Naseljen još u pretpovijesti, a u antici nazivan različitim imenima, prema Pliniju Cissa i Kissa, ili Dandolovu Kessa i Kvisa, a hrvatski Pag.
Naseljen još u pretpovijesti, a u antici nazivan različitim imenima, prema Pliniju Cissa i Kissa, ili Dandolovu Kessa i Kvisa, a hrvatski Pag.
Od 2006. - 2008. je autorica i voditeljica likovnih radionica kulturne baštine Cissa u MMC-u Rovinj, i Shema u CKI Maksimir u Zagrebu.
I to onaj najdugovječniji klub, Kalypso u vlasništvu tvrtke Cissa, čiji je vlasnik lokalni poduzetnik Boris Šuljić.
Prema podacima Poslovne Hrvatske, baze poslovnih podataka, prošle je godine Cissa imala prihod od milijun eura, no godinu je završila s minusom od 129.000 eura, a gubitke bilježi 2009. i 2007. godine.
Ipak, gubici tvrtke Cissa mogu se dovesti u vezu s drugim turističkim objektom istog vlasnika, Hotelom Boškinac, jer iako Šuljić ima tvrtku Boškinac d. o. o., uz prihode od tek dvadesetak tisuća eura, čini se da poslovanje hotela vodi preko iste tvrtke kao i Kalypso.
Na otoku Pagu, u latinskim pisanim izvorima zvanom Cissa, Rimljani su zatekli moćno ilirsko pleme Liburna, poznatih moreplovaca, gospodara velikoga dijela jadranskoga mora tijekom ranijih stoljeća prvoga tisućljeća prije Krista.
Dva poznata rimska naselja na sjevernom dijelu otoka - Cissa na području Caske i Navalia na području Novalje - razvila su se tijekom rimske vladavine u politička, administrativna i pomorska središta otoka, prema kojima su se usmjeravali mnogi trgovački brodovi.
Cissa bila na otočiću južno od grada, koji je potonuo u potresu u kasnoj antici, i da je preteča kasnijega (i današnjega) Rovinja.
Sadržaji Wellness Spa centra Cissa očarati će Vas svojom harmonijom i umirujućim djelovanjem na duh i tijelo.
U prvom stoljeću Rimljani podižu sustav utvrda (Cissa, sadašnja Caska, Novalia itd.) za obranu od ilirskih plemena.
Naziv za otok Pag donosi rimski pisac Plinije Stariji (24. do 79. god. poslije Krista) kada spominje, nabrajajući otoke Absortium (Osor), Arba (Rab) Crexi (Cres) i Gissu ili Cissa (Caska tadašnji naziv za čitav otok) te uz nju navodi portunata, epitet Kise što bi značilo da se odlikuje lukama.
Kasnije će se ovaj otok spominjati pod nazivom Sissa, Cessa, Cissa.
Naime u predrimskom i ranorimskom vremenu liburnska Cissa nalazila se na uzvišenju Košljen odakle se moglo kontrolirati prostrano Novaljsko polje te luke (Novalja i Stara Novalja) a nedaleko ovog naselja u današnjoj uvali Caska nalazila se i luka liburnske Kise, što nam danas potvrđuje i nalaz liburnskog šivanog broda.
Tijekom čitavog svibnja ove godine, u okviru međunarodnog interdisciplinarnog istraživačkog projekta " Cissa Antiqua ", nastavilo se istraživanje podmorja i priobalja uvale Caske s ciljem rekonstrukcije njezinog prirodnog i kulturnog krajolika u doba antike.
Sinoć je u Novalji svečano otvorena nogometna akademija Darija Šimića u Novalji Akademija će u suradnji sa NK Novaljom, Gradom Novalja te Savjetom mladih Grada Novalje djelovati od 15. srpnja do 15. kolovoza na Gradskom stadionu ' ' Cissa ' '.
Veliki glazbeni spektakl na novaljskom stadionu Cissa počinje u 20 sati.
Jelena Rozga, Joško Čagalj Jole, Tomislav Bralić i klapa Intrade vrsna su imena koja će se u utorak 2. kolovoza okupiti na novaljskom stadionu Cissa.
I na samom Kvarnerskom otočju nalazimo na otoku Pagu grčki naziv Cissa, što znači bršljan, a tako se u starom i srednjem vijeku zvalo naselje i tvrđa, od kojih se i danas tragovi vide.
Tada su ozakonjene biskupije Trst, Kopar, Novigrad, Poreč, Pula, Pićan, te vjerojatno Cissa nedaleko od Rovinja (otok potonuo 800., bio je biskupsko sjedište do tada) i Sipar blizu Umaga.
Možda je i ovo ta Cissa, tim više što su padine ovih brežuljaka posute keramikom, a Sabljar je ovdje zabilježio i antičke bedeme od kojih mi danas prepoznajemo samo ostatke - dr. sc. Smiljan Gluščević
Rt Barbariga u prošlosti se nazivao i Punta Cissana, po nestalom ant. naselju Cissa, koje se, kako su neki istraživači držali, ondje nalazilo.
Pag se smatra povijesno najzanimljivijim mjestom na otoku čije je najstarije ime sačuvano u djelu rimskog pisca Plinija u 1. stoljeću, Cissa, što [ više ]
Kako postoji mogućnost da je Cissa bila i sjedište biskupa (na crkvenom sinodu 579. spominje se Vindemius, biskup Cisse, a spominje se biskupija u Cissi i 100 godina poslije) pitanje je da je li biskupija bila u potonuloj Cissi kod Rovinja ili pak u Barbarigi.
Kad je gradonačelnik Novalje Ivan Dabo, ujedno predsjednik nogometnog kluba, pred četiri godine počeo sjeći borovu šumu u dijelu turističkog kampa Straško-Cissa s namjerom da se tu izgradi nogometno igralište, postao je jedna od omraženijih osoba svoga grada, prozivan od mnogih " zbog uništavanja Bogom date prirode i ukazivanja turističkoga srca Novalje ".
Veliki spektakl održat će se večeras na stadionu Cissa u Novalji, a organizatori očekuju da će meč uživo gledati preko 4000 ljudi.
Tu je i Cissa (današnja Caska), ostaci velikog vojnog logora kojeg je izgradila Rimska vojska.
Na stadionu Cissa Straško gledatelji su mogli vidjeti dobro i zanimljivu utakmicu u kojoj je prolaz u sljedeću fazu kupa izborila domaća momčad.
Otok Cissa se prvi put pominje po Pliniju starijem a navodno je potonuo za vrijeme velikih potresa u drugoj polovici VIII.st.
U rimsko doba (tragovi rimskog vodovoda) u okolici Novalje nalazio se grad Cissa (danas zaselak Caska).
Od antičkog doba, pa do kraja 4. stoljeća grad je postojao na mjestu koje se zvalo Caska (lat: Kissa ili Cissa).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com