Branimir Bošnjak svoje je izlaganje nazvao Tonko Maroević - Mediteranizam u tekstu svijeta
Branimir Bošnjak svoje je izlaganje nazvao Tonko Maroević - Mediteranizam u tekstu svijeta
Dr. Branimir Bošnjak također se osvrnuo na povijesnu dimenziju u predstavljenim knjigama, nazivajući Jogića autorom koji kroz najtragičnije viđenje svijeta pronalazi izlaz ka ljudskom iskupljenju i nadi.
Tome se priklanja i Branimir Bošnjak, klasik hrvatskog poetskog moderniteta.
Različite asocijativne iskre iznenada ' osvjetljavaju ' ne samo slike iz prošlosti, događaje ili naizgled puka imena, dajući im snažnu motivaciju kako bi se razotkrile u novoj složenosti nastajućeg znaka. " (Branimir Bošnjak) 2. Nebo nek ' je i dalje samo nebo, Robert Roklicer (Jutro poezije) " Knjiga pjesama istrajava u napetosti između početnoga (jezičnoga, ludičkoga) uzvika, poriva za govorom, igrom, ali se istodobno situira i smješta u prostor svakodnevnoga.
Kroz dvanaest poglavlja autori detaljno objašnjavaju pojmove vezane uz zdravu prehranu i načine postizanja idealne tjelesne težine. 22. Bošnjak, Branimir, 1943 - Hrvatsko pjesništvo - pjesnici 20. st./Branimir Bošnjak.
U Severovoj kući održan je Znanstveni skup o pjesništvu Josipa Severa na kojem su sudjelovali Zvonimir Mrkonjić, Sanjin Sorel, Goran Rem, Branimir Bošnjak, Cvjetko Milanja i Branko Maleš.
Branimir Bošnjak, da bi zatim obrazloženje nagrade za nagrađeni rukopis Ivane Čagalj umjesto Darije Žilić, koja nije mogla doći na dodjelu, pročitao Davorin Žitnik Žito, koji je ujedno i autor brončanih plaketa s likovima Ružice Orešković i Josipa Severa.
Za zbirke priča, poeziju, eseje, putopise i znanstvena djela stipendije su dobili Branimir Bošnjak, Predrag Jirsak, Nada Mihalčić, Slađan Lipovac, Darko Lukić, Sanja Nikčević, Branislav Oblučar, Ljubo Pauzin, Jagna Pogačnik, Anja Šovagović Despot, Nikola Vončina, Jozo Vrkić i Anđelko Vuletić.
U svojoj posljednjoj knjizi, Svrhe malih stvari, Branimir Bošnjak (ovogodišnji dobitnik Goranova vijenca) kao pjesnik dekonstrukcije i intelektualnih zahtjeva odjednom piše o svemu i u skladu s time blizak je svima.
Radni dio književno-znanstvenoga skupa održan je na Filozofskom fakultetu u Pečuhu, gdje je dvadesetak sudionika (Vlasta Rišner, Stjepan Blažetin, Branko Kuna, Goran Rem, Branimir Bošnjak, Krunoslav Pranjić, Branimir Donat, Zlata Šundalić, Dubravka Brunčić, Boris Škvorc, Helena Sablić Tomić, Tvrtko Vuković, Krystyna Pieniazok, Zoltan Medve, Sanja Jukić, Sanjin Sorel, Vlasta Markasović, Helena Peričić, Kristina Peternai...) izlagalo u tri paralelne znanstvene sesije.
Nagrađene su podržali i Ivo Štivičić, Ivan Maloča, Boško Zatezalo, Tito Bilopavlović, Branimir Bošnjak, Dubravko Jelčić... i predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti Zvonko Kusić.
Kao i mnogi pjesnici koji počinju objavljivati krajem 60 - ih i početkom 70 - ih (Josip Sever, Zvonko Maković, Milorad Stojević, Branimir Bošnjak, Darko Kolibaš, Luko Paljetak, Branko Maleš, Ivan Rogić Nehajev), i Jendričko se u svojoj poeziji bavi razgradnjom jezičnoga znaka ali i njegovom zabavnom obnovom, i to u rasponu od anticipacije takvih poetoloških promjena deskripcijom stanja semantičke iscrpljenosti jezika krajem 60 - ih i tijekom 70 - ih, preko demonstriranja potpunoga rasapa jezičnog znaka uvođenjem neverbalne znakovnosti, posebice geometrijske i likovne, u 80 - ima, pa sve do takve nekoherentne, razbarušene strukturnosti teksta koja reflektira postmodernu situaciju vremenske i prostorne simultanosti i sveprožimajućeg poliloga svih sociokulturnih fenomena (filma, glazbe, televizije, video spota, politike itd.).
" Tako u Europskoj uniji kojoj se primičemo nećemo biti literarno anomimni ", kazala je.Lovrenčić je istaknula da je zbirka posvećena skorom ulasku Hrvatske u Europsku uniju, pa je tako i njezina tema Hrvatska.Uz Matutinović, zastupljeni su autori Stjepan Šešelj, Enerika Bijač, Branimir Bošnjak, Ružica Cindori, Mate Ganza, Ana Horvat, Irena Vrkljan, Mladen Machiedo, Boris Domagoj Biletić, Davor Šalat i Zvonimir Balog.
Pozivu organizatora i ovaj puta se odazvalo desetak književnika, među kojima su bili i Borben Vladović, predsjednik Društva hrvatskih književnika, akademik Ante Stamać, dr. Branimir Bošnjak, mr. Boris Domagoj Biletić, dr. Stjepo Mijović Kočan, dr. Cvijeta Pavlović i drugi.
Pisci koji su predstavljeni svojim tekstovima su Diana Burazer, Branimir Bošnjak, Lana Derkač, Diana Rosandić, Davor Šalat, Dunja Detoni Dujmić i Stjepan Čuić, inače bivši predsjednik DHK, koji je jedini predstavljen svojom prozom.
1. Astralni dani, Nataša Badovinac Ostojić (Vuković Runjić) U svojoj drugoj zbirci pjesama autorica se okreće mitskome svijetu ostvarene ljubavi koja traje zauvijek, a počela je kada i vrijeme. 2. Svrhe malih stvari, Branimir Bošnjak (V. B. Z.) Svijet Sitnoga i neambiciozna ljubav za Malo jedini je dio tematskog registra koji Bošnjak cijeni i honorira.
Milan Ilić neskriveni je pjesnik koji se možda do danas skrivao, ali sada više nema uzmaka ". (Branimir Bošnjak)
Dr. sc. Branimir Bošnjak između ostalog je kazao: Knjiga Davora Šalata U tigrovoj kući svojevrsni su ogledi o poeziji Tomislava Marijana Bilosnića, pa ih možemo shvatiti i kao napor autora-analitičara da čitatelju približi preko dvadesetak knjiga pjesama neumornog autora, ali tako da pronađe njihov prepoznatljivi sažetak, koji će obuhvatiti različite Bilosnićeve oblike pjesničke naracije.
Međimurska podružnica HKLD-a dobila je novo vodstvo: dr. Renato Igrec - predsjednik, dr. Štefica Kedmenec-Bartolić - dopredsjednica, dr. Branimir Bošnjak - tajnik i dr. Karla Sabolek - rizničarka.
Sjednicu tog tijela u jednom je trenutku, nakon što je dao ostavku, napustio Branimir Bošnjak.
Na sjednici Upravnog odbora DHK ostavku na članstvo podnio je Branimir Bošnjak.
Dalibor Cvitan i pojam autora// Znanstveno djelo prof. dr. sc. Milivoja Solara/Hrvatska književnost 20. stoljeća, različite ideje i funkcije književnosti/Branimir Bošnjak, Cvjetko Milanja, Višnja Bošnjak (ur.).
Među pjesnicima ističu se: Dobriša Cesarić, Dragutin Tadijanović, Slavko Batušić, Vladimir Kovačić, Miroslav Slavko Mađer, Zlatko Tomičić, Boro Pavlović, Branimir Bošnjak, Zvonko Maković, Dubravka Oraić - Tolić, Delimir Rešicki, Goran Rem, Miroslav Mićanović, Krešimir Bagić, Lana Derkač, Božica Zoko, Tvrtko Vukovića i drugi.
Na Pedagoškome fakultetu u Osijeku u okviru Dana Pedagoškog fakulteta, Goran Rem predstavio je Susačke razglednice Branimira Bošnjaka, a u Club-galeriji Magis Branimir Bošnjak govorio je o zbirci Glas koji te vodi Ante Gardaša.
Ocjenjivački sud u sastavu: Branimir Bošnjak, predsjednik, Boris B.
Nikica Gilić je govorio o filmskim čitanjima Majdaka kroz filmove " Medeni mjesec " i " Kužiš, stari moj ", Zdravko Gavran je obradio roman " Starac ", a o Majdakovoj poeziji govorio je Branimir Bošnjak te o prozi sam Petrač.
Naš subotnji gost bio je BRANIMIR BOŠNJAK, književnik (Vrbica 1943.) koji osnovnu školu završava u Vinkovcima, gimnaziju u Zagrebu, diplomira na Fakultetu političkih znanosti, a doktorira na Filozofskom fakultetu u Zagrebu (1996.) s temom o pjesništvu Josipa Severa.
U Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića očekuje nas u ponedjeljak tribina na temu Monty Python i teorija, a u utorak je na repertoaru ovogodišnji dobitnik Goranova vijenca Branimir Bošnjak sa svojom knjigom Svrhe malih stvari.
Mađer o kojoj je govorio Branimir Bošnjak.
Iz ostavštine Josipa Severa doneseni su ulomci njegove izgubljene poeme, a o njegovoj poeziji piše Branimir Bošnjak.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com