 10 milijuna pretraga na engleskom jeziku, i to uglavnom od strane stručnjaka i studenata u većim gradovima.
Kineska politika cenzure u slučaju zabrane Google-a je sličnija trgovninskom embargu neko ideološkoj cenzuri jer je nakon zabrane u Kini, Googleova dionica pala za gotovo 6 posto dok je kineski pretraživać Baidu porastao za isto postotnih bodova.
Iako naizgled nepoznat, Baidu pokriva 70 posto svjetskog internet tržišta.
Inače, ovo je tržište na kojem Googleov pretraživač ne dominira te zauzima (za tu kompaniju) samo 30 posto tržišta, dok sa oko 60 posto tržišta predvodi Baidu.
Baidu naočale, poznate pod nazivom i Baidu Eye sadržavat će mali LCD ekrana pričvršćen na okvir koji ima i slušalice.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com