Posebne metode kuhanja su kuhanje pregrijanom parom, blanširanje (furenje) i pasterizacija.
Posebne metode kuhanja su kuhanje pregrijanom parom, blanširanje (furenje) i pasterizacija.
Blanširanje - brzo blanširati svježe povrće prije zamrzavanja da bi se deaktivirali enzimi koji uzrokuju kvarenje.
Blanširanje parom bolje čuva nutrijente nego blanširanje u kipućoj vodi.
BLANŠIRANJE Povrće i voće se ubire na vrhuncu zrelosti kada je sadržaj nutrijenata maksimalan.
Blanširanje (tehnološki postupak kratkog uranjanja namirnice u kipuću vodu) povrća prije zamrzavanja osobito je važno za očuvanje kakvoće tijekom transporta i skladištenja.
Jedan od najjednostavnijih načina pripreme povrća, a istovremeno i najzdraviji način pripreme je blanširanje ili kuhanje na pari koje također ne traje dugo.
Iako velik broj glagola u našem jeziku koristimo za izražavanje i opisivanje načina pripreme neke namirnice: kuhanje, blanširanje, dinstanje, pečenje, prženje, roštiljanje..., gotovo nikad dok te glagole izgovaramo, i ne pomišljamo na činjenicu kako izlaskom pare i mirisa prilikom pripreme jela istodobno izlaze i velike količine nutritivno važnih tvari iz samih namirnica.
Priprema badema na dva načina: a) brzi način - blanširanje Bademe prelijemo kipućom vodom, ostavimo pola minute, vrlo kratko isperemo pod hladnom vodom i rukom istrljamo još vruće bademe da sve ljuske otpadnu, isperemo. b) kvalitetniji način - namakanje preko noći Bademe namočimo u vodi preko noći, namakanje deaktivira lagano toksične enzime iz opne - inhibitore probave, dobro namočene bademe nije potrebno ljuštiti - sokovnik VerVita odvaja ljuske, namočene bademe isperemo a vodu od namakanja bacamo.
Slankast, aromatičan, divan za branje i kušanje na licu mjesta, ali i za kiseljenje i blanširanje.
Premda ga neki vole prethodno blanširati kako bi ublažili njegov intenzivan okus, to u stvari i nije nužno, a ljubiteljima upravo njegove arome i okusa prethodno blanširanje je nešto što je najstrože zabranjeno.
Tvorničko blanširanje kod većeg dijela namirnica potrebno je jer se njime sprječava daljnja degradacija nutrijenata eliminiranjem određenih enzima s površine, ali i kisika iz međuprostora te mikroorganizama koji bi mogli pokvariti hranu ili čak naš organizam kod takvog povrća gubi se upola manje hranjivih tvari nego kod običnog koje je stajalo nekoliko dana.
Umor osjetiš tek kada dođeš kući i kada shvatiš da predstoji čišćenje gljiva, njihovo blanširanje i kiseljenje.
Kada je blanširanje provedeno pod utjecajem mikrovalova ili parom, gubitak folata je manji zbog neotapanja folata u vodi. [ 1,2,3 ]
Mljac, mljac ove ću sigurno probati, samo me zanima ako ne kupim ove bademe koji su prethodno blanširani, onda moram to sama napraviti. pretpostavljam da ih treba narezati na listiće i namočiti u vreloj vodi (to je naime blanširanje)?
Blanširanje je jednostavno, a potrebno je da vam provri voda u šerpi i onda u nju da spustite spanać koji ste prethodno očistili.
Ipak, većina zamrznutog voća je slabo kisela pa zahtjeva kratko prokuhavanje prije zamrzavanja kako bi se spriječilo kvarenje blanširanje.
Za uspješno zamrzavanje, dobro je prethodno provesti blanširanje ili djelomično kuhanje povrća u kipućoj vodi ili mikrovalnoj pećnici.
Blanširanje uništava enzime koji uzrokuju promjenu boje, okusa ili teksture povrća.
Također, kratkotrajna obrada hrane pri visokim temperaturama (npr. blanširanje) daje produkte klorofila koji su svijetlije boje, što je rezultat epimerizacije.
Lonac za blanširanje povrća mora biti toliko velik da omjer povrća u odnosu na vodu bude barem jedan prema četiri.
Za zeleno povrće prreporuča se blanširanje, a za ostalo povrće kuhanja« al dente »tj. tek toliko da ono omekša.
Preprži se za samo pet minuta, blanširanje ili parenje traje 10, a pirjanje najviše 30 minuta.
Nabrzinu tuširanje, lakiranje, blanširanje, obleka pa onda još samo tri skleka i pravac Liquid Bar..... 7 minuta poslije......
Inače, EUCLID proizvodi raznu tehnološku opremu za preradu voća, povrća i ljekovitog bilja: sušare za voće, povrće i ljekovito bilje, linije za proizvodnju sokova i octa od voća i povrća (pri čemu se ocat naravno može proizvoditi i od meda), te drugu opremu za preradu voća i povrća: pranje, mljevenje, rezanje, blanširanje, pasterizaciju, sterilizaciju i drugo.
Što je povrće tvrđe, to mu je potrebno dulje blanširanje - korjenasto povrće treba prokuhati 4 minute, a vrlo mekanom povrću dovoljna je jedna minuta.
Da, pranje, blanširanje te zamrzavanje ili konzerviranje netom nakon branja može smanjiti i do 80 posto pesticida
Pored navedenog, treba uzeti u obzir da su neki dijelovi biljke više kontaminirani od drugih, te da se količina ostataka pesticida može smanjiti postupcima kao što su pranje i blanširanje 2.
Što je blanširanje, pirjanje ili kuhanje na pari?
Ukoliko pak gljive ne upotrijebite odmah nakon nabave, ispecite ih s crvenim lukom na malo ulja kako bi im uklonili vlažnost (blanširanje).
Proizvodimo uređaje za pranje i blanširanje, mlinove za mljevenje voća i povrća, preše za voće i povrće, acetatore za proizvodnju voćnog octa, pasterizatore za sok i ocat, mlinove za mljevenje osušenog voća i povrća i drugu opremu
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com