Prve tragove naseljavanja na podrucju Baške Vode nalazimo u razdoblju ranoga brončanoga doba (1700 - 1500 godina prije Krista).
Prve tragove naseljavanja na podrucju Baške Vode nalazimo u razdoblju ranoga brončanoga doba (1700 - 1500 godina prije Krista).
Japodi su poznati po kićenosti slikovitim oglicama izrađenima od staklene paste, obilja jantara na fibulama (ukrasnim kopčama) i ogrlicama, te majstorskim pokrivalima za glavu (kape i oglavlja) koja su izrađena od tankoga brončanoga lima ili sitnih karičica.
Inače, stanovništvo spomenutih dviju kultura iz brončanoga doba živjelo je u nadzemnim kućama ali i u poluzemunicama kakva je pronađena na lokaciji porušene rodne kuće Ivana Kozarca.
Anja Novak iz Šenkovca 4, bila je najbolja u trećoj nadmašivši i prvog i drugog igrača lige Michella Čeha i Zvonimira Turka, od kojih je Turk ipak uspio uloviti srebro ispred brončanoga Josipa Magdalenića iz Hodošana 2. Nedeljka Munđar iz Draškovca, nakon otkaza nastupa prve dvojice s rang liste lige, očekivano je bila najbolja u 4. ligi pobjedom u finalu nad Filipom Bergovcem iz Hodošana 3, a brončanom se medaljom okitio Damir Čakmazović igrač prvoga sastava Goričana.
Beč je dao zlatnu narukvicu iz Bilja iz srednjega brončanoga doba, iz 17. st. prije Krista (velika slika).
Početak ranoga brončanog doba određen je između 1850. i 1800. pr. Kr., početak srednjega brončanog doba između 1580. i 1550. pr. Kr., početak kasnoga brončanog doba oko 1300. pr. Kr., a kraj brončanoga doba, odn. početak željeznoga doba oko 800. pr. Kr.
U Istri su naselja na otvorenom prostoru i pećinska staništa, te metličasto ukrašivanje stijenki keramičkih posuda (Brijuni, Pećina Cingarela, Trogrla pećina, Novačka pećina, Podosojna pećina, Romualdova pećina, Šandalja, Pradišel) tekovine eneolitika koje se nastavljaju i u prvoj fazi brončanoga doba.
On je rekao da su tijekom arheoloških iskapanja, koja od lipnja traju na lokalitetu Pernjak - na budućoj dionici autoceste Zagreb-Lipovac od Županje do Lipovca - pronađeni brojni arheološki nalazi, za koje se pouzdano može reći da pripadaju razdoblju završne faze srednjega i početne faze kasnoga brončanoga doba, dakle između 1300. i 1250. godine prije Krista.
Mnogobrojna gradinska naselja brončanoga i željeznoga doba svjedoče o gustoj naseljenosti u posljednja dva tisućljeća pr.
Usporedimo li te nalaze, kao i nalaze iz brončanoga doba, koji su nađeni na lokalitetu Lepodrevci, sa alatkama koje su Bizovčani koristili u drugoj polovici 19. stoljeća i prvih godina 20. stoljeća, možemo zaključiti da je tehnološki razvoj ovog područja vrlo spor.
Krajem brončanoga doba, između 13. i 9. stoljeća prije Krista, nastupilo je burno razdoblje intezivnih nemira i pomicanja naroda.
Vrlo često gomile su kameni grobni humci, promjera od nekoliko metara, pa sve do više desetaka metara, koji pod svojim plaštom skrivaju prapovijesne grobove iz razdoblja bakrenoga doba, najčešće iz brončanoga, a rjeđe iz željeznoga doba.
Oko gradina ranoga brončanoga doba nalaze se tumuli, u srednjem se brončanom dobu mrtvi pokapaju u nekropolama uz bedeme naselja, a s nastupom željeznoga doba prelazi se na spaljivanje pokojnika (incineracija).
Narudžba se sastojala od središnjeg oltara, krstionice, ambona, devet kamenica za svetu vodu, brončanoga kipa Leopolda Mandića, svetohraništa s monstrancom, četrdeset brončanih patiniranih kvaka za vrata po crkvi, pozlaćenoga oltarnog križa, velikoga posrebrenog uskrsnog svijećnjaka i četiri mala svijećnjaka te natpis iz Muke po Mateju s brončanim posrebrenim slovima, dug jedanaest metara, iznad kipa Leopolda Mandića.
Šizofren do bola (kakav već svaki šovinizam jest) u Hrvata je, eto, iznjedrio Nacionalističku Internacionalu, skraćeno Nacinternu, čiji će nas Nacinform za dva dana, ako slučajno nismo bili nazočni, obavijestiti o zaključcima prvoga zasjedanja, javno pročitanima na mađarskom jeziku usred Zagreba, pod repom Emira, brončanoga konja bana Jelačića.
Razvijene kulture brončanoga doba Sredozemlja (mikenska civilizacija) istim su putovima kulturno utjecale u obrnutom smjeru na kontinentalnu Europu.
U Istru je jantar najranije stigao na poč. brončanoga doba (tumul Žamnjak kraj Rovinjskoga Sela i Škicini kraj Vodnjana), a poslije je, u kasno brončano doba i u željezno doba dokumentiran u grobovima nekropola (Vrčin, Pula, Beram, Picugi i Kaštel kraj Buja).
Tu su od 1977. do 1980. obavljena velika iskapanja na površini od 213 m2, gdje su u kulturnu sloju, debelu mjestimice do 3,5 m, pronadeni slojevi od starijega neolitika (impresso keramika), mlađega neolitika (hvarska kulturna skupina) do eneolitika i brončanoga doba. footnote Brunislav Marijanović: Ravlića pec ' ina (Pec ' Mlini), Glasnik Zemaljskog muzeja BiH, sv. 35 - 36, Sarajevo, 1980./198 L, str. 1 - 97./footnote U Posušju i Grudama otkriveno je još nekoliko neolitičkih lokaliteta.
Nastanjenost mjesta tijekom brončanoga i željeznoga doba potvrđuju nalazi ulomaka keramike te nalaz ostave željeznoga oružja datiran oko 600. pr.
Naime, nakon faze brončanoga doba nema tragova iz željeznoga doba, kada se naselja očito koncentriraju na kopnu.
Preostali zavjetni darovi postavljeni su u nišu ispod brončanoga reljefa prema zamisli akad. kipara Kuzme Kovačića, autora Gospina reljefa.
Na području između rijeka Pada i Dunava nađeni su mnogobrojni primjerci iz razdoblja prijelaza brončanoga doba u željezno, a posebno od kraja VII. st. do kraja IV. st. pr.
Izrađene su od tanka brončanoga lima, jednoga ili više komada spojenih raskovanim zakovicama.
Eneolitik ili bakreno doba (lat. aeneus: mjeden, bakren i grč. λίϑος: kamen), prapovijesno razdoblje koje je nastupilo nakon neolitika i trajalo do brončanoga doba, približno od 3500. pr. Kr. do 2200. pr. Kr., a glavna mu je značajka uporaba bakra u izradbi oruđa, oružja, nakita.
Za područje Kompolja dokumentiran dokaz o čovječjem bivstvovanju počinje iz razdoblja kasnoga brončanoga doba (1.000. do 800 g. pr.
U prvih sedam dana Izložbe brončanoga kipa grčkog atleta Apoksiomena iz četvrtoga stoljeća prije Krista, u prostoru palače Medici Riccardi u Firenci, bilo je šest tisuća posjetitelja te je ova izložba, po posjećenosti, u Italiji na trećem mjestu.
Npr. u Njemačkoj je osnovan ured za obradu podataka Stasija još 1991. godine, a posljedice su se osjetile i ovih dana na Olimpijskim igrama u Torinu kada se doznalo da je bivši svjetski prvak u klizanju i dobitnik brončanoga odličja 1998. godine Mandy Wötzel do pada Berlinskoga zida špijunirao za Stasi sportaše iz svoga tima, uključujući i slavnu Katarinu Witt.
Ukrali 80 kg teškog brončanoga Yodu
Na temelju značajki koje su uočene već tijekom iskopavanja vjerojatno je da pretpovijesni slojevi u spilji pripadaju razdobljima bakrenoga doba (eneolitika) i brončanoga doba.
Zbog blizine crkve i luke on je vjerojatno smatran dijelom " sela Drvenik " iz navedenih vizitacija, pa nije posebno navođen. 18. SUHAJA Predio na Drveniku odakle potječe slučajni nalaz brončanoga prstena kupastog tipa (dimenzije prstena: d = 2,1 x 1,9 cm; vis. = 3,5 cm).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com