Staro naselje je tu postojalo još u pretpovijesno doba, o čemu svjedoče kamene gromade iz brončanog i starijeg željeznog doba.
Staro naselje je tu postojalo još u pretpovijesno doba, o čemu svjedoče kamene gromade iz brončanog i starijeg željeznog doba.
U Budinjaku, u Žumberačkom gorju (gdje je pronađano čak preko 140 grobnih humaka) su pronađene gotovo 3000 godina stari tumuli iz starijeg željeznog doba, a na brijegu povrh polja, znanom kao Gradina, nalazilo se naselje stanovnika iz istog razdoblja. [ 7 ]
O tome svjedoče brojne kamene gomile iz brončanog i starijeg željeznog doba.
Kultura obrade bakra i izrada izuzetno bogatog nakita (posebno se ističe nakit od jantara i stakla) doživjela je puni procvat u vrijeme starijeg željeznog doba (8 - 5. st. prije Krista). U bogatim se nalazimo posebno ističu prekrasno obrađena oglavlja i japodske kape, koje etnolozi smatraju pretečama današnje crvene muške kape s kratkim resama (neki je zovu i ličkom ili gackom) dinarskog tipa.
Djeca će istraživati život u lokvi, zanimljive krške fenomene (špilju, ponor, rasjed i krške stijene), obići arheološka nalazišta iz starijeg željeznog doba svjetski prepoznatih vrijednosti i promatrati arheološka iskapanja koja su u tijeku, te proučavali zvijezde i noćne životinje.
Jučer je arheolog Hrvoje Potrebica simbolično predao gradonačelniku Ronko mač iz starijeg željeznog doba pronađen prilikom arheoloških istraživanja tumula na lokalitetu Gradci iznad Kaptola.
U Budinjaku su pronađene gotovo 3000 godina stare grobnice (tumuli) iz starijeg željeznog doba, a na brijegu povrh polja, znanom kao Gradina, nalazilo se naselje stanovnika iz istog razdoblja.
Novi nalazi na arheološkom nalazištu Gradci Nakon gotovo 40 godina u blizini Kaptola ponovno je pronađen kneževski grob iz starijeg željeznog doba.
Kr., odnosno na početku halštatske kulture starijeg željeznog doba, na ovome mjestu sagrađeno naselje čiji tragovi sežu do kraja VI. st. pr.
TULNIK - To da je naselje iz starijeg željeznog doba iznad Kaptola u svoje vrijeme, dakle oko 7. stoljeća prije Krista bilo jedno od tadašnjih europskih moćnih prijestolnica istraživačima je već odavno poznato.
U blizini današnjeg sela Budinjak nalaze se naselje i nekropola iz starijeg željeznog doba koji, kako veličinom tako i značajem, predstavljaju jedno od najvažnijih nalazišta toga tipa u jugoistočnom alpskom prostoru.
Dodao je da su i ova istraživanja, uz brojna obavljena proteklih godina na Gornjem gradu, potvrdila postojanje naselja iz vremena starijeg željeznog doba (VII. do VI. stoljeće prije Krista) te iz razdoblja II. i I stoljeća prije Krista.
Prikazane su tri grobne cjeline (materijal iz tumula 1, 2 i 5) kojima se želi naglasiti važnost kneževskog središta u Kaptolu i njegova uloga u komunikacijskoj mreži koja je tijekom starijeg željeznog doba povezivala razvijena kulturna i proizvodna središta u Grčkoj i Italiji s bogatim sjedištima halštatskih kneževa u središnjoj Europi.
Potrebica) potvrđuju da je Kaptol negdje u 7 st. prije Krista, u vrijeme starijeg željeznog doba bio kneževsko mjesto i jedan od centara halštatske kulture pa je kao takav registriran u našoj i svjetskoj povijesnoj literaturi.
Bit će prikazano i arheološko nalazište Budinjak gdje se nalaze grobovi iz starijeg željeznog doba (tumuli) stari više od 3000 godina, zatim ostaci antičke arhitekture, rimska groblja i drugo.
Tijekom prapovijesnog razdoblja starijeg željeznog doba, od 8. do 3. st. prije Krista, obronke Papuka i ravnicu naseljavala su plemena ratnika.
" Radi se o europski značajnom lokalitetu iz razdoblja starijeg željeznog doba koji se istražuje već dugi niz godina i koji je iznjedrio vrijedan arheološki materijal.
Na području Arheološkog parka Budinjak - Bratelji smještena su dva arheološka lokaliteta - Budinjak iz vremena starijeg željeznog doba i Bratelji iz rimskog ranocarskog razdoblja.
Pod tumulima pokopani su samo najistaknutiji pripadnici zajednica starijeg željeznog doba, a nalazi iz tumula 1 i 2 pokazuju da su moćni ratnici, ali i žene u početnim fazama željeznog doba zauzimali najviše položaje u društvenim i religijskim strukturama.
Radi se o europski značajnom lokalitetu iz razdoblja starijeg željeznog doba (8. 5. st. pr.
Mač iz starijeg željeznog doba pronađen na lokalitetu Kaptol Gradci danas je dr. sc. Hrvoje Potrebica, voditelj ovog istraživanja simbolično predao gradonačelniku Zdravku Ronku.
Simbolična primopredaja mača iz starijeg željeznog doba
NEOČEKIVANI REZULTATI NOVIH PRAPOVIJESNIH ISTRAŽIVANJA POŽEŠTINE - ZLATNA DOLINA JE JOŠ PRIJE 28 STOLJEĆA BILA JEDINSTVENO PODRUČJE U EUROPI TULNIK - To da je naselje iz starijeg željeznog doba iznad Kaptola u svoje vrijeme, dakle oko 7. stoljeća prije Krista bilo jedno od tadašnjih europskih moćnih prijestolnica istraživačima je već
Pregledom terena utvrđeno je postojanje prapovijesne gradine iz starijeg željeznog doba.
Prikupljeni ulomci karakteristični su za razdoblje starijeg željeznog doba (Ha B-C), tj. prvu polovicu I. tisućljeća prije Krista.
Upravo na području Sotina otkriveni su iznimno vrijedni i rijetki nalazi, značajni za poznavanje duhovne kulture iz razdoblja kasnoga brončanoga i starijeg željeznog doba.
Što je iz vremena starijeg željeznog doba pronađeno na području Žumberka?
Zbog nedostatka sredstava u Makedoniji se nije uspio baviti istraživačkim radom, te je napisao tek jednu studiju o grobnici iz starijeg željeznog doba u Vučjem dolu.
Na području Arheološkog parka smještena su dva arheološka lokaliteta - Budinjak iz vremena starijeg željeznog doba i Bratelji iz rimskog ranocarskog perioda.
POŽEGA Vrlo važno arheološko nalazište iz starijeg željeznog doba, Gradci kod Kaptola dugo je iznenađivalo javnost s bogatim otkrićima, posebno predmeta iz velikih tumula, kneževskih grobova.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com