Dakle, ključan pomak koji Bolonja donosi studentima i poslodavcima jeste aktivno uključivanje studenata u oblikovanje programa učenja i otvaranje visokoobrazovnih institucija prema poslodavcima i široj zajednici.
Dakle, ključan pomak koji Bolonja donosi studentima i poslodavcima jeste aktivno uključivanje studenata u oblikovanje programa učenja i otvaranje visokoobrazovnih institucija prema poslodavcima i široj zajednici.
Zbog navedenih razloga, Bolonja se počela identificirati s lošijom kvalitetom u uvjetima obrazovanja iako po sebi nema strukturne veze s reformama u financiranju.
U socijalno uređenijim državama, gdje je sve podređeno studentima kao mladima na kojima svijet ostaje, Bolonja ima veće šanse za uspjeh.
Čisto informativno, na splitskom Pravu i dalje funkcionira integrirani sustav, znači 5 0, a čak ni pojava najnovije generacije studenata (savršena Bolonja) nije promijenila taj sustav, što povlači činjenicu da nema stjecanja naziva prvostupnika niti studiranja preostale dvije godine na srodnim fakultetima, kao što to Bolonja pretpostavlja.
Naime, Bolonja je uvela rusvaj u standardno poimanje studentske godine.
Nemoj razvodnjavati temu pričama da je nerealno da svi studiraju, da postoje faksovi koji proizvode stručnjake koje nitko ne treba, da je školstvo loše, da je " Bolonja " loša ili nekim socijalnim slučajevima.
' ' Bolonja nije skupljanje znanja, već bodova.
U zaseocima Paići, Bistre, Ponoši, Marasovići i Rudele živi oko 150 obitelji i oko 560 žitelja s 22 prezimena - Beretin, Bistre, Bolonja, Brkljača, Dundović, Dušević, Dokoza, Gračić, Jokić, Kevrić, Marasović, Nekić, Paić, Ponoš, Rogić, Romić, Rudela, Uzelac, Vigan, Vranić, Zekanović i Žeželj.
Pitaće i odgovorne osobe kako se primjenjuje " Bolonja ", kad se odgovara i kako.
Prošle godine, kako je počela ova Bolonja, razumijem - imali su puno posla..
Ako je kriterij da svaki bolonjac u akademskoj godini skupi svih 60 ECTS bodova i ne " prebaci ", kao što je bio slučaj po starom sistemu, nijedan ispit s niže u višu godinu, tada Bolonja mora na popravni.
Prije sedam godina, Filozofski Fakultet sam ostavila u čist pristojnom stanju: došla natrag ljetos, a dočekali me nova Bolonja i stara Birokracija.
Zajedno s kolegicom Ingom Tomić-Koludrović, napravila sam vrlo detaljne analize o valjanosti i pouzdanosti ovakvih procjena kao i o korelatima studentskih procjena, te smo na tu temu objavili i knjigu " Bolonja u praksi: Doprinos razvoju sustava kvalitete na Sveučilištu u Zadru ".
U posljednje tri godine, otkako se Bolonjska deklaracija primjenjuje u našem sustavu visokog obrazovanja, mnogo je toga učinjeno, smatra Pero Lučin, prorektor Riječkog sveučilišta i voditelj pregovaračke skupine s EU za područje znanosti i obrazovanja: »Sve te probleme koji postoje ne bih protumačio kao propast, Bolonja je proces, i to vrlo kompliciran, te je samo po sebi jasno da se ne može provesti u dvije-tri godine, nego u fazama.
Iako bi Bolonja trebala poticati mobilnost tijekom studija, golema većina nije upisala niti jedan kolegij na drugom fakultetu, a još manje ih je iskoristilo mogućnost studiranja u inozemstvu.
Gdje ste bili kad nam je Primorac uništavao školstvo (HNOS) i visokp školstvo (Bolonja), gdje ste sada kad su sva ulaganja u znanost kod nas prestala (pod izgovorom zaustavljanja bogaćenja pojedinaca u sustavu koje je inače bilo općepoznati i prešutno dozvoljeno) i kad nam slijedi takav pad kvalitete obrazovanja da će to biti upravo strašno?
Kako tome doskočiti ukinuti, vratiti na staro, unaprijediti? Bolonja nije propala nije još dovršena.
Jučer predvečer oko 20 sati sam prolazila zagrebačkom Alejom Bolonja i uz jedan grm vidjela parkiran automobil tzv. monovolumen hrvatskih reg. tablica KR-426-GK s upaljenim kratkim svjetlima.
Glavne kritike, a tako su ocijenili i u Europi, bile su da bolonja smanjuje ulogu temeljnih znanja.
- U nas je postojao politički pritisak da se bolonja mora uvesti jer je tako u većini europskih zemalja.
A to je još jedan problem, jer Bolonja se provodi jako različito od faksa do faksa, a kamoli od sveučilišta do sveučilišta.
- Bolonja nije skupljanje znanja, već bodova.
Bolonja je osmišljena za stvaranje pasivnih i inertnih studenata kako se ne bi događale ikakvi pozitivni pomaci u društvu, doslovno zaglupljivanje mladih ljudi koji neće naučiti koristiti razum, ali će zato takvi pasivci dozvoljavati vlasti da radi i provodi što hoće, slijedit će kao ovčice svakog samo da ih se ne ometa u svakodnevici.
Bolonja, naime, istupa pred kritički sud akademske i šire javnosti, kako u Europskoj Uniji, tako i u Hrvatskoj, i dobiva sve lošije ocjene.
Bolonja je sustav koji omogućava mediokritetima da dođu do diplome.
Bolonja nagrađuje uporne umjesto sposobnih i inteligentnih.
Kad se to zbroji s problemima koje je Bolonja donijela FERu (zahvaljujući ponajviše entuzijazmu i predanosti s kojom je Uprava FER-a krenula u implementaciju Bolonje) postaje jasno da je bilo neminovno da dođe do određenih devijacija.
Bolonja je po pitanju kvalitete povratak u srednju školu.
Bolonja je upropastila sustav studiranja, osobito na društveno-humanističkim studijima i donijela niz (nepotrebnih) rascjepkanih predmeta.
Među sedmašima prvo je mjesto osvojila Janja Josić iz OŠ Privlaka, mentor Stipe Brekalo, drugo mjesto Nina Bolonja iz OŠ Bartula Kašića, mentorica Dušanka Dujić, a treće mjesto Petar Stanić iz OŠ Zadarski otoci, mentorica Irina Kozličić.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com