Uvoz živih, smrznutih ili prerađenih školjkaša, plaštenjaka, bodljikaša i morskih puževa dozvoljen je iz trećih zemalja koje se nalaze na popisu u Dodatku I. ove Naredbe.
Uvoz živih, smrznutih ili prerađenih školjkaša, plaštenjaka, bodljikaša i morskih puževa dozvoljen je iz trećih zemalja koje se nalaze na popisu u Dodatku I. ove Naredbe.
Proizvodi ribarstva dobiveni od školjkaša, bodljikaša, plaštenjaka i morskih puževa smiju se stavljati na tržište ako su proizvedeni u skladu s Odjeljkom VII.
Zapravo, ježinci velikog morskog črva ne ugrožavaju izravno, nego time što kolonije tih bodljikaša do korijena brste vegetaciju, čineći tako dno jalovim.
Morski ježinci spadaju u razred bodljikaša, morskih beskralježnjaka.
Stoga je u Hrvatskoj prisutan i razmjerno velik broj aktivnih paleontologa, koji istražuju različite fosilne skupine, počevši od algi i foraminifera, preko kopnenog bilja, žarnjaka, mekušaca, ramenonožaca, bodljikaša, različitih kralješnjaka, sve do hominida.
Određen je i cilj projekta: Upoznati život bodljikaša-morskih ježinaca, nekih vrsta, način života, prehrane, razmnožavanja i njihovu korisnost za očuvanjem našeg mora, naših pećinskih plaža te navesti uzroke onečišćenja mora i razumijeti važnost očuvanja njegove čistoće.
Stoga ovdje možemo naći ostatke i kopnenih (npr. kopneno bilje) i vodenih organizama (od jednostaničnih protista, preko spužvi, žarnjaka, mekušaca, mahovnjaka, ramenonožaca, bodljikaša, riba, sve do golemih kitova).
Zbirka Željke Trusić sadrži kućice, ljušture i oklope puževa, školjkaša, bodljikaša i koralja iz Jadranskog mora i svjetskih mora i oceana.
Poglavlju II. ovoga Priloga utvrđeni za biotoksine, ili školjkaša, bodljikaša, plaštenjaka ili morskih puževa koji sadrže morske biotoksine u ukupnim količinama koje premašuju granice iz Pravilnika o higijeni hrane životinjskog podrijetla; ili ako nadležno tijelo smatra da bi mogli predstavljati opasnost za javno zdravlje ili zdravlje životinja ili ako su iz bilo kojega drugog razloga neprikladni za prehranu ljudi.
Proizvodnja i stavljanje na tržište živih školjaka, živih bodljikaša, živih plaštenjaka i živih morskih puževa, mora se podvrgnuti službenim kontrolama kako je opisano u Prilogu II. ovoga Pravilnika.
Trpovi ili popularno - morski krastavci veliki su razred bodljikaša.
U zbirci se nalaze puževi, školjke i glavonošci, te drugi morski beskralješnjaci iz skupine spužvi, žarnjaka, bodljikaša, riba i fosilnih mekušaca iz svjetskih mora i oceana te nešto manji broj jadranskih vrsta.
Koralji i slični materijali, neobrađeni ili jednostavno pripremljeni, ali ne i drukčije obrađeni; ljušture mekušaca, rakova ili bodljikaša i kosti sipe, neobrađeni ili jednostavno pripremljeni ali neoblikovani, prah i otpaci tih proizvoda
Od bodljikaša, česte akvarijske vrste su ježinci.
Takav oblik kostura nalazi se kod svitkovaca, bodljikaša, spužvi i Coleoidea.
Endoskelet koji služi za kretanje ili kao potpora se nalazi u bodljikaša i svitkovaca.
Izložbu koja se sastoji od dermoplastičnih preparata riba i morskih kornjača, rakova, spužvi, bodljikaša, većinom vrlo rijetkih i zanimljivih jadranskih vrsta, ustupio je i postavio Prirodoslovni muzej u Splitu.
U našem moru živi 95 vrsta riba, 71 vrsta desetonožnih rakova, školjki, puževa, razne vrste morskih cvjetnica i bodljikaša.
Naredba o popisu trećih zemalja i područja iz kojih je dozvoljen uvoz u Republiku Hrvatsku živih, smrznutih ili prerađenih školjkaša, bodljikaša, plaštenjaka, morskih puževa i proizvoda ribarstva za prehranu ljudi (NN 120/2010)
Nastanjuju ga brojne vrste riba, sisavaca, mekušaca, rakova, bodljikaša, planktona, algi, spužvi i drugi organizmi.
Oni su biotop (područje života) biocenoze (zajednice živih bića) koja se sastoji od biljaka i životinja, na primjer crva, školjki, spužvi, bodljikaša i rakova.
Prethodna svemirsko-zemaljska povijest zabilježila je i mnogo ranije pojavljivanje npr. kolutičavaca, bodljikaša, kralježnjaka i dinosaura.
Tako smo imali priliku upoznati različite vrste školjkaša, žarnjaka, glavonošaca, spužvi, bodljikaša, dok su posebnu pažnju zakupili mušuni (muzgavci) koji su iznenadili i na neki način obradovali naše kolege.
Potrebno je pratiti u jestivim tkivima (mišiću, jetrima, ikri, koži, mekom tkivu, već prema slučaju) riba, rakova, mekušaca i bodljikaša te morskih trava, ulovljenih ili ubranih u divljini, moguću pojavu tvari za koje su maksimalne granične vrijednosti propisane na europskoj, regionalnoj ili nacionalnoj razini za proizvode namijenjene za prehranu ljudi.
Rasprostranjena je duž cijelog Jadrana od 40 150 m dubine s naglaskom na muljevito pjeskovita što čistija dna (bez bodljikaša, spužvi itd.).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com