Natjecanje je okupilo 30 uzoraka, od čega se 25 odnosilo na nerafinirana bučina ulja proizvedena na tradicionalan način, uz prženje tijesta bučinih koštica, a 5 je bilo hladno prešanih.
Natjecanje je okupilo 30 uzoraka, od čega se 25 odnosilo na nerafinirana bučina ulja proizvedena na tradicionalan način, uz prženje tijesta bučinih koštica, a 5 je bilo hladno prešanih.
DOBITNICI: Nerafinirana bučina ulja proizvedena tradicionalnim postupkom uz prženje: 1. Zlatna medalja: Uslužna uljara Ivanuša, Macinec 2. Srebrna medalja: Učenička zadruga Pahinsko, Ivanec 3. Brončana medalja: OPG Hanžek Juraj, Zlatar Bučina ulja prešana hladnim postupkom: 1. Zlatna medalja: OPG Tkalec, Šenkovec 2. Srebrna medalja: Uljara Tkalec d. o. o., Šenkovec 3. Brončana medalja: Uljara Just, Vularija Iako lanjska sezona nije bila za pamćenje budući da nas je pratila suša i urod se sveo na svega 300 - 400 kg koštica po hektaru, ipak smo uspjeli sačuvati kvalitetu i ostvariti izniman rezultat.
Druga nagrada pripala je Uslužnoj uljari Županić iz Vidovca, dok treće mjesto dijele bučina ulja obiteljskog - poljoprivrednog gospodarstva Presečki iz Varaždina i Mirjane Biber iz Međimurske županije.
Kao i ranijih godina, okosnica manifestacije bili su veliki izložbeno-prodajni sajam bundeva s jelima od bundeve te brojnim eko-etno proizvodima poput bučina ulja.
Analiza pristiglih uzoraka pokazala je da su bučina ulja sjeverozapadne Hrvatske podjednake kvalitete poput puno razvikanijih prekmurskih ili autrijskih ulja.
Osvojivši četiri od ukupno šest dodijeljenih medalja, bučina ulja međimurskih proizvođača apsolutni su pobjednici 3. izložbe bučinog ulje Sjeverozapadne Hrvatske održane u Zaboku.
Na toj će konferenciji ističu organizatori, po prvi puta biti predstavljena bučina ulja hrvatskih proizvođača.
U prvoj službenoj kupici predstavljena je Graševina berbe 2012., a na tanjurima mladi kozji sir i salata od mladog špinata, cikle, oraha s vinagrettom od bučina ulja, vinskog octa, mladog luka i senfa.
Na sajmu u Rijeci 30 braniteljskih udruga, zadruga i pojedinaca izložilo je autohtone proizvode, od suhomesnatih proizvoda i sireva do maslinova i bučina ulja, meda, vina, rakije i suvenira.
Konferencija je završila svečanim potpisivanjem Deklaracije o bučinom ulju pod nazivom Bučino ulje smaragd kontinentalne Hrvatske, znanstvenom porukom javnosti i državnim institucijama o nutritivnim i zdravstvenim vrijednostima bučina ulja.
Profesionalno se bave proizvodnjom bučina ulja, ugovaranjem proizvodnje, otkupom koštica, zamjenom koštica, sušenjem koštica i kombajniranjem.
U 100 grama bučina ulja ima 900 kalorija.
Ostali dodaci: 1 velika jušna žlica očišćenih koštica bundeve (po potrebi može i više ako će se servirati kao dodatak), 1 mala žlica sojina umaka, mala žličica bučina ulja, žličica miza.
Na kraju se dodaju začini i mala kavena žlica sojina umaka (ili miza) i mala žlica bučina ulja.
Naime, bučina ulja ocjenjivala su se u dvije kategorije, hladnoprešana i nerafinirana bučina ulja proizvedena tradicionalnim postupkom uz prženje.
Okupljeni su bučina ulja mogli i degustirati, ali i kupiti proizvode svih koji su sudjelovali.
Svaki je dan predviđeno je korištenje dvije žličice maslinova ulja i jedna žica bučina ulja.
U ponudi će biti i sendviči za vegetarijance i vegane, a specijalno bismo istaknule to da pravimo jedan poseban sladoled od bučina ulja poručile su kuharice.
Bučno ulje sadrži vrlo visok udjel nezasićenih masnih kiselina, te ima djelotvoran učinak na zdravlje tako što sudjeluje u prevenciji krvožilnih bolesti, srčanog i moždanog udara - stoji među ostalim u Deklaraciji o bučinu ulju, koju su za ovogodišnje, 7. Bučijade u Ivanić-Gradu potpisali sudionici Konferencije o bučinom ulju i zdravlju Bučino ulje-smaragd kontinentalne Hrvatske, što su je organizirali Udruga proizvođača bučina ulja Hrvatske i Grad Ivanić-Grad, s namjerom informiranja javnosti o zdravstvenim vrijednostima ovoga ulja.
Iskazali su se posebno i domaći ugostitelji svojim specijalitetima protkanim motivom buče, bučina ulja i koštica u svojim jelima ponuđenim u tijeku Bučijade.
Danas, kada sve više proizvođača prepoznaje kulinarske i nutritivne blagodati bučina ulja, ono je postalo svojevrsna delikatesa i zaštitni znak gastronomije kontinentalne Hrvatske.
Većina polja prostire se u Požeško-slavonskoj i Osječko-baranjskoj županiji, a lani smo, primjerice, na tržište plasirali više od 5.000 litara bučina ulja ekstra kakvoće te 22 tone sjemenki za austrijsko tržište - kaže iskusni agronom Ivan Grbić, koji je zajedno s kćerkama krenuo u ozbiljan poduzetnički projekt.
Odlično se slaže s rajčicom u salatama, a uz mali dodatak đumbira ili, što vi kažete bosiljka, bučina ulja, jabučnog octa, mmmm priča Pero i izaziva sline dok napuštamo polje na kojem se sa svake biljke plodovi beru jednom dnevno.
Kad razmišljate o Štajerskoj, možda su vam prve asocijacije romantične ceste, tamna bučina ulja ili stolna vina u karafama servirana na kockastim stolnjacima...
U okviru gastroradionice koja je uslijedila nakon svečanog otvaranja, Martina Ivanjko, mag. nutr. (Biotechnicon d. o. o.) govorila je o nutritivnim svojstvima bučina ulja.
Osnovni recept: U blenderu usitnite obične, ne prepržene i posoljene bučine sjemenke, uz lagano dodavanje bučina ulja i malo soli da dobijete gustu smjesu.
Glukozu u krvi neće povisiti ni kvalitetne masnoće poput lanena, maslinova, bučina ulja i orašastih plodova.
Od jela su se radile delicije od pilećeg mesa, ribljih poslastica, a sve to u kombinaciji s povrćem poput pelata, odnosno konzervirane rajčice, maslinova te bučina ulja, češnjaka, slanutka i boba.
Posoliti, popapriti, dodati jabučni ocat i na kraju 1 žličicu bučina ulja.
Pobrinite se i da uvijek imate malo maslinova i bučina ulja, balzamičkog octa, luka i češnjaka.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com