Usporedba PCI i CABG kod bolesnika sa dijabetesom Studija BARI 7 uključila je 1829 bolesnika sa dvožilnom ili trožilnom bolesti koji su podvrgnuti CABG ili PTCA.
Usporedba PCI i CABG kod bolesnika sa dijabetesom Studija BARI 7 uključila je 1829 bolesnika sa dvožilnom ili trožilnom bolesti koji su podvrgnuti CABG ili PTCA.
Među bolesnicima sa dijabetesom liječenim inzulinom ili peroralnim lijekovima, CABG je bio povezan sa signifikantno većom stopom preživljenja u usporedbi sa PTCA nakon 5.4 godine praćenja (81 % u usporedbi sa 66 %), 7 godina praćenja (76 % u usporedbi sa 56 %) i nakon 10 godina (58 % u usporedbi sa 46 %).
Dobrobit CABG bila je posebno izražena kod bolesnika sa dijabetesom koji su liječeni inzulinom.
Studija EAST 13 nije pokazala signifikantne razlike u mortalitetu između bolesnika koji su podvrgnuti CABG i onih koji su podvrgnuti PCI (7.3 % u usporedbi sa 10.7 %).
Iako se pokazalo kako bolesnici sa dijabetesom i stenozom proksimalne LAD imaju nešto bolje preživljenje ukoliko su podvrgnuti CABG, ta razlika se nije pokazala statistički značajnom.
Incidencija ponavljanje revaskularizacije kod bolesnika sa PCI s bare metal stentovima bila je 29 %, a kod bolesnika podvrgnutih CABG 7 %.
Studija AWESOME 15 uključila je 454 bolesnika sa nestabilnom anginom refraktornom na medikamentnu terapiju koji su imali povećan rizik od komplikacija nakon CABG (stariji od 70 godina, raniji zahvat na otvorenom srcu, ejekcijska frakcija manja od 35 %, preboljeli infarkt miokarda unutar 7 dana, potreba za intraaortnom balon pumpom).
Kod 144 bolesnika sa dijabetesom nije bilo signifikantne razlike u mortalitetu između skupine podvrgnute CABG i skupine podvrgnute PCI sa bare metal stentovima nakon 3 godine.
U studiji ARTS II 16 uspoređivani su bolesnici podvrgnuti CABG i oni podvrgnuti PCI sa drug - eluting stentovima.
Ishodi su uspoređivani sa ishodima bolesnika podvrgnutih CABG u ARTS I studiji.
Nakon tri godine praćenja, incidencija smrti, cerebrovaskularnog inzulta i infarkta miokarda nije se signifikantno razlikovala između CABG i PCI DES skupine.
U studiju CARDia 17 bilo je uključeno 510 bolesnika sa dijabetesom sa multižilnom ili kompleksnom jednožilnom koronarnom bolesti koji su podvrgnuti PCI (implantirani DES ili BMS) ili CABG.
Nakon godine dana praćenja, stentiranje nije bilo inferiorno CABG, no ponavljana revaskularizacija bila je signifikantno veća sa DES (11.8 % u usporedbi sa 2 %).
Primarni »end point« bio je MACE (srčana smrt, infarkt miokarda, CABG, TLR-PCI) Rezultati: U studiju su uvršteni svi pacijenti kod kojih je u razdoblju od 18.6.2011 do 12.6.2012 kod kojih je implantiran Biomime stent, ukupno 125 pacijenata.
Prema objavljenim prikazima slučajeva terapijske mogucnosti su PCI s aspiracijom, žurni CABG i farmakološki pristup (GP IIb/IIIa inhibitori i tromboliza).
Liječenje bolesnika s ET i akutnim koronarnim sindromom podrazumijeva hitnu ili elektivnu PCI, CABG ili intrakoronarnu aplikaciju fibrinolitičkog agensa.
Ako se tako nastalo začepljenje ne uspije riješiti, moguće je da će trebati učiniti hitnu operaciju aortokoronarnog premoštenja (CABG).
Rizik nastanka infarkta i/ili potreba CABG je 1 - 2 %.
U listopadu 1999. godine u Kanadi je izveden prvi put na svijetu robotski kirurški zahvat revaskularizacije miokarda (CABG) na kucajućem srcu.
Za bolesnike sa dijabetesom kod kojih je revaskularizacija opcija liječenja, izbor je CABG ukoliko se radi o trožilnoj ili dvožilnoj bolesti koja uključuje proksimalnu LAD, no na odluku može utjecati komplesknost i angiografske karakteristike lezije kao i postojeći komorbiditeti.
Za bolesnike sa dijabetesom koji imaju anginu nakon CABG, preporuča se PCI.
Podvrgnuti su ili revaskularizaciji (CABG ili PCI ovisno o procjeni nadležnog kardiologa) ili optimalnoj medikamentnoj terapiji.
Međutim, u analizi podskupine koja je podvrgnuta CABG i optimalnom medikamentnom liječenju, stopa nepovoljnih događaja bila je znatno niža (22.4 vs 30.5 %) pretežno zbog redukcije stope ponovnog infarkta miokarda.
U skupini podvrgnutoj revaksularizaciji (PCI ili CABG) petogodišnji mortalitet iznosio je 5.9 % u usporedbi sa 5.7 % koliko je iznosio u skupini s optimalnom medikamentnom terapijom.
Pa imam dvojbu da li je netko pametan predložio taj zahvat u nekom palijativnom smislu jer procjenjuje da osoba ne bi podnijela kombinairanu operaciju AVR CABG... ili je pak netko blesav to samo tako izvalio jer je to čuo negdje i zvuči cool a da pri tome uopće nije uzeo u obzir cijelu patologiju..
CABG koji se radi uz opisani minimalni rez koliko znam nije " rasprostranjena " pojava iz jednostavnog razloga što se tim pristupom može pristupiti samo na LAD, možda i na koju obližnju dijagonalku.
Ovo je naročito nezgodno kod dijabetičara i debeljuca koji se podvrgavaju CABG a koji su i tako uglavnom nezgodni što se tiče cijeljenja bilo kakvog cijeljenja.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com