Neugledni, zeleni, glavičasti cvatovi davidije obavijeni su s 2 velika bijela pricvjetna lista (brakteje).
Neugledni, zeleni, glavičasti cvatovi davidije obavijeni su s 2 velika bijela pricvjetna lista (brakteje).
Njihova je ukrasna vrijednost u rozetasto smještenim dugim zelenim listovima, često prošaranim ili obrubljenim kontrastnim bojama te egzotičnim cvatovima, na kojima se osobito ističu pricvjetni listovi, tzv. brakteje.
Ovo je normalna pojava kod mladih biljaka kada se presađuju u perijodu vegetacije.Zastoj je izazvan presađivanjem odnosno blagim oštečenjem korjenovog sistema.U ovom trenutku biljka obnavlja korjenov sistem zanemarujuči nadzemni dio, odbacujući brakteje, da se nebi iscrpila.Kad završi sa obnovim korjenovog sistema/što je posuda veća to je proces duži/i zadovolji Topaline navode gore navedene, biljka će početi vegetirati i cvjetati.
U početku je sve bilo ok, ali već duže vremena događa se ovo: novi mladi listići žute i otpadaju..... brakteje koje izlaze automatski su potpuno crne tako da već dugo ništa ne raste.... a brakteje koje su već velike izgledaju potpuno zdravo, čak su jutros i neki cvijetići procvijetali..... ali iako izgledaju zdravo otpadaju... evo jutros je otpalo dosta... ne znam zašto se sve ovo događa.... šaljem neke slike.....???
Jelsa je u pravu ali to bi trenalo biti katkoročno za tjedan dana muke nakon presadjvanja već bi trebala naglo žvnuti krenti s rastom a za 20 - ak dana i prve brakteje, mene brine zašto otpadaju nedorasle brakteje i kako se navodi više puta iznova?
Duž rese nalazi se mnoštvo još manjih cvatova (dihazija) formiranih od po tri muška cvijeta zajedno (od kojih su bočni cvjetovi reducirani, a središnji je normalno razvijen) u pazušcima tri dlakava listića (brakteje).
Zahtijeva veliku vlažnost zraka, stoga je valja prskati svaki dan, pazeći pritom da brakteje i cvjetovi ostanu ne poprskani, odnosno prskati samo zeleni dio biljke.
Cvjetovi su mali, bijeli ili žuti, obično rastu po 3 zajedno u cvatu, a njih okružuju brakteje (ovršni listovi) koje mogu biti u ružičastoj lat.
Važno je napomenuti kako su u bojama zapravo pricvjetni listovi, odnosno brakteje, dok su sami cvjetići žute boje.
Božićne zvijezde karakteriziraju lijepo obojane brakteje tj. pricvjetni listovi koji su najčešće crvene boje ali se u zadnje vrijeme mogu naći i druge boje kao što su bijele, roza i šarene.
Ma pitala sam od kuda je zato sto one iz Nizozemske jednostavno moraju proci period tugovanja kada odbacuju listove i brakteje ali se obicno izvuku jer bugenvila ima jaku izbojnu moc Bas kod bugenvile je karakteristicno da joj najprije korijen mora ojacati a onda ce se lijepo razviti i gornji dio.
Dok god korijen nije dovoljno jak odbacivat ce listove i nove brakteje.
Donji listovi trebaju biti tamno zelene boje, a brakteje (pricvjetni listovi) trebaju biti u potpunosti obojene.
Guzmanija ima zelene sabljaste listove koji se blago povijaju i tako čine rozetu iz čije sredina izlaze brakteje koje mogu biti crvene, narančaste ili žute.
Ukoliko ste ove godine sami odlučili uzgojiti božićnu zvijezdu, ne zaboravite da je vrijeme da ju počnete svaku večer pokrivati tamnom vrećom ili kutijom kako biste joj osigurali minimalno 14 sati mraka dnevno da bi razvila lijepo obojene brakteje do Božića.
Bez obzira na boju brakteje svima su potrebni isti uvjeti kako bi preživjele.
Kako bi se vrhovi tj. brakteje ponovo obojali za slijedeći Božić potrebno joj je osigurati kratak dan, a to znači da kroz 10 tjedana ne bi smjela imati više od 10 sati svijetlosti dnevno, a to je zaista prekomplicirano tako da je jeftinije kupiti novu biljku koja je uzgojena u stakleniku.
Euphorbia pulcherrima (božićna zvijezda) Ova biljka koju krase obojene brakteje i neugledni cvjetovi dolazi u crvenoj, ružičastoj i bijeloj boji.
Kod nekih vrsta nalazimo iznad cvijeta dva do tri pricvjetna lista brakteje koji su nalik na listove.
Naime, listovi su joj tamno zelene boje, a u pravim uvjetima (12 sati tame dnevno) njezini pricvjetni listovi (brakteje) poprimaju crvenu boju.
Sitni bijeli cvijet krase pricvjetni listovi tzv. brakteje koje su najčešće ružičasto-ljubičaste boje (bugenvilija...
U zbirci se također nalazi i veći broj rodova i svojti iz porodice bromelija (Bromeliaceae), poput Aechmea i Billbergia, spektakularnih epifita s velikim cvatovima žarko obojenih pricvjetnih listova (brakteje).
Te brakteje ili pricvjetni listovi mogu, doduše, biti i drugih boja: narančasti, crveni, ružičasti ili bijeli, no kod nas već uobičajena bugenvilija crvenoljubičastih cvjetova pokazala se najotpornija i na sušu i na nešto niže temperature pa ju je najlakše uzgojiti i njegovati.
Takva božićna zvijezda dobiti će svoje obojene brakteje u blagdansko vrijeme samo ukoliko se već krajem rujna počne zamračivati 13 sati dnevno, u suprotnom braktje će se obojiti tek negdje u ožujku.
Monilia laxa, rjeđe M. fructigena, spominju se kao uzročnici nepravilne svijetlosmeđe do kestenjaste pjege na perikarpu (ljusci) koja se širi zahvaćajući cijelu površinu ploda i brakteje.
Osim u bijeloj boji brakteje danas zahvaljujući oplemenjivanju mogu biti kremaste, žute, crvene, roze ili zelenobijele.
Božićna zvijezda je biljka kratkog dana pa će se brakteje obojiti tek nakon razdoblja u kojemu je biljka bila izložena svjetlu manje od 10 sati dnevno.
Bolje rečeno, pozelenjele su brakteje ili pricvjetni listovi.
Da bi sve bilo tako lijepo sve do prosinca, evo nekoliko savjeta kako postupati u ovom trenutku prema pojedinim biljkama: - Kod bugenvila (formosa) - da bi vam ljepše izgledala, obavezno skidajte ocvale i zasušene brakteje.
Izražene su i velike, na vrhu ušiljene brakteje (sl. 38.)
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com