Autor projekta istaknuti je Riječanin dr. Boris Magaš.
Autor projekta istaknuti je Riječanin dr. Boris Magaš.
U njemu su akademici Boris Magaš i Ante Vulin, profesori Ivo Maroević, Mladen Obad Ščitaroci te Stijepo Butijer i Julije de Luca.
Uz brojne uzvanike izložbi su nazočili gradonačelnik Zagreba Milan Bandić koji je uručio nagrade Salona, zamjenik Ministrice kulture Zlatko Uzelac te akademik Boris Magaš, tajnik Razreda likovnih umjetnosti HAZU-a koji je otvorio izložbu.
Također, mora postojati i otvorenost prema domaćem puku jasan je bio akademik Boris Magaš, član Državnog savjeta za prostorno uređenje, ali i projektant Solarisovih hotela " Jure " i " Nike ", prigodom nedavnog posjeta našoj županiji.
Podsjetimo se, na Kvarneru u to doba djeluju snažne ličnosti i osebujni stvaraoci Zdravko Bregovac, Igor Emili i Boris Magaš, dok Ninoslav Kučan projektira mnogo više javnih palača i telegrafsko-telefonskih centara nego hotela.
Inače, sredinom sljedećeg tjedna u Split će navratiti arhitekt Boris Magaš, autor poljudskog stadiona, pa će biti zanimljivo vidjeti hoće li i on dati pristanak za stavljanje svoga djela u kavez.
Na pitanje kako komentira ograđivanje visokom (donedavna i bodljikavom) ogradom hotelskog naselja " Solaris ", akademik Boris Magaš, čiji su arhitektonski biseri " Solarisovi " hoteli " Niko " i " Jure " (a sudjelovao je u izgradnji i početne faze " Ivana "), kazao je: - I s kulturološkog i s aspekta jednog od vodećih djela hrvatske arhitekture, kakvim je ocijenjen " Solaris ", bilo je nedopustivo unositi neke elemente rekonstrukcije.
Sa studentima, osim Kovačića, razgovaraju arhitekt akademik Boris Magaš, arhitekti Nenad Fabijanić i Vjekoslav Ivanišević, povjesničari umjetnosti Ivo Babić i Joško Belamarić, filolog akademik Petar Šimunović, ekonimist dr. Ivo Šimunović, dizajnerica Michela Magaš, književnik Jakša Fiamengo i drugi.
U tome su im u bolskoj Elaphusi te na terenu pomogli arhitekt Dinko Kovačić, spiritus movens projekta, ali i akademik Boris Magaš te arhitekt Nenad Fabijanić, svaki sa svog stajališta i iz svog iskustva, ali uvijek u korist arhitekture u najčišćem i najpoštenijem smislu.
Na natječaj su pozvana sedmorica uglednih arhitekata - Marijan Hržić, Nenad Fabijanić, Boris Magaš, Aleksandar Bašić, Vjekoslav Ivanišević, Ante Kuzmanić i Dario Gabrić - a odluka o pobjedniku bit će donesena u lipnju.
Autor projekta profesor dr. Boris Magaš, kreirao je veličanstvenu betonsku konstrukciju koja fascinira rasponom kupole, koja se natkriljuje nad istočnom i zapadnom tribinom.
Jasno je na što je mislio, na istu stvar o kojoj je nakon ovogodišnje utakmice s Interom govorio njihov trener Andrea Stramaccioni: Hajduk se može doživjeti tek kad se potpuno osjeti onaj zanos sa tribina, onaj huk ' koji se širi u valovima ', kako tu neopisivo moćnu buku opisuje arhitekt i ' otac ' Poljuda Boris Magaš.
Poljudski stadion projektirao je poznati arhitekt dr. Boris Magaš.
HVAR - " Gradnja hvarskog aerodroma na lokaciji antičkog Agera ne dolazi u obzir i o njoj se ne treba ni raspravljati, no ovom otoku potreban je jedan manji aerodrom i Hvarani od svih državnih institucija što prije moraju dobiti odgovor kada i kako počinje njegova izgradnja ", izjavio je zamjenik predsjednika Vladina Savjeta za prostorno uređenje Boris Magaš prigodom posjeta ovog tijela otoku Hvaru.
Tajnik Razreda za likovne umjetnosti HAZU-a akademik Boris Magaš je, govoreći o identitetu hrvatskog prostora i vrsnoći gradnje, istaknuo da smo suočeni s intenzivnom izgradnjom. Prelazimo Savu, a da ne znamo po kojem konceptu, rekao je, upozorivši kako nemamo nadzor prostora.
Vrijedna ostvarenja na području turističke arhitekture ostvarit će među inima arhitekti: Boris Magaš, hotelom Solaris u Zablaću (1968), Zdravko Bregovac i Ivan Filipčić hotelom Barbara u zadarskom Boriku (1970), Ante Rožić Turističkim centrom u Brelima (1970), Ivo Bartolić i Miroslav Begović rovinjskim hotelom Eden (1972), Petar Kušan hotelom Plat u Mlinima (1971), Andro Čičin Šajn i Žarko Vincek dubrovačkim hotelom Dubrovnik Palais, Branko Žnidarec opatijskim kongresnim hotelom Adriatic II (1971), Lovro Perković primoštenskim hotelom Marina Lučica (1972) te Slobodan Miličević hotelom Croatia u Cavtatu (1973).
Za članove Savjeta prostornog uređenja Države, imenovani su prof. dr. sc. IVO MAROEVIĆ, akademik BORIS MAGAŠ, akademik ANTE VULIN, JERKO ROŠIN, JULIJE DE LUCA, STIJEPO BUTIJER i prof. dr. sc. MLADEN OBAD ŠČITAROCI.
- Arhitekt Boris Magaš se slaže s nadopunjenom verzijom, a angažirali smo ponovno i inženjera Zorića (nekoć u užem rukovodstvu kluba op.p.).
Stadion Poljud, Split Dođe li do potresa, ne bi se trebalo ništa dogoditi ukoliko nema grešaka u konstrukciji, kaže arhitekt Boris Magaš
Arhitekt Boris Magaš, autor poljudskog stadiona, izradit će projekt adaptacije Poljuda i njegova prilagođavanja standardima UEFA-e i Svjetske atletske federacije - dogovoreno je na jučerašnjem Magaševu susretu sa splitskim gradonačelnikom Zvonimirom Puljićem koji je zbog problema oko nedavnog ilegalnog postavljanja ograde prošao bez prisutnosti novinara.
Možda bi tada spoznao da su projekti koje su potpisivali Lovre Perković, Neven Šegvić, Ivo Radić, Frano Gotovac, Lavoslav Horvat, Dinko Kovačić ili Boris Magaš doslovno oblikovali suvremeni Split.
Za nas je to važan podatak jer su nekadašnji Muzej revolucije, a današnji Historijski muzej, radili poznati zagrebački arhitekti Boris Magaš, Radovan Horvat i Edo Šmidihen, kojima je to veliki kompliment.
Na tribini su govorili i zamjenik predsjednika MO-a Vinjerac Boris Magaš, zatim HNS-ovci Željko Kurtov Buš, Silvijana Dražović i Marko Brala.
Slijedila je rasprava i odmor, a onda je akademik Boris Magaš govorio o župnoj kući kao domu, a dr. Ivan Džinić o župnoj kući kao uredu.
Zamislite dvokatnicu usred sezone kad se napuni ljudima, a ima samo jednu septičku jamu, kaže akademik Boris Magaš, također član Savjeta.
Gdje će turist sada promijeniti valutu ili kupiti razglednice - pita Boris Magaš, potpredsjednik mjesnog odbora ovog podvelebitskog mjesta dodajući kako je zatvaranje pošte mogu protumačiti jedino kao nastavak degradacije kvalitete života mještana Vinjerca.
Je li i zašto sakralna arhitektura u Hrvatskoj 90 - ih godina prošloga stoljeća, nakon gotovo 50 - godišnjeg zatišja, propustila priliku stvoriti respektabilan fundus suvremene gradnje, zbog čega arhitektura danas nije ogledalo sakralnosti kao nekad, i slično, pitanja su na koja su, uz moderatore fra Franu Prcelu i ravnateljicu Klovićevih dvora u Zagrebu Vesnu Kusin, odgovarali arhitekti dr. Boris Magaš i Nikola Bašić, povjesničarka umjetnosti dr. Sandra Križić-Boban i teolog dr. Željko Tanjić.
Dr. Boris Magaš je kazao kako živimo u vremenu koje je beskrajno u mogućnostima: nema trenutka koji suvremena arhitektura ne može ostvariti.
Iznimno lijepo oblikovanu knjigu objavio je Čakavski sabor u svojoj biblioteci Istra kroz stoljeća, a predstavili su je i akademici Boris Magaš, Ante Vulin i Petar Strčić, te Aleksa Ladavac, predsjednik Čakavskog sabora.
U sklopu razmjene nastavnika s predavanjima na Arhitektonskom fakultetu u Krakowu u četiri su navrata boravile skupine naših nastavnika: 1980. godine Berislav Radimir, Josip Jelovac, Jerko Marasović i Mirko Maretić; 1983. godine Neven Šegvić, Bruno Milić, Mladen Vodička i Josip Jelovac; 1986. godine Neven Šegvić, Vladimir Bedenko, Boris Magaš, Ante Vulin, Branko Kincl, Berislav Radimir i Josip Jelovac; 1988. godine Erika Kramer, Berislav Radimir, Hildegard Auf-Franić, Vladimir Bedenko, Mladen Bošnjak i Božidar Uršić
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com